Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-04-30
Laserowe skanery przestrzeni

Rosnąca automatyzacja procesów produkcyjnych w różnych dziedzinach przemysłu sprawia, że coraz ważniejszym zagadnieniem staje się podniesienie poziomu bezpieczeństwa operatorów maszyn. W związku z tym urządzenia przeznaczone do kontroli i sterowania są coraz bardziej doceniane przez konstruktorów i implementowane do nowych, a także istniejących już rozwiązań. Laserowe skanery przestrzeni to czujniki, które szczególnie tam, gdzie pole działania oddajemy maszynom, pozwalają na precyzyjną kontrolę pracy innych urządzeń.


W ofercie firmy WObit dostępne są najnowocześniejsze modele laserowych skanerów przestrzeni produkcji firmy Hokuyo. Umożliwiają one m.in. rozpoznawanie obiektów oraz określanie dystansu do wykrytej przeszkody. Dla różnych modeli skanerów odległość pomiarowa wynosi od 4 do 30 metrów przy kącie skanowania od 190 stopni do 270 stopni. Dokładność oferowana przez te urządzenia wynosi aż do 10 mm na dystansie czterech metrów. Skanery te cechują się również dużą szybkością działania, czas wykonywania jednego skanu na przykład dla czujnika UTM-30LX pracującego na dystansie 30 metrów wynosi tylko 25 ms. W zależności od modelu, dostępne są interfejsy komunikacyjne takie jak Ethernet, USB oraz RS232.

UXM-30LX.jpg
UXM-30LX.jpg

 

Najnowszy model skanera - UXM-30LX-EW został wyposażony dodatkowo w technologię zwielokrotnionego echa. Pozwala ona na odbieranie wielokrotnie odbitych fal jednego impulsu wyemitowanego przez transmiter. W rezultacie można uzyskiwać niezawodne wyniki pomiarowe nawet w tak niesprzyjających warunkach jak deszcz, mgła, śnieg lub w zapylenie. Wszystkie skanery laserowe mają również wysoki stopień ochrony IP67.


Zakres zastosowań prezentowanych powyżej skanerów laserowych jest niezwykle szeroki. Dzięki takim funkcjom jak rozpoznawanie obiektów, określanie odległości od przeszkody oraz wyznaczaniu trajektorii ruchu lub położenia obiektu na bazie punktów orientacyjnych doskonale sprawdzą się m.in. w systemach magazynowania z automatycznym transportem wewnętrznym. Implementacja skanerów laserowych na wózkach samojezdnych pozwala podnieść precyzję urządzeń, a co za tym idzie bezkolizyjność oraz wyeliminować zniszczenia przenoszonych i przechowywanych produktów. Po odpowiednim zaprogramowaniu, gdy skaner wykryje przeszkodę (na przykład operatora maszyn) na trasie wózka, wyśle sygnał do sterownika PLC wyzwalający sygnał bezpieczeństwa, który zatrzyma wózek poprzez wyłączenie zasilania lub uruchomienie hamulca.


Ważnym obszarami dla zastosowań tej grupy produktów są także przemysł i automatyka produkcyjna. Laserowe skanery przestrzeni mogą odgrywać istotną rolę w różnorodnych aplikacjach, dzięki możliwości dynamicznego określenia wymiarów obiektu oraz ilości obiektów w zasięgu wiązki lasera. Innym popularnym miejscem do zastosowań laserowych skanerów Hokuyo jest robotyka mobilna, gdzie służyć mogą np. do wyznaczania trajektorii ruchu lub położenia robota na bazie punktów orientacyjnych. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy na strony www.wobit.com.pl i www.hokuyo.pl oraz o kontakt z naszymi doradcami pod numerem +48 61 22 27 422.

Autor:
P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.
Dodał:
WObit E.K.J. Ober

Czytaj także