Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-02-02
Jakie urządzenie wybrać, aby zapewnić efektywną sieć bezprzewodową?

ACCESS POINT VS. ROUTER

Punkty dostępowe i routery są urządzeniami bez których nie możliwe jest korzystanie z efektywnej sieci bezprzewodowej. Różnią się wieloma cechami, które chcielibyśmy przybliżyć. Krótka charakterystyka obu urządzeń pozwoli na lepszą konfigurację i dostosowanie do konkretnej aplikacji przemysłowej.

 

 

Punkty dostępowe, czym są i jakie są ich zalety?

Punkty dostępowe to kluczowe elementy wyposażenia w sieci, ponieważ mają możliwość rozszerzania zasięgu bezprzewodowego. Łączą się bezpośrednio z siecią przewodową i dają urządzeniom możliwość bezprzewodowego łączenia się z siecią. W ten sposób pozwalają sieci rozciągać się na większe odległości, niż pozwala na to każdy router w infrastrukturze. W rezultacie punkty dostępowe mogą eliminować martwe strefy w sieci, zwiększając ich przepustowość. Ze względu na zdolność do rozszerzania zasięgu bezprzewodowego punkty dostępowe są szczególnie korzystne w przypadku większych, bardziej rozpowszechnionych aplikacji. Ponieważ każdy punkt dostępowy oferuje określony zakres zasięgu, należy zainstalować kilka punktów, aby zapewnić pełny zasięg sieci bezprzewodowej w aplikacji.

 

Punkt dostępowy bezprzewodowej sieci LAN - ARS-7131-AC

Przykładem punktu dostępowego jest seria ARS-7131-AC firmy Antaira Technologies. Jest to bezprzewodowy punkt dostępowy bezprzewodowej sieci LAN 802.11a/b/g/n/ac z dodatkowymi funkcjami routera. Wbudowany w chipset Qualcomm / Atheros QCA9892. W oparciu o IEEE 802.11 a/b/g/n/ac punkt dostępowy obsługuje szybką transmisję danych z prędkością do 867 Mb/s.

Ten punkt dostępowy może działać zarówno w standardowym zakresie temperatur od 0°C do 60°C (ARS-7131-AC) oraz rozszerzonym od -35°C do +70°C (ARS-7131-AC-T).

 

ARS-7131-AC-T.jpg

ARS-7131-AC-T-switch.jpg

ARS-7131-AC-T-antaira.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Router - cechy, zalety i zastosowanie

Routery są przeznaczone do zarządzania ruchem sieciowym i kierowania nim poprzez przesyłanie sygnałów sieci przewodowej i bezprzewodowej między węzłami. W tym celu router zbiera sygnały ze sprzętu dostawcy usług internetowych. Następnie przekazuje dane do określonego urządzenia w sieci, aż dotrą one do zamierzonego miejsca docelowego. Urządzenia mogą łączyć się z routerami za pośrednictwem połączeń przewodowych i bezprzewodowych. Do prawidłowego zarządzania ruchem w sieci może być potrzebnych kilka routerów.

Chociaż punkty dostępu nie mogą działać jako routery, routery mogą służyć jako punkty dostępu. To powiedziawszy, punkty dostępu nie są przestarzałe. Wykorzystanie punktów dostępu do rozszerzenia zasięgu routera jest zazwyczaj bardziej wydajną opcją niż instalowanie wielu routerów w celu zaspokojenia potrzeb większych aplikacji.

 

Router komórkowy Advanced LTE - ARS-2131-LTE

Przykładem zaawansowanego routera, przeznaczonego w szczególności do zastosowań przemysłowych jest ARS-2131-LTE. Jest to profesjonalny router komórkowy Advanced LTE, CAT-6 z obsługą GPS, WiFi, 2x Ethernet dla aplikacji IoT / IIoT. Odporny na zakłócenia elektromagnetyczne i narażenia mechaniczne. Dzięki dobrze zaprojektowanej konstrukcji jest łatwy do uruchomienia i niezawodny. Możliwe jest zarządzanie urządzeniem bez dostępu do publicznych adresów IP poprzez wbudowanego klienta VPN. Router jest wyposażony w usługę Cloud VPN i pozwalają na zdalny dostęp do urządzenia z dowolnego miejsca na świecie. Nie jest wymagana karta SIM ze statycznym adresem IP.

Urządzenie dodatkowo pozwala zdalnie programować i rozwiązywać problemy związane z pracą zdalnych urządzeń,monitorować swoją infrastrukturę techniczną przez interfejsy HMI, kamery IP, stacje komputerowe, uzyskiwać dostęp do interfejsów HMI funkcjonujących w sieci ze smartfona, tabletu, laptopa.

Urządzenie może działać zarówno w standardowym zakresie temperatur od 0°C do 60°C (ARS-2131-LTE) oraz rozszerzonym od -35°C do +70°C (ARS-2131-LTE-T).  

 

 

Dodał:
CSI S.A.