Celem przyspieszona dekarbonizacja
• Grupa VELUX wybrała firmę Schneider Electric do stworzenia strategii przyspieszonej dekarbonizacji, która umożliwi sprawną realizację zobowiązania „Lifetime Carbon Neutral" („Dożywotniej Neutralności Węglowej").
• Rozszerzone partnerstwo bazuje na zapowiedzianych już wcześniej usługach doradczych w zakresie wykorzystania energii odnawialnej.
Grupa VELUX, światowy lider rynku okien dachowych i świetlików, oraz Schneider Electric, światowy lider cyfryzacji zarządzania energią i automatyki budynkowej, ogłosiły dzisiaj podpisanie nowej, rozszerzonej umowy partnerskiej. Dzięki niej Grupa VELUX osiągnie swoją neutralność węglową do 2030 roku, przyspieszając realizację zobowiązania „Lifetime Carbon Neutral", by proaktywnie przeciwdziałać zachodzącym zmianom klimatycznym.
Nawiązując do ogłoszonego w tym roku wsparcia Schneider Electric dla Grupy VELUX w zakresie pozyskania do 2023 roku energii elektrycznej pochodzącej w 100 proc. ze źródeł odnawialnych i zrealizowania tym samym przyjętego celu RE100, firma Schneider Electric w ramach nowej umowy opracuje dla każdej z fabryk Grupy VELUX globalny program na rzecz zerowej emisji dwutlenku węgla, by skutecznie ograniczyć zużycie energii oraz zwiększyć udział i znaczenie źródeł odnawialnych.
– Zarówno korporacje, rządy, jak i społeczeństwo muszą zrobić znacznie więcej, by rozwiązać kryzys klimatyczny i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Co więcej, musimy też działać znacznie szybciej – powiedział Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska – Grupa VELUX usuwa bariery operacyjne dzięki znaczącemu, osobnemu budżetowi klimatycznemu, który nadaje priorytet naszym działaniom i ambicjom. Wybraliśmy firmę Schneider Electric na partnera w tej podróży ze względu na łączące nas wartości. Schneider Electric pomoże nam opracować i zrealizować nasz globalny program proklimatyczny. To partnerstwo przyspieszy sprawne osiągnięcie przyjętych celów.
Rozszerzone partnerstwo przyczyni się osiągnięcia przez Grupę VELUX stuprocentowej neutralności emisji dwutlenku węgla (zakres 1 i 2 – emisje bezpośrednie i pośrednie emisje energetyczne) do 2030 roku. Realizacja tego celu wyprzedzi o całe dekady inne cele korporacyjne. Natomiast w roku 2041, na stulecie istnienia Grupy, planowana jest realizacja pionierskiego zobowiązania „Lifetime Carbon Neutral". Dotyczy ono określenia swojego dotychczasowego śladu węglowego oraz zminimalizowania emisji dwutlenku węgla w przyszłości, zgodnie z zaleceniami klimatycznymi scenariusza 1,5°C zawartego w Porozumieniu Paryskim, a także współpracy z World Wide Fund for Nature (WWF) w zakresie ochrony lasów na całym świecie. Grupa VELUX dąży ponadto do zmniejszenia o połowę emisji dwutlenku węgla w całym swoim łańcuchu wartości (zakres 3) do 2030 roku.
– To dla nas zaszczyt, że zostaliśmy wybrani przez Grupę VELUX jako jej partner w zakresie osiągnięcia neutralności węglowej – powiedział Christel Heydemann, EVP Europe Operations w Schneider Electric – Przyspieszenie działań na rzecz klimatu jest koniecznością. Tylko tak możemy uniknąć najgorszych skutków globalnego ocieplenia. Obecnie wiemy już, że możemy przeciwdziałać scenariuszowi zakładającemu ocieplenie o 1,5°C, wykorzystując do tego celu sprawdzone rozwiązania dekarbonizacyjne. Mam na myśli efektywną gospodarkę zasobami, pozyskiwanie energii odnawialnej na terenie zakładu i poza nim, jak również wysokojakościowe kredyty i offsety węglowe. Wyrażamy uznanie dla Grupy VELUX za priorytetowe traktowanie zmian klimatycznych i podjęcie związanych z nimi działań, które dążą do osiągnięcia zerowego poziomu emisji dwutlenku węgla – i to na długo przed 2050 rokiem.
Trzyletnie partnerstwo obejmie wszystkie fabryki Grupy VELUX. Firma Schneider Electric, uznana w lutym 2021 r. za najbardziej zrównoważoną organizację na świecie w Corporate Knights' Global 100 Index, opracuje globalny program dekarbonizacji, który zawierać będzie następujące elementy:
• ocenę energetyczną wszystkich zakładów Grupy VELUX, której efektem będzie opracowanie i wdrożenie planu działań na rzecz zerowej emisji dwutlenku węgla;
• wsparcie programu „Energy Excellence" Grupy VELUX zgodnie z normą ISO50001; usprawnienie działań w zakresie efektywności energetycznej; przestawienie się na lokalne, odnawialne źródła energii i stopniowe wycofywanie się z paliw kopalnych;
• implementację globalnego systemu monitorowania za pomocą platformy EcoStruxure™ Resource Advisor Schneider Electric w celu pomiaru i analizy zużycia energii.
Grupa VELUX wdroży pilotażowo plany działań, dążąc do zerowej emisji dwutlenku węgla w swoich dwóch najbardziej energochłonnych zakładach, które odpowiadają za około 30 proc. całej wykorzystywanej energii. Mowa o JTJ Sonneborn Industrie GmbH w Niemczech oraz NM Polska Sp. z o.o. w Polsce. W obu zakładach zostaną poczynione znaczące inwestycje w celu przestawienia się na odnawialne źródła energii dzięki instalacji pomp ciepła zasilanych zieloną energią elektryczną oraz wykorzystaniu certyfikowanych odpadów drzewnych (FSC/PEFC) z lokalnych lasów. Grupa VELUX zainwestuje również w instalacje fotowoltaiczne na terenie zakładów, aby zwiększyć efektywność energetyczną poprzez optymalizację systemu dostaw, procedur produkcyjnych oraz rozwiązań z zakresu zarządzania energią.
- Dodał:
- Schneider Electric Polska
Czytaj także
-
W Lidzbarku Warmińskim powstanie Ciepłownia Przyszłości
Pod koniec 2023 roku 90 proc. energii w systemie ciepłowniczym na osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim będzie pochodzić z odnawialnych źródeł...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...