Wiele współczesnych przedsiębiorstw dąży do automatyzacji obiektów logistycznych. Coraz wyższe koszty operacyjne, odpływ siły roboczej spowodowany dynamiczną sytuacją makroekonomiczną oraz rosnące oczekiwania klientów co do czasu realizacji zamówień to - według wielu ekspertów - 3 główne czynniki wpływające na popularyzację automatyki w polskich magazynach.
Pojęcie automatyki magazynowej obejmuje swoim zakresem szereg zróżnicowanych rozwiązań technologicznych – od regałów typu Pallet Shuttle, poprzez złożone systemy transportu palet, do zaawansowanych urządzeń pozwalających zwiększyć przepustowość w strefie przeładunku. Na jakie rozwiązania postawić? Zobacz, jak to robią inni.
Automatyzacja magazynu poprzez wdrożenie układu transportu palet
Automatyka magazynu umożliwia sprawną realizację zadań, które zwyczajowo wykonywane z użyciem wózków widłowych, wymagają dużego zaangażowanie zasobów ludzkich.
Automatyzacja magazynu poprzez wdrożenie układu transportu palet to relatywnie tani sposób na zwiększenie przepustowości obiektu przy jednoczesnej redukcji floty wózków widłowych, a co za tym idzie kosztów operacyjnych związanych z zakupem, obsługą i konserwacją maszyn.
Firma dystrybucyjna magazynująca dużą ilość zróżnicowanych towarów postawiła na przenośniki paletowe o wysokości transportowej 80 milimetrów. Zastosowanie tego typu rozwiązania pozwala na zasilanie układu transportowego z poziomu elektrycznych wózków paletowych, które są łatwe w obsłudze oraz relatywnie tanie w zakupie.
Automatyczny transport w magazynie producenta odzieży
Możliwość wdrożenia automatyki magazynowej często warunkowana jest typem nośnika wykorzystywanego do przechowywania towarów.
Problematyczny jest tutaj stopień zróżnicowania ładunku, a nie jego rodzaj. Wszelkiego typu odstępstwa od normy wpływają na wydajność automatycznych układów magazynowych.
Doskonałym przykładem jest system transportowy wdrożony w magazynie producenta odzieży, gdzie dzięki zastosowania przenośników podwieszanych możliwa była automatyzacja transportu towarów przechowywanych na wieszakach - pomiędzy piętrami podestu roboczego.
System automatycznego załadunku w magazynie dystrybucyjnym
Rozładunek i załadunek samochodów ciężarowych to złożony i czasochłonny proces, a co za tym idzie, generuje znaczne koszty logistyczne.
System automatycznego załadunku i rozładunku samochód ciężarowych oparty na rozwiązaniu klasy ATLS pozwala na pobranie lub umieszczenie 33 palet na naczepie w czasie, który nie przekracza 10 minut.
W magazynie dystrybucyjnym firmy z branży FMCG został wdrożony system ATLS wspierany przez układ przenośników. Załadunek i rozładunek odbywa się w pełni automatycznie. Rozwiązanie tego typu pozwala 5-krotnie zredukować liczbę doków magazynowych, a pracownicy mogą zostać przesunięci do realizacji innych zadań.
Automatyka magazynowa – od czego zacząć? Podsumowanie
Od czego zacząć implementację automatyki magazynowej? Przede wszystkim od rzetelnej analizy potrzeb i możliwości. Punktem wyjścia powinna być długofalowa strategia rozwoju firmy. Automatyzacja magazynu wprowadza sztywną strukturyzację w sposób realizacji procesu.
Wymiernym wsparciem dla inwestora może być wieloaspektowa współpraca z dostawcą - wymiana doświadczeń oraz wizyty referencyjne, które umożliwiają kontakt z wdrażaną technologią. Przykładem firmy, która oferujemy kompleksowe zarządzanie projektem implementacji automatyki magazynowej jest WDX: https://wdx.pl/oferta/automatyka-magazynowa/.
- Źródło:
- wdx.pl
Czytaj także
-
SEW-EURODRIVE Polska automatyzuje system transportu ładunków o dużych gabarytach
Firma SEW-Eurodrive Polska, polski oddział światowego lidera w dziedzinie techniki napędowej zrealizowała projekt automatyzacji transportu w...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-