Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd.
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
Pomiar tlenu rozpuszczonego – doskonała jakość produktu

Proces wytwarzania organicznych monomerów wymaga utrzymywania stężeń tlenu na bardzo niskim poziomie. Celem jest uniknięcie zagrożenia dla środowiska naturalnego. Firma Kemira miała kłopoty z systemem pomiarowym zawartości tlenu, czego konsekwencją były bardzo wysokie koszty konserwacji. Rozwiązanie zaproponowane przez METTLER TOLEDO poprawiło wiarygodność pomiaru oraz pozwoliło obniżyć koszty.

Technologia przygotowania wody

Działająca w przemyśle chemicznym fińska grupa Kemira posiada duże doświadczenie w zakresie technologii włókien, chemicznej obróbki oraz oddzielania wody. Konsekwencją tego doświadczenia jest bardzo szeroka oferta produktowa.
W swoim zakładzie w Bradford w Anglii firma produkuje flokulanty organiczne przeznaczone do stosowania w procesach przygotowania wody.

Polimeryzacja

Omawianą w tym miejscu aplikacją jest kopolimeryzacja akrylamidu z czwartorzędowym związkiem amonowym. Monomery oraz związki inicjujące kopolimeryzację są ze sobą mieszane tuż przed ich podaniem do reaktora wypełnionego azotem. Polimeryzacja rozpoczyna się już w momencie wprowadzania materiału do reaktora. Na wylocie z reaktora otrzymany po polimeryzacji produkt jest rozdrabniany. Drobne kawałki materiału są gotowe do suszenia i pakowania.

Tlen zachowuje się w tej polimeryzacji jak inhibitor, tzn. jeśli stężenie tlenu nie jest utrzymywane poniżej pewneego ustalonego poziomu, reakcja polimeryzacji nie zajdzie do końca. Zawarte w produkcie nieprzereagowane monomery spowodują pogorszenie parametrów jakościowych produktu, stanowiąc również zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz powodując konieczność nieplanowanego zatrzymania procesu. Pomiar stężenia rozpuszczonego tlenu w monomerach ma zatem zasadnicze znaczenie, pozwalając zapobiegać sytuacjom, gdzie do reaktora wchodzi materiał nie spełniający wymagań jakościowych.

Membrany o wysokiej jakości

Doświadczywszy wielokrotnie problemów z użytkowanym systemem pomiarowym zawartości tlenu, firma Kemira zwróciła się o pomoc do METTLER TOLEDO. Problem polegał na nieoczekiwanych awariach membran oraz ich krótkiej żywotności. Membrany psuły się po kilku tygodniach eksploatacji, a w najgorszych przypadkach nawet po kilku dniach.

Przed zainstalowaniem systemu METTLER TOLEDO pobrane zostały próbki monomerów. Zostały one wykorzystane w naszym laboratorium do sprawdzenia naszych membran rozpuszczonego tlenu pod kątem ich przydatności w warunkach zastosowania. Przeprowadzone próby nie wykazały obecności uszkodzeń lub zauważalnych zmian parametrów operacyjnych membran.

Niezawodne działanie

Po pozytywnej ocenie firma Kemira zakupiła system pomiarowy, który został zainstalowany na jednej z linii podawania monomerów. Wybrany system składał się z czujnika tlenu rozpuszczonego InPro 6800 oraz wieloparametrowego przetwornika M700. Wybrany został właśnie ten przetwornik, ponieważ zapewnia on dostęp do danych pierwotnych oraz statystyk kalibracji. Dane te pomogą firmie zarządzać systemem pomiarowym oraz ocenić jego sprawność w długim okresie. System pracuje już od kilku miesięcy. Firma nie sygnalizuje problemów z membranami, które zmuszałyby do zintensyfikowania działań konserwacyjnych.

Mniej konserwacji

Firma Kemira zakupiła niedawno drugi system. Wpływ na decyzję z pewnością miały pozytywne doświadczenia z eksploatacją pierwszego systemu. Tym razem jednak wybrano nowocześniejszy czujnik cyfrowy InPro 6850i, który pozwala na wykorzystanie zalet technologii inteligentnego zarządzania czujnikim (ISM). W technologii ISM występuje zaawansowana diagnostyka dostarczająca w czasie rzeczywistym informacje o statusie czujnika. Wykorzystując funkcje konserwacji zapobiegawczej dostępne w przetworniku M700, personel firmy ma możliwość wykonania niezbędnych czynności konserwacyjnych zanim nastąpi pogorszenie parametrów operacyjnych czujnika. Klient jest bardzo zadowolony, ponieważ udało się mu obniżyć koszty konserwacji oraz poprawić dyspozycyjność procesu.

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę METTLER TOLEDO.

Czytaj także