Dokument referencyjny na temat sposobu czyszczenia wag laboratoryjnych i utrzymywania ich w czystośc
Czystość w laboratorium ma poważny wpływ zarówno na bezpieczeństwo operatorów, jak i ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego. To samo dotyczy wag laboratoryjnych.
Czysta waga analityczna lub waga precyzyjna to pierwszy krok ku bezpiecznemu i dokładnemu ważeniu. Czyszczenie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników i obniża ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego. Zarazem jest to najważniejsze działanie przyczyniające się do wydłużenia okresu eksploatacji urządzenia.
Ściągnij poradnik referencyjny, aby poznać odpowiedzi na następujące często zadawane pytania:
- Kiedy należy czyścić wagę?
- Jakie materiały i środki czyszczące będą mi potrzebne?
- Jak wyczyścić poszczególne części wagi?
- Czy mogę przesunąć wagę, aby wyczyścić miejsce wokół?
- Co należy zrobić po zakończeniu czyszczenia?
Najlepiej, gdy harmonogram czyszczenia wagi określają standardowe procedury operacyjne (SOP) danego laboratorium. Niemniej jednak po ważeniu – zwłaszcza w przypadku ważenia potencjalnie toksycznych substancji – należy wagę dokładnie wyczyścić, aby nie narażać kolejnego operatora na zagrożenie.
Obejrzyj nasz film i dowiedz się, jak łatwo i szybko można wyjąć szalkę i tackę ociekową z wagi precyzyjnej XPR i umyć je w laboratoryjnej zmywarce. Zaokrąglone krawędzie i płaskie powierzchnie umożliwiają szybkie, niemal bezwysiłkowe czyszczenie!
Lepiej zapobiegać niż usuwać skutki: przede wszystkim chroń wagę przed zabrudzeniem. Zapoznaj się z poradnikiem referencyjnym i zyskaj 5 dodatkowych wskazówek:
- jak unikać zabrudzenia wagi;
- jak przemyślane rozwiązania całkowicie eliminują wpływ rozsypania lub rozlania substancji.
Utrzymywanie wag analitycznych i precyzyjnych w czystości stanowi zasadniczy warunek ich dłuższej żywotności, dokładności podawanych przez nie wyników oraz – jeżeli służą do ważenia substancji toksycznych – bezpieczeństwa użytkowników i niższego ryzyka wystąpienia zanieczyszczenia krzyżowego.
Dzięki wiedzy o czyszczeniu i znajomości właściwych metod proces czyszczenia może być szybki i łatwy. Wisienką na torcie jest fakt, że do ważenia laboratoryjnego można używać wagi, którą specjalnie skonstruowano pod kątem łatwego czyszczenia.
W związku z tym: oglądając nową wagę, dokładnie przyjrzyj się otworom i krawędziom w konstrukcji. Zwróć uwagę, czy osłonę przeciwwiatrową można zdemontować bez narzędzi. Jeszcze lepiej, gdy sprawdzisz, czy da się ją zdjąć kilkoma ruchami i umieścić w zmywarce. Jeśli tak, czyszczenie będzie łatwiejsze, gdy coś się rozleje lub rozsypie.
- Dodał:
- Mettler-Toledo Sp. z o. o.
Czytaj także
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
Kleje, uszczelniacze, zmywacze — poznaj nowoczesne rozwiązania dla przemysłu
Różnorodność rozwiązań w sektorze przemysłowym może przyprawić o zawrót głowy. Nic w tym dziwnego. Producenci wspierający innych wytwórców...
-
-
-
-
-
-