Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2014-02-13
Funkcjonalność i ergonomia to 2 kluczowe słowa w ewolucji interfejsów człowiek-maszyna (HMI)

Celem automatyki przemysłowej jest udoskonalenie procesów produkcyjnych, co czyni je szybszymi i pop

Ergonomia

W celu zachowania wysokiego standardu produkcji operatorzy muszą czuć się swobodnie w miejscu pracy. Ergonomiczna konstrukcja oraz łatwość ruchu narzędzia wyposażonego w interfejs człowiek-maszyna (HMI) to kluczowe czynniki, mające wpływ na łatwość obsługi narzędzia. Dzień po dniu operatorzy podłączają się do systemu HMI. Z tego powodu, ekrany nie są obecnie instalowane na stałe w panelu, lecz osadzone na ruchomym ramieniu, umożliwiającym operatorom dostosowanie ich położenia do własnych upodobań. Ergonomia w systemie procesów automatyzacji rozpoczyna się właśnie tutaj: podczas kontaktu między człowiekiem a maszyną.

 

Kolejnym punktem, który ma coraz większe znaczenie w ramach wzornictwa przemysłowego jest to, że projektanci odtwarzają środowiska indywidualne poszukując w związku z tym smukłych i stylowych rozwiązań. Oprócz tego trendu zasady klasy ochronności IP66 wymagają projektu, który będzie chronić system przed kurzem i płynami, umożliwi łatwe czyszczenie oraz dostarczy wysoce niezawodny interfejs łatwy w obsłudze.

Zastosowanie urządzenia montowanego w szafce VESA ma tę wadę, iż wymaga głębszych parametrów mechanicznych oraz bardziej skomplikowanego montażu. Ponadto, konieczność zastosowania dodatkowej jednostki montażowej powoduje wzrost kosztów.

Nowe stacjonarne komputery panelowe (PC)

Firma Advantech uporała się z wyzwaniami i niedogodnościami opisanymi powyżej wprowadzając nowa serię komputerów SPC. Jest to rodzina produktów, która jest w pełni zgodna z ograniczeniami IP66 i łączy w sobie najnowsze technologie (wysoka rozdzielczość, funkcja wielodotykowa, mocny procesor) z systemem gotowym do pracy w trudnych warunkach. Nowa obudowa zapewnia lepsze zarządzanie termiczne, oferując wysoki poziom niezawodności w zakresie temperatur roboczych od 0 do 55°C. Operator może teraz korzystać ze smukłej konstrukcji produktu (głębokość tylko 65 mm) z dodatkowym udoskonaleniem w zakresie konserwacji (pojedynczy element podłączany do ramienia).

Funkcjonalność

Jednocześnie widzimy również inną koncepcję będąca kolejnym wymogiem w projektowaniu przemysłowym w świecie automatyki: funkcjonalność. Maszyny pracują coraz szybciej, a tym samym ludzie stają się czynnikiem spowalniającym proces produkcji. Graficzne interfejsy użytkownika (GUI) i oprogramowanie muszą umożliwiać szybszą realizację operacji.  Doprowadzi to do bardziej intuicyjnych designów, a inteligentny graficzny interfejs użytkownika zakłada szybkie dostosowanie się do radzenia sobie ze zmianami. Wynik tego procesu, tzw. funkcjonalność inteligentna, redukuje czas szkolenia operatorów do minimum.

Kolejną główną zaletą dobrej funkcjonalności jest bezpieczeństwo. Praca w obrębie i przy użyciu złożonych systemów wymaga niezawodności wszystkich poleceń. W tym środowisku operator może zostać poproszony o wykonanie złożonych operacji, aby zmienić lub zrealizować ważne ustawienia. Dzięki wielodotykowemu interfejsowi człowiek-maszyna możliwe jest osiągniecie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa za pomocą gestów wielodotykowych.

Najnowsze stacjonarne komputery panelowe (SPC) firmy Advantech oferują funkcję wielodotykową, łącząc tym samym w jednym produkcie ergonomię i funkcjonalność. Dostępne są dwa rozmiary paneli: SPC-1840WP (18,5") and SPC-2140WP (21,5"). Oczywiście, obie wersje są odpowiednio wyposażone w celu spełnienia nowych wymogów operatorów.

Informacje dodatkowe:

http://www.advantech.com/Industrial-Automation/HMI/

Autor:
Advantech Europe
Dodał:
Advantech Poland Sp. z o. o.