Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-03-28
Jakie są zalety i wady drabin wysuwanych w porównaniu z drabinami stałymi?

Drabina to nie tylko narzędzie pracy, umożliwiające dostanie się na wysokość, na której chcemy dokonać montażu, naprawy lub malowania. Drabiny często są wymaganymi elementami konstrukcyjnymi, służącymi np. ewakuacji.

 

jakie-sa-zalety-i-wady-drabin-wysuwanych-w-porownaniu-z-drabinami-stalymi.jpg

 

Jakie są rodzaje drabin ewakuacyjnych?

Drabiny ewakuacyjne pionowe dzielą się na dwa rodzaje:

- z koszem ochronnym;

- bez kosza ochronnego.

Kosze ochronne to idealne rozwiązanie w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa podczas poruszania się po drabinie. Służą zabezpieczeniu przed upadkiem, niezależnie od tego, czy schodzimy w dół, czy też wspinamy się na większą wysokość. Podobnie jak sama drabina, kosze spełniać muszą szereg polskich oraz europejskich wymogów i norm bezpieczeństwa. Drabiny tego typu zawsze dostosowywane są do środowiska pracy oraz wymagań klienta. Instaluje się je przeważnie na zewnątrz budynków.

Drabiny bez kosza ochronnego znajdują szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie stosowane są mechaniczne systemy ochrony przed upadkiem: w wąskich pomieszczeniach, np. szybach wind, kanałach technicznych, elektrowniach wiatrowych czy infrastrukturze komunalnej - innymi słowy, tam, gdzie kosz ochronny nie jest wymagany ani potrzebny. Ich konstrukcja musi być wytrzymała, odporna na korozję, zaś szczeble powinny mieć antypoślizgową powierzchnię.

Na rynku dostępne są też balustrady.

 

Do czego służą drabiny wysuwane?

Drabina wysuwana może zostać zamocowana na stałe do elementów konstrukcyjnych obiektów budowlanych lub maszyn i urządzeń. Montaż jest prosty i solidny. Drabina zapewnia dostęp do wszystkich części budynku, wejście na dachy, kominy, maszty, jest też elementem wyposażenia dróg ewakuacyjnych lub przeciwpożarowych. Dzięki swojej estetyce, może też stać się elementem architektury obiektu. Do produkcji tego typu drabin stosuje się różne materiały: aluminium, aluminium anodowane, stal ocynkowaną ogniowo, stal nierdzewną i kwasoodporną oraz inne. 

Dostępne są zestawy z koszem ochronnym, jak i bez niego. Znajdziemy również wiele wysokiej jakości akcesoriów do drabin i ich montażu.

 

Drabiny wysuwane i stałe - które są lepsze?

Niewątpliwą zaletą drabin wysuwanych jest łatwość ich montażu. Z reguły nie muszą one być zamawiane na wymiar - wystarczy, że po rozsunięciu sięgną ziemi lub innego miejsca docelowego. Długość drabiny stałej nie jest regulowana, musi więc być dostosowana do obiektu, przy którym ma zostać zainstalowana. Zatem drabina wysuwana odznacza się szerszym zakresem zastosowań - sprawdza się nie tylko przy budynkach, ale też we współpracy z maszynami, takimi jak wozy strażackie. Jeżeli instalujemy ją na ścianie lub we wnętrzu obiektu budowlanego, łatwiej niż w przypadku drabiny stałej można ją zabezpieczyć przed osobami niepowołanymi - wystarczy ją zsunąć. Samo zsuwanie i wysuwanie drabiny jest proste i wygodne. Drabina dysponuje oczywiście wszelkiego rodzaju zabezpieczeniami.

Na zewnątrz budynków lepiej jednak sprawdzi się drabina stała, zwłaszcza, jeśli ma spełniać przede wszystkim funkcję ewaluacyjną. Jest mniej podatna na silne podmuchy wiatru i inne czynniki atmosferyczne oraz wstrząsy. Poruszanie się po niej daje większy komfort psychiczny, zwłaszcza u niedoświadczonej osoby będącej w sytuacji stresowej.

Wybór konkretnego rodzaju drabiny zależy zatem od tego, w jakim obiekcie ma ona zostać zainstalowana, i jakim celom ma służyć. 

 

Źródło:
crynoline.pl

Czytaj także