Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-10-08
10 powodów, dla których warto wdrożyć program do obsługi magazynu

optimes_5.jpg

System do zarządzania gospodarką magazynową to jedno z najczęściej wdrażanych rozwiązań dla produkcji. Decydują się na niego zarówno duże organizacje jak i mniejsze firmy, będące na początku swojej drogi.

 

System do zarządzania gospodarką magazynową to jedno z najczęściej wdrażanych rozwiązań dla produkcji. Decydują się na niego zarówno duże organizacje jak i mniejsze firmy, będące na początku swojej drogi. Często pojawiającymi się obawami jest oczekiwany wysoki koszt systemu, konieczność wprowadzenia głębszych zmian w organizacji/strukturze przedsiębiorstwa czy np. niechęć pracowników do korzystania z narzędzi informatycznych. Wybór odpowiedniego dostawcy i określenie niezbędnych funkcjonalności chroni przed większością popularnych problemów. Korzyści z implementacji jest znacznie więcej - i co warte podkreślenia - odczuwają je pracownicy, managerowie, właściciele firm oraz klienci.

Poniżej przedstawiamy listę 10 zalet, które najczęściej doceniają użytkownicy systemu WMS.

 

1. Optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej

Puste, niewykorzystane przestrzenie, długi czas poszukiwania konkretnych materiałów, trudność z dostępem do częściej wykorzystywanych elementów czy np. składowanie w sposób narażający na wypadki przy pracy - to tylko niektóre typowe sytuacje, które można wyeliminować wykorzystując systemy do zarządzania magazynem np. Program magazynowy Optimes. WMS określa najbardziej korzystną w danym momencie ścieżkę kompletacji, zarządza miejscami zbiórek a także przydziela optymalne miejsca dla towaru.

 

2. Precyzyjna kontrola stanów magazynowych

Brak rzetelnych danych na temat stanów magazynowych powoduje, że z jednej strony zamrażane są pieniądze w postaci nadmiernej ilości zapasów, a z drugiej strony plan realizacji zlecenia może okazać się niewykonalny, gdy nagle zabraknie niezbędnej części. Generuje to przestoje w produkcji, marnotrawstwo zasobów ludzkich, niedotrzymanie terminów i potencjalne kary umowne. Takie sytuacje są bardzo powszechne - wystarczy, że magazynier nie znajdzie miejsca na danej półce i odłoży partię gdzieś obok. Dokładna, bieżąca aktualizacja stanów magazynowych eliminuje tego typu sytuacje i pozwala obniżyć stany magazynowe do bezpiecznego poziomu, zgodnego z zapotrzebowaniem.

 

3. Ograniczenie liczby błędów

System WMS, w połączeniu z czytnikami i kodami RFID, pozwala zautomatyzować pracę i ograniczyć do minimum błędy wynikające z tzw. czynnika ludzkiego, np. przy ręcznym wprowadzaniu danych.

 

4. Poprawa terminowości realizacji zleceń

Automatyzacja pracy, zamówień do dostawców oraz rzetelne dane na temat braków i terminów dostaw wpływają na zwiększenie terminowości oraz przyspieszenie czasu realizacji zlecenia.

 

5. Wyższy poziom obsługi i zadowolenia klientów

Poprawa terminowości, skrócenie czasu realizacji, precyzyjne informacje dla klienta o wydaniu zamówienia oraz mniejsza ilość błędów powoduje, że klienci doceniają nowy, wyższy standard współpracy.

 

6. Obniżenie kosztów magazynowych

Automatyzacja pracy oraz bardziej optymalne składowanie towarów powoduje znaczne oszczędności, m.in. dzięki ograniczeniu uszkodzeń źle składowanego towaru. Przy surowcach z określoną datą przydatności, można zastosować odpowiedni algorytm, który zminimalizuje ryzyko straty surowców w wyniku ich przeterminowania. Oszczędności wynikają także ze zmniejszenia kosztów personalnych, ponieważ pracownicy pracują bardziej efektywnie.

 

7. Większa wydajność pracy

Lepsza organizacja pracy, precyzyjne dane, szybka kompletacja i załadunek czy automatyczne drukowanie etykiet sprawia, że ta sama liczba pracowników jest w stanie wykonać w tym samym czasie znacznie więcej niż dotychczas. System likwiduje „puste przebiegi” pracowników i pozwala na dokładne zaplanowanie procesów przemieszczania.

 

8. Rzetelne dane aktualizowane w czasie rzeczywistym

Aktualizacja danych w czasie rzeczywistym powoduje, że pracownicy są zawsze na bieżąco. Dzięki temu plany produkcyjne bazują na rzetelnych danych i są wykonalne.

 

9. Szybka inwentaryzacja

Ręczne notatki, żmudne wprowadzanie danych do systemu i błędne stany utrudniają przeprowadzanie inwentaryzacji. System WMS pilnuje tego wszystkiego na bieżąco i automatyzuje proces zbierania danych.

 

10. Szybki zwrot z inwestycji

System WMS zaczyna na siebie pracować już pierwszego dnia, a po kilku miesiącach pracy osoby zarządzające jak i pracownicy nie wyobrażają sobie powrotu do poprzedniego, nieefektywnego stylu pracy.

 

Źródło:
optimes.syneo.pl

Czytaj także