Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-04-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-04-11
Gdzie wykorzystuje się przenośniki taśmowe? Nowoczesne rozwiązania technologiczne
Gdzie wykorzystuje się przenośniki taśmowe? Nowoczesne rozwiązania technologiczne

Produkcja często dzieli się na kilka osobnych operacji technologicznych, pomiędzy którymi transportowane są półsurowce i materiały. Czasem odległość między kolejnymi stanowiskami nie jest duża, jednak zdarza się, że pozyskiwanie materiału może odbywać się wiele kilometrów od miejsca jego obróbki lub wykorzystania. W takich przypadkach przenośniki taśmowe są niezastąpione - pozwala na ciągłe dostarczanie surowców i ciągłą produkcję.

 

Gdzie najczęściej wykorzystuje się przenośniki taśmowe?

Długie, ciągnące się kilometrami przenośniki taśmowe spotkać można zwykle w okolicach kopalni. Wydobywany surowiec przenoszony jest na taśmociąg, którym następie wędruje do miejsca przeznaczenia. Podobne urządzenia działają jednak w wielu innych miejscach:

  • Linie produkcyjne. Zautomatyzowana produkcja z pomocą robotów wymaga użycia dość krótkich przenośników taśmowych pomiędzy sąsiednimi stanowiskami technologicznymi.
  • W transporcie taśmociągi przenoszą bagaże z punktu zbiorczego na pokład samolotu - w tej roli można je zauważyć na wielu filmach.
  • Duże gospodarstwa rolne również wykorzystują przenośniki taśmowe. Służą one do załadunku lub rozładunku sprzętu rolniczego (przeniesienie plonów do magazynu czy nawozu z pryzmy do rozsiewacza).
  • Duże zakłady energetyczne lub huty dostarczają taśmociągami węgiel do pieca, aby w czasie ciągłym sterować jego mocą.

W każdym przypadku używane maszyny mogą mieć nieco inną konstrukcję czy system napędowy. Jednak ich podstawowa zasada działania zawsze pozostaje taka sama.

 

Budowa przenośników taśmowych

Najczęściej kojarzone są taśmociągi poziome, które charakteryzują się niewielkim nachyleniem i mogą ciągnąć się na długie kilometry. Jednak nie jest to jedyny rodzaj tych urządzeń. Spotkać można także przenośniki taśmowe pionowe. Półprodukty, podążając między stanowiskami, mogą również skręcać i obracać się. Dużą zaletą taśmociągów jest duża swoboda w formowaniu trasy - urządzenia mogą stać do siebie pod kątem lub na różnych wysokościach.

Aby taśma, wraz z surowcem lub detalami na niej ułożonymi, mogła się poruszać, potrzebne jest odpowiednie przeniesienie napędu. Może to być między innymi:

  • Motoreduktor. Przekładnia mechaniczna, nierozerwalnie połączona z silnikiem elektrycznym sprawdza się doskonale w niewielkich taśmociągach.
  • Elektrobębny nazywane również elektrorolkami są typowym napędem przenośników taśmowych. Rolki napędzane energią elektryczną wymuszają ruch posuwisty taśmy.
  • Pasy klinowe, łańcuchy i zębatki to mechaniczne sposoby na przeniesienie i redukcję prędkości obrotowej, by dostosować ją do potrzeb danej linii transportowej.

Z pomocą łańcuchów oraz pasów klinowych można przenosić prędkość obrotową pomiędzy bardzo odległymi elementami taśmociągu. Dzięki temu jeden napęd można odpowiadać za działanie długich odcinków.

 

Uniwersalne taśmociągi dla każdego

Zaletą systemów przenośników taśmowych jest ich uniwersalność. Z łatwością można je dopasować do każdego systemu transportowego w taki sposób, by ten spełniał założone zadania. Dlatego projektowaniem taśmociągów zajmują się specjaliści tacy, jak inżynierowie Primacon. Ich pomysły w postaci doskonale działających rozwiązań technologicznych znaleźć można na stronie primacon.pl. Również w tym miejscu można się z nimi skontaktować, by dopytać o możliwość stworzenia rozwiązania dla waszej firmy. W końcu przenośniki taśmowe sprawdzają się w każdej branży - od górnictwa po rolnictwo. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednich wykonawców.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
primacon.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także