Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-11-28
Akademia Safetech - Bezpieczeństwo gazowe ratownika, czyli detektor sprawny na każdą akcję.


Akademia Safetech - Bezpieczeństwo gazowe ratownika, czyli detektor sprawny na każdą akcję.

Jesteśmy w trakcie sezonu na „zatrucia tlenkiem węgla". Dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa poszkodowanych należy mieć 100% gwarancję pewności, że detektor w akcji zadziała właściwie.

Z różnych powodów detektor może utracić czułość lub w ogóle przestać reagować na gazy w atmosferze. Dlatego bardzo ważne jest wykonanie bump testów we własnym zakresie przed podjęciem pomiarów. Technika sprawdzania urządzeń jest bardzo łatwa i zostanie przedstawiona na przykładzie detektora GasAlertMicroClip z serii żółtych detektorów BW (by Honeywell).

Producenci detektorów gazów zalecają w swoich instrukcjach obsługi wykonywanie testów sprawności detektorów przy użyciu testowych mieszanek gazów. Testów użytkownika nie należy utożsamiać z kalibracją, którą na ogół wykonują autoryzowane serwisy.

Bump test to fizyczne badanie, czy sensory reagują na dostarczony gaz testowy oraz czy wzbudzają wizualny i dźwiękowy alarm. Bump test można wykonać w sposób mechaniczny lub automatyczny.

Bump test metodą mechaniczną:
Po włączeniu detektora powinna zostać wyświetlona wartość tlenu na poziomie 20,9%. Inne odczyty powinny zostać na poziomie 0.
Do detektora należy podłączyć wąż, który doprowadzi gaz testowy z butli poprzez reduktor.
Po odkręceniu pokrętła zaworu – uruchamiamy przepływu gazu. Wszystkie sensory powinny odpowiedzieć na podanie gazu i wzbudzić alarmy na poziomie A1 i A2 (co jest najważniejsze) oraz wskazać wartości, jakie są podane na metryczce butli z gazami.


Bump test metodą automatyczną:
Uruchomić stację do testowania i kalibracji detektorów – MicroDock II
Uruchomić detektor, poczekać aż wskaże odpowiednie wartości – j.w. 20.9% dla tlenu, zaś reszta wskaźników pozostaje na poziomie 0.
Włożyć detektor do urządzenia testującego – MicroDock II, który jest podłączony do butli z gazem testowym.
Włączyć przycisk – Bump.
Odczytać czy wartości wskazane na stacji MicroDock II są poprawne.
Wyjąć detektor.

Stacja kalibracyjna MicroDock II umożliwia samodzielne wykonywanie bump testów i kalibracji detektorów, dzięki czemu nie ma potrzeby wysyłania urządzeń w tym celu do serwisu. Generuje to duże oszczędności w jednostkach.

Zużycie gazów jest niewielkie i niewielki pojemnik z zawartością 58 l gazów starczy na dość długo. Na poniższych filmikach widać jak szybko sprawny detektor reaguje na podany gaz.

Obecnie firma Honeywell oferuje 2 rodzaje stacji kalibracyjnych:

  • MicroDock II
  • Intelli Dox

Filmy instruktażowe:

1. Bump test – butla
2. Bump test – stacja kalibracyjna MicroDock II: https://www.youtube.com/watch?v=C3qs64_Rg24&t=10s

_____________________________

SafeTech Marian Hoppe jest nadbałtyckim autoryzowanym partnerem w sieci serwisowej Honeywell w Polsce dedykowanym jako jedyny dla armatorów. Dlatego sprzęt jest serwisowany do codziennie w godzinach od 8 rano do 22 wieczorem.

Detektory dla pozostałych Klientów są serwisowane najszybciej jak to możliwe, również dla firm z oddalonych części kraju (wysyłkowo).

Dla Państwa wygody została uruchomiona możliwość odsyłania sprzętu do serwisu poprzez kuriera firmy.

 

Autor:
Violetta Wysoczańska
Dodał:
SafeTech Marian Hoppe Sp.j.

Czytaj także