Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2016-02-02
Falowniki WL200 – Nowość od HITACHI

W odpowiedzi na oczekiwania klientów, którzy wymagają od przemienników częstotliwości coraz większej niezawodności, wszechstronności zastosowań oraz prostoty obsługi firma HITACHI wprowadza na rynek nowy model falownika WL200. Falownik ten jest następcą znanego i cenionego za niezawodność modelu X200 mającego zastosowanie w aplikacjach pomp, wentylatorów oraz wielu innych aplikacjach napędowych nie wymagających stosowania zaawansowanego sterowania wektorowego lub bezpośredniego sterowania momentem.
Główny nacisk projektanci HITACHI położyli na możliwość stosowania falownika WL200 w nowoczesnych układach automatyki i sterowania. W stosunku do serii X200 w falownikach WL200 wprowadzono całą gamę udoskonaleń, a wśród nich: wbudowany ministerownik PLC(program EasySequence), zaawansowany regulator PID, funkcje stopu bezpieczeństwa, udoskonaloną transmisję RS485 w standardzie Modbus RTU i wiele innych. Szczególnie wbudowane funkcje sterownika PLC - EasySaquence wyróżniają ten falownik na rynku. Dla programisty dostępne jest 6kB pamięci programu, który można podzielić na pięć równolegle pracujących, niezależnych zadań co pozwala w wielu przypadkach skrócić do minimum czas odpowiedzi falownika na zdarzenie zewnętrzne. Wykorzystanie ministerownika PLC - EasySaquence w większości przypadków pozwoli wyeliminować zewnętrzne układy przekaźników programowalnych czy prostych sterowników PLC. Maksymalna prędkość transmisji 115200 bit/s dla komunikacji Modbus RTU (RS485) oraz zwiększony zakres funkcji tego protokółu (np. funkcja Broadcastingu lub funkcja jednoczesnego zapisu/odczytu rejestrów) pozwala zastosować WL200 w każdej sieci tego typu. Nowością jest również możliwość zbudowania sieci komunikacyjnej pomiędzy falownikami WL200( i/lub WJ200) bez jakichkolwiek urządzeń zewnętrznych – tzw. EzCOM. Jest to typowa sieć „Master/Slave" gdzie rolę urządzenia „Master" przejmuje jeden z falowników WL200 a pozostałe pracują jako urządzenia Slave. WL200 posiada także nową funkcję dwupoziomowego hasła pozwalającą zabezpieczyć falownik przed nieuprawnionym dostępem do nastaw. Jednym z najważniejszych udoskonaleń jest niewątpliwie wyposażenie falownika WL200 w bezpośredni port USB (standard złącza Mini-B) służący do współpracy z oprogramowaniem narzędziowym ProDriveNext. Kolejnym udoskonaleniem w stosunku do modelu X200 jest zwiększenie do 7 liczby programowalnych wejść cyfrowych i do 2 programowalnych wyjść cyfrowych oraz znaczące zwiększenie liczby możliwych do przypisania im funkcji. I tak, gdy X200 posiadał 29 funkcji wejściowych i 12 funkcji wyjściowych jego następca posiada odpowiednio 56 funkcji wejść i 44 funkcje wyjść. Falowniki w całym zakresie mocy, posiadają wbudowaną jednostkę hamującą tzw. „braking chopper", do której potrzebne jest tylko dołączenie odpowiedniego zewnętrznego opornika hamującego. Podczas projektowania nowego modelu szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo oraz niezawodność urządzenia, liczne funkcje zabezpieczające pozwalają skuteczniej chronić nie tylko falownik i urządzenia z nim współpracujące, ale co najważniejsze – personel.
Jako opcję HITACHI będzie oferować karty komunikacyjne dla sieci: ProfiBus-DP, EtherCAT, DeviceNet, ProfiNet.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu klientów HITACHI zaprojektowało swój nowy falownik pod względem wizualnym na wzór istniejącego już na rynku wektorowego modelu WJ200. Wygląd zewnętrzny serii WJ200 i WL200 to nie jedyne podobieństwa. Zadbano o pełną kompatybilność sprzętową (listwy zasilania i sterujące) jak i również programową (nastawy, ministerownik PLC EasySequence oraz komunikację Modbus RTU).
Falowniki WL200 dostępne będą w wersji zasilania jednofazowego oraz trójfazowego. Napięciem 1x230VAC mogą być zasilane modele w przedziale mocy od 0,2kW do 2,2 kW. Zasilanie 3x400VAC natomiast będzie dostępne dla modeli o mocach od 0,4 kW do 18,5 kW.
Nowa opisywana tutaj rodzina falowników Hitachi spełnia światowe standardy, o czym świadczą otrzymane certyfikaty: CE, UL, c-UL, C-Tick. Po zamontowaniu opcjonalnego filtra RFI, falownik WL200 spełnia europejskie wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej.
Opcjonalnie dostępny jest również zewnętrzny panel operatorski WOP podłączany do znajdującego się na panelu przednim falownika portu RS422. Co ważne, zastosowanie panela WOP nie blokuje nam komunikacji nadrzędnej Modbus RTU ani komunikacji z komputerem poprzez port USB. Panel WOP oferuje użytkownikowi 5 liniowy wyświetlacz LCD z membranową klawiaturą i dwukolorowym podświetlaniem komunikatów oraz wbudowany zegar czasu rzeczywistego RTC. Nowością i najważniejszą cechą tego wyświetlacza jest jednak możliwość wyświetlania menu oraz komunikatów w języku polskim.

WL200 może być sterowany i parametryzowany poprzez program ProDriveNext, służący również do obsługi wewnętrznego sterownika PLC - EasySaquence. Oprogramowanie ProDriveNext oprócz standardowych funkcji zapisu/odczytu parametrów posiada również wiele innych możliwości takich jak np. wielokanałowe wykresy parametrów napędu w funkcji czasu. Człon oprogramowania odnoszący się do odczytu/zapisu nastaw parametrów, posiada funkcję porównywania nastaw użytkownika z nastawami domyślnymi. Możliwe jest również sterowanie pracą falownika oraz monitoring wybranych parametrów, gdyż software zawiera wirtualny panel sterowniczy upraszczający konfigurację i uruchomienie urządzenia. Oprogramowanie ProDriveNext jest bezpłatne i dostępne na naszej stronie: www.zeltech.pl.

Czytaj także