empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-08-03
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?

acton-crawford-rqtmckicn40-unsplash.jpg

Trendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy recykling i optymalna gospodarka odpadami to nowe wyzwania dla firm produkcyjnych? O tym w dzisiejszym artykule!

 

Rosnąca globalna konsumpcja sprawia, że współczesny przemysł staje przed nowymi wyzwaniami. Proces produkcji nierozłącznie wiąże się z wytwarzaniem zbędnych odpadów. Kluczowym aspektem jest optymalizacja procesów technologicznych w celu redukcji liczby marnowanych surowców nieodnawialnych. Jednocześnie dąży się do maksymalizacji wykorzystania surowców odnawialnych, które można zastosować ponownie.

Wspomniane we wcześniejszym akapicie problemy doskonale rozwiązuje gospodarka w obiegu zamkniętym (tak zwana cyrkulacyjna). Nowe podejście do projektowania procesów technologicznych przyczynia się do redukcji liczby wykorzystywanych surowców nieodnawialnych na rzecz surowców odnawialnych, które można poddać procesowi recyklingu. W dalszej części artykułu przyjrzymy się szerzej gospodarce cyrkulacyjnej.

 

Optymalne wykorzystanie surowców naturalnych w gospodarce cyrkulacyjnej

Nie ulega wątpliwości, że odpady są jednym z najważniejszych problemów w ochronie środowiska naturalnego. Optymalne wykorzystanie surowców naturalnych w gospodarce cyrkulacyjnej jest zatem kluczowe z punktu widzenia ekologicznych strategii rozwoju przemysłu. Oto pytania, które należy sobie zadać planując usprawnienie procesów produkcji w trosce o środowisko naturalne i z myślą o recyklingu!

  • Jak transportowane są surowce wykorzystywane do wytwarzania produktów?
  • Czy procesy logistyczne nie wpływają na powstawanie odpadów?
  • W jaki sposób aktualnie zarządza się odpadami w organizacji?
  • Czy praca linii produkcyjne nie wpływa na nadmierne wytwarzanie śmieci?
  • Na jakich etapach produkcji powstają odpady i jak można zredukować ich ilość?

Odpowiedź na powyższe pytania to pierwszy krok na drodze do optymalizacji procesów produkcji i zarządzania odpadami w przedsiębiorstwie. Warto wspomnieć, iż redukcja ilości odpadów oraz recykling wpływają pozytywnie na obniżenie kosztów produkcji. Zyskujemy w ten sposób wyższy poziom dochodów, a jednocześnie dbamy o środowisko naturalne. Dodatkową korzyścią jest budowa proekologicznego wizerunku firmy.

 

Procesy produkcji powinny zapobiegać powstawaniu odpadów

Nowoczesne procesy produkcji powinny zapobiegać powstawaniu odpadów i zakładać wykorzystanie surowców odnawialnych, których można użyć ponownie dzięki recyklingowi. Już na etapie transportu surowców do zakładu można zastosować usprawnienia – pojemniki o większej szczelności czy optymalną temperaturę przewozu. Warto też zastanowić się, czy linia produkcyjna nie wpływa na straty surowcowe w procesie produkcji.

Decydując się na optymalizację procesów produkcji zgodnie z trendami proekologicznymi, musimy mieć na uwadze również najnowsze osiągnięcia naukowe. Warto w tym miejscu przytoczyć polski pomysł, którego autorem jest Marek Zieliński wraz z zespołem chemików z Łodzi. Badacze opracowali technologię, dzięki której możliwy jest efektywny recykling aluminium i plastiku z opakowań po lekach (nawet 200 kg aluminium z 1 tony opakowań!).

 

Kluczowa inwestycja w nowe technologie i selektywny odbiór odpadów

Musimy pamiętać, że we wdrożeniach rozwiązań z zakresu gospodarki cyrkulacyjnej kluczowa jest inwestycja w nowe technologie oraz selektywny odbiór odpadów przemysłowych. Jeżeli planujemy lokalizację nowego zakładu produkcyjnego, to już na etapie projektu powinniśmy sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się zakład przetwarzania odpadów. W przypadku dużych inwestycji można pokusić się również o budowę własnego centrum recyklingu.

Pamiętajmy jednak, że nowoczesne centra przetwarzania odpadów poprodukcyjnych wykorzystują technologie zeroemisyjne. Zapomnijmy o konwencjonalnych spalarniach śmieci, które – mimo stosowania innowacji w zakresie filtrowania spalin – nadal mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Planując budowę obiektu przemysłowego o zamkniętym obiegu stawiajmy na ekologię na każdym etapie planowania i realizacji naszego projektu!

 

Nicrometal to wsparcie i obsługa przedsiębiorstw w zakresie gospodarowania opadami

Wiesz już, że rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz konieczność redukcji emisji gazów cieplarnianych i produkowanych odpadów stawiają nowe wyzwania przed nowoczesnym przemysłem. Optymalna gospodarka odpadami wymaga nowego podejścia już na etapie planowania lokalizacji zakładu. Osoby decyzyjne muszą pamiętać o efektywnym zarządzaniu procesami produkcji i logistyki oraz stosowaniu surowców odnawialnych.

Firma Nicrometal to wsparcie i obsługa przedsiębiorstw w zakresie gospodarowania opadami. Wspomniana marka pomaga przedsiębiorstwom we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym oraz optymalizacji procesów produkcyjnych. Jeżeli szukasz zaufanego partnera w poprawie efektywności produkcji i redukcji ilości produkowanych odpadów, skontaktuj się z przedstawicielem Nicrometal!

 

Źródło:
nicrometal.com

Czytaj także