Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2013-02-06
Implementacja magistrali PROFIBUS® w zastosowaniach automatyki przemysłowej

PROFIBUS® (Process Field Bus) jest standardem technologii automatyki przemysłowej. Został on opracowany w 1989 roku w Niemczech i obecnie zainstalowanych jest ponad 35 milionów węzłów PROFIBUS. Magistrala PROFIBUS służy do podłączania kontrolerów do zdalnych jednostek wejścia/wyjścia (I/O), czujników, siłowników i komponentów sieci złożonej. Zastosowania, w których jest wdrażany standard PROFIBUS, obejmują m.in. automatykę zakładów przemysłowych, napędy i sterowanie ruchem, automatyzację procesów oraz aplikacje o znaczeniu krytycznym dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Magistrala PROFIBUS zwiększa efektywność komunikacji w fabryce dzięki możliwości podłączenia wielu węzłów za pomocą pojedynczego połączenia. Pojedyncze połączenie nie tylko eliminuje potrzebę specjalnego okablowania dla każdego węzła, ale również pozwala zmniejszyć złożoność i nakłady inwestycyjne oraz ułatwia wdrażanie. Technologia komunikacji PROFIBUS składa się z wielu protokołów — PROFIBUS DP (zdecentralizowane urządzenia peryferyjne) i PROFIBUS PA (automatyzacja procesów) — używanych w zależności od wymagań. Protokół PROFIBUS definiuje również rolę węzłów nadrzędnych i podrzędnych, umożliwiając zarządzanie komunikacją między węzłami PROFIBUS.

 

 

Rysunek 1. Magistrala PROFIBUS w zastosowaniu automatyki przemysłowej.
Rysunek 1. Magistrala PROFIBUS w zastosowaniu automatyki przemysłowej.

 


 PROFIBUS DP (zdecentralizowane urządzenia peryferyjne)

PROFIBUS DP jest najbardziej popularnym protokołem PROFIBUS. Protokół ten ma trzy wersje w ramach warstwy aplikacji — DP-V0, DP-V1 i DP-V2. DP-V0 zapewnia cykliczną wymianę danych i komunikaty diagnostyczne. DP-V1 dodaje niecykliczną wymianę danych i obsługę alarmów. DP-V2 jest trybem izochronicznym i zapewnia wymianę danych podobną do komunikacji między urządzeniami podrzędnymi.

PROFIBUS PA (automatyzacja procesów)

Protokół PROFIBUS PA jest używany w warunkach niebezpiecznych. Zarówno dane, jak i zasilanie, są przekazywane na tym samym łączu, a niższy poziom mocy zmniejsza ryzyko wybuchu. Protokół PA ma stałą szybkość przesyłania informacji wynoszącą 31,25 kilobodów. Zazwyczaj sprzęgacz PROFIBUS DP do PROFIBUS PA służy do tworzenia segmentów sieci PROFIBUS w większej sieci zakładu przemysłowego. Sprzęgacze te dostarczają również zasilania w celu spełnienia wymogów związanych z bezpieczeństwem.

Sieć PROFIBUS można dostosować do wymogów zastosowań końcowych przy użyciu profili aplikacji. Dla niektórych z typowych zastosowań organizacja PROFIBUS udostępnia znormalizowane profile aplikacji. Dwa takie profile to PROFIsafe i PROFIdrive, które są używane w zastosowaniach wymagających zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i związanych napędami silnikowymi.

Komponenty węzła PROFIBUS

Każdy węzeł PROFIBUS składa się z trzech komponentów — warstwy elektrycznej, warstwy łącza danych i warstwy aplikacji. Warstwa elektryczna jest realizowana przy użyciu złączy RS-485, światłowodu lub nośnika MBP (Manchester Bus Power). Warstwa łącza danych nosi nazwę Fieldbus Data Link (FDL) i implementuje komunikację między węzłem nadrzędnym a podrzędnym. Warstwą aplikacji jest protokół DP-V0, DP-V1 lub DP-V2, który obsługuje przesyłanie komunikatów pomiędzy węzłami PROFIBUS. Komunikaty te mogą obejmować wymianę danych, diagnostykę, alarmy itp. W przypadku protokołów DP-V0 i DP-V1 tylko urządzenie nadrzędne sieci PROFIBUS może rozpocząć transmisję, a urządzenie podrzędne może wyłącznie odpowiadać na komunikaty zgodne ze swoim adresem. W jednym systemie dozwolonych jest maksymalnie 126 urządzeń (nadrzędnych i podrzędnych) z unikalnymi adresami.

Zgodność

Aby zapewnić pełne współdziałanie urządzeń zaprojektowanych z interfejsami PROFIBUS, organizacja PROFIBUS prowadzi program certyfikacji zapewniający, że urządzenie jest zgodne z przepisami i specyfikacjami protokołów. Każde nowe urządzenie lub już certyfikowane, ale po zmianie sprzętu lub oprogramowania, musi przejść ponownie proces certyfikacji w celu potwierdzenia zgodności ze standardem PROFIBUS i uzyskania zezwolenia na używanie oficjalnego logo PROFIBUS. Certyfikacja jest przeprowadzana przez autoryzowane laboratoria certyfikacyjne, które wykonują procedury testowe określone przez organizację PROFIBUS International (PI). W witrynie internetowej organizacji PI udostępniono listę laboratoriów certyfikacyjnych.

Typowe rozwiązanie PROFIBUS

Typowe, używane obecnie rozwiązanie, ma architekturę podobną do pokazanej na poniższej ilustracji.

 

Rysunek 2. Typowa implementacja standardu PROFIBUS.
Rysunek 2. Typowa implementacja standardu PROFIBUS.

 W takich rozwiązaniach mikroprocesor obsługuje stos poziomu aplikacji PROFIBUS i aplikacje przemysłowe, oddzielny układ ASIC lub FPGA implementuje protokół PROFIBUS, a nadajnik-odbiornik RS-485 zapewnia połączenie z warstwą fizyczną. Urządzenie PROFIBUS łączy się z mikroprocesorem przez interfejs równoległy lub szeregowy. W warstwie fizycznej używany jest nadajnik-odbiornik RS-485 z izolacją galwaniczną.

Jednoukładowe rozwiązanie PROFIBUS

Chociaż powyższe rozwiązanie jest popularną architekturą, rozwiązanie jednoukładowe może zmniejszyć koszty materiałów (BOM) aż o 30 procent, a także złożoność i wielkość projektu.  Na poniższej ilustracji pokazano rozwiązania oparte na układach ARM9™ i ARM® Cortex™-A8 umożliwiające wykorzystanie standardu PROFIBUS w urządzeniach nadrzędnych i podrzędnych.  Urządzenia te łączą się bezpośrednio z nadajnikiem-odbiornikiem i nie wymagają zewnętrznego układu ASIC lub FPGA sieci PROFIBUS.

 

Rysunek 3. Rozwiązanie PROFIBUS firmy Texas Instruments.
Rysunek 3. Rozwiązanie PROFIBUS firmy Texas Instruments.

Funkcja obsługi ramek w czasie rzeczywistym PROFIBUS (FDL, Fieldbus Data Link) jest realizowana przez podsystem programowalnej jednostki czasu rzeczywistego (PRU) zintegrowany w urządzeniach obsługujących standard PROFIBUS. Na przykład w mikroprocesorze Sitara™ AM1810 ARM9 firmy Texas Instruments (TI) była zintegrowana pierwsza generacja podsystemu PRU, natomiast mikroprocesory Sitara AM335x ARM Cortex-A8 mają zintegrowany podsystem PRU drugiej generacji, który oprócz standardu PROFIBUS obsługuje także standardy przemysłowej sieci Ethernet.

Każda wersja podsystemu PRU realizuje transmisję komunikatów PROFIBUS w czasie rzeczywistym, walidację ramki i komunikację z procesorem ARM. Przerwania służą do komunikacji z procesorem ARM, który obsługuje stos PROFIBUS (warstwa 7, protokół DP) i aplikacje przemysłowe. Cały proces transmisji danych, w tym cykliczny, acykliczny i w formie punktu dostępu do usługi (SAP), pomiędzy stosem PROFIBUS w procesorze ARM a podsystemem PRU odbywa się przez pamięć wewnętrzną. Jeden z podsystemów PRU steruje zintegrowanym układem UART (uniwersalny asynchroniczny odbiornik-nadajnik) przeznaczonym do komunikacji w standardzie PROFIBUS z szybkością transmisji danych do 12 megabodów. Aplikacje przemysłowe i protokół PROFIBUS DP (warstwa 7) są uruchamiane na procesorze ARM. Rozwiązanie można uzupełnić nadajnikiem-odbiornikiem RS-485 odpowiednim do zastosowania w trudnych warunkach, na przykład ISO1176T firmy TI.

Architektura oprogramowania PROFIBUS

Na jednoukładowe rozwiązanie PROFIBUS, na przykład takie, jakie opisano powyżej, składają się trzy elementy oprogramowania:

Mikrokod realizujący funkcjonalność FDL w podsystemie PRU.Protokół PROFIBUS DP, który działa na mikroprocesorze ARM.Aplikacja przemysłowa, która jest zależna od urządzenia końcowego, w którym rozwiązanie jest zastosowane.

Jednoukładowe rozwiązania PROFIBUS obsługują zarówno systemy operacyjne wysokiego poziomu, na przykład Linux, jak i aplikacje bez systemu operacyjnego. W obu architekturach struktura oprogramowania jest spójna.  Należy mieć na uwadze, że to rozwiązanie PROFIBUS jest niezależne od systemu operacyjnego i stosu PROFIBUS DP, zwiększając elastyczność w doborze systemu operacyjnego i stosu protokołu PROFIBUS DP.

Obsługujące standard PROFIBUS jednoukładowe urządzenia ARM obniżają koszty produktów końcowych bez konieczności obniżenia wymagań funkcjonalnych i operacyjnych. Mając wszechstronne narzędzia rozwoju sprzętu i oprogramowania oraz wsparcie na całym świecie, klienci mogą liczyć na znacznie uproszczoną integrację standardu PROFIBUS z dodatkową korzyścią wynikającą ze znacznych oszczędności.

Autor:
Maneesh Soni, szef ds. inżynierii systemów, dział mikroprocesorów ARM® Sitara™ w Texas Instruments
Dodał:
Texas Instruments

Czytaj także