Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd.
Powrót do listy artykułów INFORMACJA ARCHIWALNA
Aktualizowany: 2023-08-04
Cyfrowe bliźniaki i konserwacja predykcyjna – rozwiązania, które zmieniają branżę

Cyfrowy bliźniak – koncepcja, która jeszcze kilka lat temu była odległą wizją cyfrowego świata istniejącego jedynie w ośrodkach badawczych, dziś nie jest już traktowana jako nowość, ale jako kolejny niezbędny krok w cyfrowej transformacji firm.

Cyfryzacja szansą na rozwój przemysłu
Współczesny przemysł stara się sprostać wielu wyzwaniom, takim jak doskonałość operacyjna, zwiększanie i zwiększanie rentowności, przy jednoczesnym zmniejszaniu wpływu na środowisko. Cele te można podsumować pytaniem: jak produkować więcej, niższym kosztem, bardziej ekologicznie przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii ? Aby móc sprostać tym wyzwaniom, potrzebny jest odpowiedni poziom wiedzy oraz dostęp w czasie rzeczywistym do odpowiednich informacji. W tym przypadku digitalizacja jest środkiem do celu. Cyfryzacja daje możliwość uzyskania najbardziej szczegółowego wglądu w działanie instalacji przemysłowej. A wdrożenie technologii cyfrowych bliźniaków może pomóc w osiągnięciu wyższego poziomu produktywności.

Łączność dwukierunkowa
Co to jest cyfrowy bliźniak ? Krótko mówiąc, jest to wirtualna reprezentacja aktywów (komponentów, maszyn i linii) oraz ich dynamiki, z komunikacją między wirtualnym a fizycznym światem produkcji. Świat fizyczny, czyli proces, produkt lub usługa, jest odtworzony w wirtualnym modelu, który jest wierną kopią oryginału. Oba te światy, wirtualny i fizyczny, połączone są łączem, czyli danymi generowanymi i przechowywanymi w inteligentnych komponentach i czujnikach zintegrowanych z elementem fizycznym. Wnioski wyciągnięte z monitoringu systemu, analizy danych, symulacji różnych scenariuszy, które są tworzone w świecie wirtualnym – cyfrowym bliźniaku – są wdrażane w świecie fizycznym.

Nie da się ukryć, że koncepcja cyfrowego bliźniaka jest w stanie wygenerować wymierne korzyści biznesowe. Nie należy jednak zapominać, że technologia ta niesie ze sobą również wyzwania, zwłaszcza jeśli chodzi o wdrożenie i eksploatację. Ogólnym priorytetem we wdrażaniu cyfrowego bliźniaka powinno być określenie celu tego konkretnego wdrożenia oraz określenie wyzwań i problemów, które ta technologia powinna pomóc rozwiązać. Strategie i działania przedsiębiorstwa w zakresie kontroli procesów, utrzymania ruchu itp. powinny również obejmować „ cyfrowego bliźniaka " oraz fundamentalną część uczenia cyfrowego bliźniaka zasad i aktualnych zachowań w zakładzie przemysłowym.

Cyfrowe bliźniaki i konserwacja predykcyjna
Rozwój biznesu i transformacja cyfrowa idą w parze z wdrażaniem strategii poprawiających dostępność operacyjną, produktywność i czas pracy maszyn. Niezawodność jest tym, czego oczekujemy od branży, a aby to osiągnąć, wymagana jest pełna kontrola zasobów i świadomość stanu każdego majątku i jego komponentów.

Jednym z wielu efektów rewolucji Przemysłu 4.0 jest strategiczne przejście od konserwacji reaktywnej do konserwacji zapobiegawczejzbliżać się. Rozwiązania analityczne do konserwacji zapobiegawczej umożliwiają właścicielom procesów unikanie niepożądanych, losowych zdarzeń i monitorowanie zasobów, całej linii produkcyjnej lub zakładu. W połączeniu z możliwością symulacji zachowań daje firmom możliwość pełnej optymalizacji ich działań przy maksymalnej optymalizacji ich działań. Pozwala także na testowanie różnych wariantów rozwoju produkcji czy planowanych inwestycji. To tutaj ma miejsce pierwsza, ale nie jedyna współpraca między platformą konserwacji predykcyjnej a cyfrowym bliźniakiem. Pełna reprezentacja systemu i jego dynamiki w czasie rzeczywistym, pozwala na przeprowadzanie symulacji zachowania systemu. Stwarza to możliwość testowania algorytmów predykcyjnego utrzymania ruchu w ramach różnych scenariuszy, które np. do tej pory nie miały miejsca.

7 korzyści wynikających z wdrożenia cyfrowego bliźniaka
1. Możliwość śledzenia na bieżąco zasobów, komponentów i procesów.

2. Wsparcie w lepszym zrozumieniu problemów i możliwość szybkiego reagowania w przypadku ich wystąpienia.

3. Umożliwianie ulepszeń produktów, operacji i usług.

4. Pomoc we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwie, zmniejszających ryzyko typowo związane z kosztownymi inwestycjami.

5. Doskonalenie planowania na przyszłość (wykorzystanie symulacji).

6. Umożliwienie menedżerom śledzenia problemów, których nie można znaleźć za pomocą tradycyjnych metod.

7. Umożliwienie przewidywania rodzaju i czasu awarii przed ich wystąpieniem.

Autor:
Reliasol
Źródło:
https://reliasol.ai/digital-twin-predictive-maintenance-technologies-that-change-the-industry/
Dodał:
ReliaSol

Czytaj także