Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2012-07-03
Autoryzowane Laboratorium Omron na Politechnice Świętokrzyskiej

Firma Omron od wielu lat prowadzi z Politechniką Świętokrzyską współpracę w zakresie rozwiązań dedykowanym systemom automatyki przemysłowej i napędom elektrycznym. Jednym z jej efektów jest wyposażone w produkty Omron Laboratorium Innowacyjnych Technik Komputerowych na Wydziale Elektroniki, Automatyki i Informatyki, które właśnie zostało otwarte (w dniu 19.06.2012).

Studenci uczą się tu m.in. obsługi sterowników przemysłowych PLC oraz aplikacji z zakresu napędów elektrycznych i mechatroniki, korzystając ze sterowników PLC, falowników, serwonapędów, systemów kontroli i robotów przemysłowych firmy Omrom.

Laboratorium zostało sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna oraz Gospodarka i dofinansowana w zakresie wyposażenia przez firmę Omron. Studenci Politechniki Świętokrzyskiej poznają zarówno systemy najprostsze oparte o sterowniki kompaktowe CP1L, jak i systemy automatyzacji maszyn i procesy technologiczne (sterowniki CJ2, terminale HMI NS), a także rozbudowane systemy sterowania (serwonapędy i system kontroli ruchu i położenia TRAJEXIA).
Uczestnicy zajęć odbywających się w Laboratorium mają także możliwość sprawdzenia działania sieci takich jak: Ethernet, Profibus, DeviceNet, ControlerLink, Modbus, które mogą wykorzystać do tworzenia własnych rozwiązań, które spotkają w przemyśle.
Szerokie możliwości badawcze daje również robot przemysłowy SCARA firmy OMRON, będący częścią wyposażenia Laboratorium.

To, co charakteryzuje standardowego Robota Scara firmy Omron to nadzwyczajna niezawodność, którą zapewniają proste układy mechaniczne na każdej osi oraz napędy, które są całkowicie pozbawione pasków. Przekazywanie napędu polega na bezpośrednim połączeniu między silnikami i przekładniami (śruba toczna dla osi pionowych), co gwarantuje dużą precyzję i zmniejsza koszty konserwacji.

Robot Scara odznacza się również większą precyzją i szybkością, przy jednoczesnej prostocie użytkowania.  Bardzo kompaktowa budowa, wiele opcji podłączenia i zintegrowane funkcje wizyjne i śledzenia ruchu przenośników tworzą spektrum możliwości wykonywanych za jego pomocą działań. Wygodę jego użytkowania zapewnia natomiast jego zwiększona sztywność i minimum konserwacji.

Podczas ceremonii otwarcia Laboratorium Firma Omron, przekazała uczelni Certyfikat autoryzacji, nadający Komputerowemu Laboratorium Maszyn Elektrycznych i Systemów Mechatronicznych uprawnienia w zakresie prowadzenia szkoleń i zajęć dydaktycznych obejmujących zagadnienia: obsługi, programowania i użytkowania sterowników PLC, terminali operatorskich HMI, napędów elektrycznych i robotów przemysłowych firmy Omron.

Tym samym Komputerowe Laboratorium Maszyn Elektrycznych i Systemów Mechatronicznych zyskuje autoryzację do prowadzenia szkoleń dotychczas dostępnych tylko w firmie Omron, w zakresie: 

S1 – Obsługa i Programowanie Sterowników PLC (poziom podstawowy)
S2 – Obsługa i Prowadzenie Sterowników PLC (poziom zaawansowany)
S3 – Obsługa i Programowanie Terminali HMI
S4 – Przemysłowe Sieci Komunikacyjne
S6 – Serwonapędy i Roboty Przemysłowe firmy Omro

Autoryzacja laboratorium powoduje również, że uczestnicy szkoleń organizowanych na Politechnice Świętokrzyskiej będą też uzyskiwać certyfikat ukończenia kursów wystawiany przez uczelnię w imieniu firmy Omron.

Dzięki tej synergii nauki i biznesu, kształcący się inżynierowie mają więcej możliwości zyskania nie tylko wiedzy, ale również praktycznych umiejętności, przydatnych w czasie pracy w przemyśle. W ten sposób firma Omron realizuje dążenie do ułatwiania absolwentom uczelni rozpoczęcie kariery zawodowej.

Autor:
Magdalena Basiak
Dodał:
Omron Electronics Sp. z o.o.