Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-08-04
Moduły SOM jako przyszłość komputerów przemysłowych

Rozwiązanie to pozwala na niesamowitą miniaturyzację komputera

Komputery przemysłowe kojarzone są głównie z jednostkami rackowymi lub panelowymi. Dla klientów szukających mniejszych rozwiązań zostały stworzone jednostki box pc, a nawet jednopłytkowe. Natomiast jakiś czas temu nastąpiła rewolucja w małych komputerach przemysłowych, gdyż pojawiły się moduły System On Module (SOM). Rozwiązanie to pozwala na niesamowitą miniaturyzację komputera, a dodatkowo można uzyskać bardzo wysoką wydajność jednostki.

System on module jest to obwód na poziomie płyty; który integruje wszystkie funkcje cyfrowe jak i analogowe w obrębie jednej płyty. Innym rozwiązaniem jest System On Chip (SOC), który to posiada podobną funkcjonalność, ale w obrębie jednego chipu. Przewagą rozwiązania SOM jest niewątpliwie wyższa wydajność. Istnieje możliwość zintegrowania sporej liczby układów oraz integracji z wieloma wbudowanymi aplikacjami komputerowymi.

W przypadku komputerów jednopłytkowych najczęściej mamy do czynienia z procesorami Celeron/ Atom, a w przypadku modułów SOM mówimy nawet o procesorach klasy i7 czy Xeon 11 gen. Z racji, że mówimy o jednych z najnowszych chipów Intela to producent oddaje do dyspozycji klienta jednostki nawet 8 rdzeniowe o bardzo wysokim taktowaniu. Skoro ten komputer jest tak wydajny to pierwszą myślą będzie, iż wydziela dużo ciepła, nic bardziej mylnego, gdyż producent tak zaprojektował układy CPU/GPU, że topowa jednostka maksymalnie wydziela 45W TDP. Ma to też swoje kolejne zalety w postaci radiatorów; które mogą być aktywne lub pasywne oraz nie muszą być specjalnie rozbudowane.

Wcześniej wspominany jest układ graficzny wbudowany w ten komputer nie bez powodu, gdyż mamy tutaj do czynienia z grafiką Intel Iris Xe. Oferuje dużo wyższą wydajność niż wcześniej iGPU Intela.

Rozbudowany szereg portów modułów SOM

Rozwiązania system on module oferują również bardzo rozbudowany szereg portów wejść/wyjść. Można w pełni z nich skorzystać uzywając płyty bazowej. Sama płyta może być gotowym projektem producenta lub w pełni scustomizowana pod konkretny projekt, konkretnego klienta. Reasumując jeśli ktoś potrzebuje dużo portów USB, a np. jedno wyjście obrazowe to wszystko można wyprowadzić na płycie bazowej; lub odwrotnie gdyż nie zależy mu na portach USB, a np. portach RS-232 i 3 wyjściach obrazowych to też istnieje taka możliwość, aby w pełni scustomizować takową płytę.

W komputerach system on module możemy spotkać szereg nowoczesnych rozwiązań takich jak.; PCIE X16 Gen 4, kartę sieciową 2,5GbE, USB 3.2 gen 2 ( 10Gbps); TPM 2.0 czy obsługę do 128GB szybkiej pamięci DDR4 o taktowaniu nawet 3200 mhz.

Dobry komputer przemysłowy to nie tylko urządzenie, które będzie działało długo i bezawaryjnie; posiadało dużą wydajność w zależności od potrzeb czy szereg portów wejść wyjść; ale również musi być odporne na rozszerzony zakres temperaturowy i tak też jest w tym przypadku. Mówimy tutaj o zakresie standardowym (0 ~ 60 stopni celcjusza) lub rozszerzonym (-40 ~ 85 stopni celcujsza).

Pełną ofertę komputerów SOM jak i płyt bazowych znajdziesz na naszej stronei CSI.pl

Źródło: https://en.wikipedia.org/

Autor:
CSI S.A.
Źródło:
csi.pl
Dodał:
CSI S.A.