Dzięki swojemu szerokiemu spektrum zastosowań czujniki pojemnościowe odgrywają istotną rolę w licznych gałęziach przemysłu – elektronika konsumencka, branża automotive i spożywcza. Na czym polega zasada ich działania i jakie branże najbardziej skorzystają z ich funkcjonalności? Zapraszamy do lektury.
Czujniki pojemnościowe – zasada działania
Za kluczowy element detektora tego rodzaju uznaje się kondensator jednopłytkowy z uziemionym podłączeniem. W momencie wykrycia obiektu w polu detekcji, pojemność urządzenia ulega zmianie, co z kolei powoduje zmianę sygnału wyjściowego czujnika pojemnościowego. Zasada działania urządzenia opiera się więc na wyłapywaniu różnic odległości pomiędzy elektrodami.
Z czego składa się czujnik pojemnościowy? Budowa tego rodzaju sensora jest dość prosta. Podstawowe jego elementy to:
- obudowa o różnych kształtach, rozmiarach i materiałach konstrukcyjnych,
- elektronika przetwarzająca informacje na temat obiektu, który został wykryty,
- podłączenie elektryczne, które zapewnia zasilanie i sygnał,
- podstawowy element czujnika, który może być różny w zależności od wykorzystywanej technologii.
Dzięki swoim uniwersalnym funkcjonalnościom czujniki pojemnościowe znajdują zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu. Sensory te używane są m.in. w przemyśle elektronicznym i półprzewodnikowym, gdzie pomagają w wykryciu poziomu minimalnego, wycieków oraz przepełnienia zbiorników.
Producenci oferują dodatkowo nowoczesne czujniki pojemnościowe z IO-Link, które znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle tworzyw sztucznych podczas monitorowania poziomu napełnienia w przewodach i silosach lub przez wzierniki na stacjach załadowczych wtryskarek. Modele wyposażone w IO-Link pozwalają dodatkowo na zdefiniowanie granic tolerancji wokół ustawionego punktu przełączania.
Podczas jakich działań produkcyjnych sprawdzą się sensory do zastosowań w wysokich temperaturach? Dostawcy proponują także solidne czujniki pojemnościowe o bardzo wysokiej odporności na trudne warunki przemysłowe, związane m.in. z wyładowaniami elektromagnetycznymi oraz wysoką temperaturą powietrza. Urządzenia te pozwalają na wykrywanie poziomu np. w suszarkach do tworzyw sztucznych oraz krystalizatorach.
Czujniki pojemnościowe – najwyższa jakość i atrakcyjna cena
Chcąc wpłynąć na efektywność wykonywanych prac przemysłowych, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie nowoczesnej technologii do automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, inwestując m.in. w czujniki położenia, produkty do obrazowania przemysłowego oraz systemy identyfikacji. Odwiedź stronę internetową ifm.com/pl/pl i sprawdź asortyment marki, która od dziesiątek lat dostarcza polskim i zagranicznym halom produkcyjnym innowacyjne narzędzia z zakresu Przemysłu 4.0.
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji
Czytaj także
-
Pomiar odległości na dwa sposoby
Gdy wymagamy precyzji, stabilności i wiarygodnych pomiarów warto sięgnąć po sprawdzone urządzenia o najwyższej jakości, jakie oferuje niemiecka...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-