Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-05-16
Automatyka magazynowa – na jakie rozwiązania postawić?

automatykamagazynowa.jpg

Wiele współczesnych przedsiębiorstw dąży do automatyzacji obiektów logistycznych. Coraz wyższe koszty operacyjne, odpływ siły roboczej spowodowany dynamiczną sytuacją makroekonomiczną oraz rosnące oczekiwania klientów co do czasu realizacji zamówień to - według wielu ekspertów - 3 główne czynniki wpływające na popularyzację automatyki w polskich magazynach.

 

Pojęcie automatyki magazynowej obejmuje swoim zakresem szereg zróżnicowanych rozwiązań technologicznych – od regałów typu Pallet Shuttle, poprzez złożone systemy transportu palet, do zaawansowanych urządzeń pozwalających zwiększyć przepustowość w strefie przeładunku. Na jakie rozwiązania postawić? Zobacz, jak to robią inni.

 

Automatyzacja magazynu poprzez wdrożenie układu transportu palet

Automatyka magazynu umożliwia sprawną realizację zadań, które zwyczajowo wykonywane z użyciem wózków widłowych, wymagają dużego zaangażowanie zasobów ludzkich.

Automatyzacja magazynu poprzez wdrożenie układu transportu palet to relatywnie tani sposób na zwiększenie przepustowości obiektu przy jednoczesnej redukcji floty wózków widłowych, a co za tym idzie kosztów operacyjnych związanych z zakupem, obsługą i konserwacją maszyn.

Firma dystrybucyjna magazynująca dużą ilość zróżnicowanych towarów postawiła na przenośniki paletowe o wysokości transportowej 80 milimetrów. Zastosowanie tego typu rozwiązania pozwala na zasilanie układu transportowego z poziomu elektrycznych wózków paletowych, które są łatwe w obsłudze oraz relatywnie tanie w zakupie.

 

Automatyczny transport w magazynie producenta odzieży

Możliwość wdrożenia automatyki magazynowej często warunkowana jest typem nośnika wykorzystywanego do przechowywania towarów.

Problematyczny jest tutaj stopień zróżnicowania ładunku, a nie jego rodzaj. Wszelkiego typu odstępstwa od normy wpływają na wydajność automatycznych układów magazynowych.

Doskonałym przykładem jest system transportowy wdrożony w magazynie producenta odzieży, gdzie dzięki zastosowania przenośników podwieszanych możliwa była automatyzacja transportu towarów przechowywanych na wieszakach - pomiędzy piętrami podestu roboczego.

 

System automatycznego załadunku w magazynie dystrybucyjnym

Rozładunek i załadunek samochodów ciężarowych to złożony i czasochłonny proces, a co za tym idzie, generuje znaczne koszty logistyczne.

System automatycznego załadunku i rozładunku samochód ciężarowych oparty na rozwiązaniu klasy ATLS pozwala na pobranie lub umieszczenie 33 palet na naczepie w czasie, który nie przekracza 10 minut.

W magazynie dystrybucyjnym firmy z branży FMCG został wdrożony system ATLS wspierany przez układ przenośników. Załadunek i rozładunek odbywa się w pełni automatycznie. Rozwiązanie tego typu pozwala 5-krotnie zredukować liczbę doków magazynowych, a pracownicy mogą zostać przesunięci do realizacji innych zadań.

 

Automatyka magazynowa – od czego zacząć? Podsumowanie

Od czego zacząć implementację automatyki magazynowej? Przede wszystkim od rzetelnej analizy potrzeb i możliwości. Punktem wyjścia powinna być długofalowa strategia rozwoju firmy. Automatyzacja magazynu wprowadza sztywną strukturyzację w sposób realizacji procesu.

Wymiernym wsparciem dla inwestora może być wieloaspektowa współpraca z dostawcą - wymiana doświadczeń oraz wizyty referencyjne, które umożliwiają kontakt z wdrażaną technologią. Przykładem firmy, która oferujemy kompleksowe zarządzanie projektem implementacji automatyki magazynowej jest WDX: https://wdx.pl/oferta/automatyka-magazynowa/.

 

Źródło:
wdx.pl