Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2017-08-02
Innowacyjne projekty - czy warto je realizować?

Dylematy decyzyjne

Prawdopodobieństwo sukcesu

Cóż.... gdyby spojrzeć z perspektywy prawdopodobieństwa sukcesu, to odpowiedź brzmi: Nie!

Działalność innowacyjna jest obłożona bardzo wysokim poziomem ryzyka. Gdybyście spojrzeli na portfolio inwestycyjne ludzi zamożnych, prawdopodobnie dostrzeglibyście, że innowacjami zajmują się na samym końcu w łańcuszku priorytetów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nie chcielibyście inwestować swoich pieniędzy w bardziej ryzykowne przedsięwzięcia w pierwszej kolejności.

Z drugiej jednak strony inwestycja, która jest mniej ryzykowna przynosi zwykle niższe zwroty z inwestycji (ang. return on investment, ROI). Kiedy już zatem udało Ci się z powodzeniem zbudować firmę i posiadasz pewną gotówkę, to prawdopodobnie jesteś w punkcie, gdzie warto rozważyć inwestycje bardziej ryzykowne, ale ze znacznie większym potencjałem finansowym. To właśnie moment, kiedy ludzie zaczynają rozważać zaangażowanie w innowacyjny projekt.


Perspektywa osobista

Jeżeli jesteś osobą kompetentną, to masz spore szanse znaleźć zatrudnienie w tzw. "dobrej firmie". Taka praca przyniesie Ci prawdopodobnie satysfakcjonujący poziom zarobków, który powinien stanowić pewną referencję w dalszych rozważaniach. Jeżeli chcesz zbudować innowacyjne urządzenie lub napisać program, prawdopodobnie założysz startup. W startupie (zakładając, że uda Ci się znaleźć inwestora) najprawdopodobniej będziesz zarabiać mniej niż na etacie. Przynajmniej do czasu, kiedy uda Ci się zyskać pierwszych klientów i przekonasz inwestorów, że Twój biznes ma realny potencjał. To można potrwać. Dość standardowy przedział to 2-5 lat (w zależności od specyfiki projektu). Z drugiej strony, jeżeli odniesiesz sukces droga startupowca daje szansę znacznie lepszych perspektyw finansowych. Znów oceniając sytuację kryteriami prawdopodobieństwa taka perspektywa, kiedy jesteś pracownikiem firmy prawie nigdy się nie przydarzy. Musisz zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy możesz sobie pozwolić na kilka bardzo wymagających lat w zamian za szansę na wyraźnie lepsze możliwości na przyszłość.

Ponadto, istnieje znaczna grupa ludzi, którzy kierują się poczuciem misji. Chcą zrobić "coś więcej", "coś wielkiego", "coś dla ludzi". Ten sposób myślenia może stanowić silny, pozytywny czynnik motywujący. Może on być bardzo pomocny.

Perspektywa firmy

Firmy o ugruntowanej pozycji także stają w obliczu wyzwań. Do zasadniczych należy znalezienie odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób utrzymamy naszą pozycję rynkową? Podstawową metodą jak osiągnąć ten cel jest ciągłe dostarczanie swoim klientom nowych produktów. Aby to mogło być możliwe, potrzebne jest wiele wysiłku. Zazwyczaj firmy stosują 2 rodzaje podejścia do rozwiązania tego problemu:

  • prowadzą własne projekty B+R w ramach swojej organizacji
  • pozyskują własność intelektualną z zewnątrz (ang. intellectual property, IP) z rynku

W praktyce zazwyczaj stosuje się obie te metody jednocześnie. Np.: w sektorze farmaceutycznym ok. 70% nowych produktów pochodzi z zakupu IP. Pozostałe 30% stanowią produkty rozwinięte w ramach prac własnych.

Podsumowując, jeżeli jesteś indywidualną osobą, preferujesz spokojny tryb życia, nie jesteś fanem ryzyka i preferujesz stabilne dochody, wówczas innowacje raczej nie będą drogą dla Ciebie. Z drugiej strony, jeżeli jesteś osobą o silnym charakterze, chętnie podejmującą wyzwania i akceptującą ryzyko, to innowacyjne projekty mogą być dla Ciebie interesującą ścieżką zawodową.

Z perspektywy firm, uważam, że alternatywna droga nie istnieje. Firmy muszą wkładać bardzo wiele wysiłku, aby mogły utrzymać swoją pozycję bądź ją rozwijać. W przeciwnym wypadku to konkurencja przejmie inicjatywę i zdominuje rynek, zaś dla firmy pasywnej katastrofa biznesowa jest tylko kwestią czasu.

Wybór należy do Ciebie!

Zapraszamy do lektury naszego bloga o innowacjach! Niebawem nowe wpisy!

Autor:
Krzysztof Jakubczak
Źródło:
Perspectiva Solutions
Dodał:
Perspectiva Solutions