Artykuł ten dedykujemy przedstawicielom przedsiębiorstw, które w pracy wykorzystują substancje czy materiały łatwopalne. Jeżeli wiesz, że przestrzeń robocza zalicza się do stref wybuchowych, to powinieneś zainteresować się opracowaniem dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem. Co dokument ten powinien zawierać? Czy można zlecić komuś jego wykonanie? O czym należy pamiętać?
Czym jest dokument zabezpieczenia przed wybuchem?
Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 roku przedsiębiorcy są zobowiązani do opracowania dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem. W rozporządzeniu znajduje się informacja o tym, że pracodawca jest zobowiązany do przygotowania m.in. oceny ryzyka.
Dokument zabezpieczenia przed wybuchem powinien zawierać informacje o ryzyku wybuchu, w tym uwzględnienie miejsce pracy i sklasyfikowanie stref zagrożenia wybuchem. Więcej formalnych szczegółów można sprawdzić za pośrednictwem dedykowanych stron internetowych lub poprzez zajrzenie do wskazanego wcześniej Dziennika Ustaw 2010 nr 138 poz. 931.
Kto przygotowuje dokument?
Zadaniem pracodawcy jest przygotowanie oceny ryzyka i sprawozdań, które składają się na zawartość dokumentacji. Osoba sporządzająca dokument powinna również pamiętać o tym, by przygotować go przed rozpoczęciem pracy. Jeśli planujesz zmienić organizację pracy, miejsce lub urządzenia w zakładzie, zwróć się o pomoc do fachowców i poddaj dokument przeglądowi.
Tzw. DZPW powinien być tworzony w zgodzie z polskim prawem i dyrektywami ATEX, dlatego jeśli nie wiesz, jak to zrobić, najlepiej udać się po poradę do specjalistów.
Opracowanie dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem
Na rynku istnieje wiele firm, które oferują specjalistyczną pomoc w opracowywaniu dokumentacji w strefach zagrożonych wybuchem. Zastanawiasz się zaletami skorzystania z usług profesjonalnej firmy? Przede wszystkim należą do nich: profesjonalna obsługa klienta, wyspecjalizowane przygotowanie dokumentacji, gwarancja prawidłowej aktualizacji DZPW czy skorzystanie z bogatego doświadczenia specjalistów. Firma, która spełnia wszystkie wymienione kryteria to IBT Ex Solution, dla której zadowolenie klientów jest priorytetem.
Czym zajmują się firmy przygotowujące dokumenty?
Do obowiązków firm dbających o bezpieczeństwo w strefach zagrożonych wybuchem, należy m.in. przygotowywanie dokumentów w zgodzie z obowiązującą podstawą prawną. Jak wyglądają etapy pracy nad DZPW?
- Dedykowana firma poddaje analizie miejsce pracy i występujące na jej obszarze instalacje.
- Firma oznacza przestrzenie objęte ryzykiem wybuchu.
- Następnym krokiem jest przygotowanie indywidualnej oceny ryzyka.
- Firma przygotowuje projekt zapobiegawczy - proponuje rozwiązania ochronne i zakłada przebieg wprowadzania procedur technicznych.
Ochrona przeciwwybuchowa, czyli bezpieczeństwo w biznesie
Praca we wszystkich sektorach przemysłu wiąże się z ponoszeniem zwiększonego ryzyka, m.in. ryzyka wybuchu. Celem współcześnie działających firm jest zminimalizowanie niebezpieczeństwa i opracowanie dokumentów zgodnie z obowiązującymi procedurami. Powierzanie usług w ręce specjalistów to krok do tworzenia odpowiedzialnego i przede wszystkim bezpiecznego biznesu.
Przy sporządzaniu dokumentów zabezpieczenia przed wybuchem ważne jest, by wykorzystać ekspercką wiedzę i dostosować się do wymogów zawartych w polskim prawie, dlatego DZPW powinno być przygotowane lub sprawdzone przez ekspertów w tej dziedzinie.
- Autor:
- INSTYTUT BEZPIECZEŃSTWA TECHNICZNEGO Ex Solution Sp. z o.o.
- Źródło:
- Linkhouse
Czytaj także
-
Wywiad z Danielem Niepsujem, Specjalistą ds. Marketingu i Sprzedaży Comau...
O wakacyjnych planach a także mocnych stronach i wyzwaniach stojących przed Comau Poland Sp. z o.o. opowiada nam Daniel Niepsuj - Specjalista ds....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-