Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
Od cukru do oleju z pomocą inteligentnych czujników

Przemysł biotechnologiczny rozwija się z szybkością około 11% rocznie. Szacuje się, że do 2015 roku przemysł ten będzie wart 320 miliardów dolarów amerykańskich. Tak szybki wzrost wynika częściowo z osiągnięć przemysłu biotechnologicznego w dziedzinie modyfikowania żywych organizmów w celu otrzymania nowym produktów komercyjnych.

 

Olej z glonów i glukozy

Jedną z takich firm jest mająca swoją siedzibę w Kalifornii firma Solazyme. Od chwili swojego powstania w 2003 roku, firma Solazyme stosuje swoje opatentowane rozwiązania technologiczne do produkcji olejów przeznaczonych do stosowania w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, chemicznym i transportowym. Wszystkie oleje są produkowane z mikroglonów i cukru.

Większość glonów wykorzystuje proces fotosyntezy do produkcji składników pokarmowych na własne potrzeby. Opatentowane przez firmę Solazyme szczepy glonów heterotroficznych rozwijają się w dużych fermentorach ze stali nierdzewnej. Pożywką dla nich jest glukoza z kukurydzy, prosa rózgowego, traw miskanta oraz innych form odnawialnej biomasy. W obecności tlenu i w starannie kontrolowanych warunkach specjalnie dobrane szczepy glonów przekształcają cukier w olej triglicerydowy o pożądanym składzie. Większość dzikich form glonów zawiera od 5 do 10% oleju triglicerydowego. Szczepy opatentowane przez firmę Solazyme zawierają ponad 80% tego oleju.

Ogólnoświatowy agrobiznes

Firma Bunge Limited jest wiodącym producentem żywności, który posiada 400 zakładów w ponad 40 krajach. W pobliżu brazylijskiego miasta Moema, tuż obok cukrowni należącej do firmy Bunge, firmy Bunge i Solazyme budują zakład produkcji oleju o wydajności 110 tysięcy ton metrycznych.

Nowoczesne wykorzystanie trzciny cukrowej

W zakładzie Moema trzcina cukrowa będzie pożywką dla glonów. Trzcina będzie
najpierw poddawana obróbce, która jest typowa dla początkowych etapów procesu produkcji cukru, w celu uzyskania czystego soku sacharozy. Płynna sacharoza będzie podawana do fermentorów, gdzie genetycznie modyfikowane glony będą się szybko rozwijać na pożywce z sacharozy. Po uzyskaniu odpowiedniej ilości biomasy pozyskany zostanie z niej olej w procesie suszenia.

Wydajna fermentacja wymaga zastosowania czujników charakteryzujących się wysoką niezawodnością

Warunkiem osiągnięcia wysokiej wydajności w procesach fermentacji jest skuteczna kontrola parametrów fizycznych i chemicznych w całym cyklu procesu. Kluczowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu każdego procesu fermentacji ma pH i stężenie rozpuszczonego tlenu. Celem firm Solazyme i Bunge było znalezienie czujników charakteryzujących się odpowiednią dokładnością i niezawodnością. Zwrócono się do METTLER TOLEDO o przedstawienie odpowiednich rozwiązań. Zaproponowaliśmy dokładne i mające niewielkie wymagania w zakresie konserwacji czujniki pH InPro 32531 i czujniki tlenu rozpuszczonego InPro 6850i, które tolerują wielokrotnie powtarzane cykle sterylizacji.

Inteligentne zarządzanie czujnikiem zapewnia znaczące korzyści

Doskonała sprawność pomiarowa czujników METTLER TOLEDO nie była jedynym czynnikiem, który przyciągnął uwagę firm Solazyme i Bunge. Firmy te zainteresowały się dodatkowymi korzyściami, które zapewnia technologia inteligentnego zarządzania czujnikiem (ISM®). Technologia ISM ułatwia sprawowanie nadzoru nad czujnikiem i podnosi wiarygodność pomiaru. Nie mniej ważna dla firm Solazyme i Bunge jest diagnostyka predykcyjna czujnika. Diagnostyka ISM pozwala osiągać poziom niezawodności niemożliwy do osiągnięcia w przypadku czujników analogowych.

Jeśli chcesz poprawić poziom niezawodności w procesach fermentacji, odwiedź stronę

www.mt.com/ISM-pharma

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę METTLER TOLEDO.

Czytaj także