Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-01-26
Mosty tymczasowe jako rozwiązanie konstrukcyjne w miastach i nie tylko.

Czemu warto postawić na taką technologię?

Amatorzy inżynierii z pewnością nieraz zachwycali się maestrią, jaką wykazać musieli się konstruktorzy poszczególnych mostów czy wiaduktów. W końcu to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcia, które wymagają ogromu pracy i wiedzy. Co jednak stanie się w sytuacji, gdy konieczne będzie tymczasowe (awaryjne) zastosowanie innych opcji?

Na całe szczęście nowoczesna myśl techniczna rozwinęła stare jak cywilizacja idee i w sposób wręcz mistrzowski wykorzystała dostępne materiały i środki produkcji. W ten sposób otrzymaliśmy gotowe rozwiązania tymczasowe, które umożliwiają zachowanie przepustowości konkretnych węzłów komunikacyjnych w sytuacji, w której konieczne jest wyremontowanie lub zburzenie konstrukcji „docelowej". Budowa mostów tymczasowych nigdy wcześniej nie była zwyczajnie tak prosta.

Specjalistyczna budowa mostów modułowych

Modułowość konstrukcji mostu tymczasowego polega na zwiezieniu na miejsce budowy gotowych prefabrykowanych elementów, które składa się w całość. Żeby proces był wydajny, najlepiej byłoby, gdyby te elementy (czyli moduły), były jak największe. W końcu po dostarczenie ich na miejsce montażu konieczne jest szybkie złożenie całości, a im mniej elementów, tym krótszy czas na to potrzebny.

Oczywiście mosty tymczasowe różnią się od siebie nie tylko gabarytami, ale także rozwiązaniami technologicznymi. Najlepsze firmy zajmujące się budową takich obiektów produkują także pontony, promy, pomosty ro-ro, czy właśnie mosty modułowe. Wszystkie z nich mają swoje określone funkcje i wykorzystane mogą być w różnych warunkach. Łączy je jednak wysoka funkcjonalność, która polega na utrzymaniu przepustowości i organizacji ruchu pojazdów i pieszych, a także jako wsparcie dla szeroko zakrojonych akcji logistycznych.

Mosty modułowe wykorzystuje się bowiem we wszelkiego rodzaju kryzysowych sytuacjach. Chodzi na przykład o transportowanie wielkogabarytowych ładunków, tymczasowe kierowanie ruchem drogowym, czy nawet pomoc humanitarną w obliczu klęsk żywiołowych. W Polsce mosty modułowe wykorzystywane są często podczas powodzi i podtopień, gdy ludzie potrzebują pomocy z ewakuacją z zalanych miejsc.

Wykorzystanie nie tylko w miastach

Tradycja wykorzystywania takich konstrukcji jest bardzo długa i sięga setek lat wstecz. Jeszcze średniowieczne wojska na ziemiach Polski wykorzystywały w zasadzie podobne pomysły, by konstruować tymczasowe mosty pontonowe.

Tak więc jak na dłoni widać, że technologie tego typu wykorzystywane są nie tylko jako rozwiązania dla sieci miejskich. To uniwersalne narzędzia bardzo często wykorzystywane do radzenia sobie z trudnymi warunkami. Dlatego tak ważne jest też, by były one zaufane i najlepszej jakości.

Dzisiejsze rozwiązania oczywiście odbiegają znacząco od tego, co oferowały kiedyś i (jak w każdej dziedzinie) rozwój przyniósł znaczną poprawę wydajności. Dziś wykorzystuje się lekkie i maksymalnie wytrzymałe metale, które w łatwy sposób można łączyć.

 

Autor:
Janson Bridging
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także