Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2016-11-15
Personalizacja w poligrafii

Dzięki innowacyjnej cyfrowej maszynie drukującej marki Heidelberg indywidualny druk 3-D mogą teraz oferować nawet małe i średnie firmy. Niezależnie czy jest to pudełko muesli, piłka nożna czy but do biegania – kompaktowa drukarka Jetmaster Dimension może szybko wykonać nadruki na prawie każdym przedmiocie. Oszczędnie i w wysokiej jakości. Precyzyjne sekwencje ruchu i doskonałą synchronizację komponentów Jetmaster zawdzięcza technologii B&R.

 

mymuesli_1_1.0_de.jpg

Boże Narodzenie, śluby, urodziny. Na te wspaniałe uroczystości czasami cieniem kładzie się konieczność znalezienia ciekawego prezentu. Nic dziwnego, że firmy z wielu branż , a także platformy i sklepy internetowe szukają niestandardowych rozwiązań i np. oferują kartki z życzeniami i T-shirty z indywidualnym nadrukiem. Jeszcze do niedawna te spersonalizowane nowości były ograniczone do obiektów płaskich lub "dwuipółwymiarowych", które można było drukować na tradycyjnych prasach. Drukowanie na obiektach 3 –D to był zupełnie oddzielny rozdział – inna cena, inne wymagania produkcyjne.

 

Drukarka Jetmaster Dimension 250: druk na 3D- na indywidualne zamówienie

W przypadku obiektów trójwymiarowych możliwość personalizacji była ekonomicznie nieopłacalna. Chyba, że dotyczyła druku dziesięciu lub więcej sztuk (tamponodruk) lub produkcji masowej np. napojów lub kosmetyków. Całe szczęście ten trend się zmienia i obecnie firma Heidelberger Druckmaschinen AG (w skrócie Heidelberg) jest w stanie zaoferować usługę personalizacji wydruku 3D dla małych partii, nawet w przypadku tylko jednej sztuki w rozsądnych cenach.

Drukarka Jetmaster Dimension 250 pozwala na spełnienie tych wszystkich wymagań. Ta standardowa maszyna może drukować spersonalizowany tekst i fotorealistyczne obrazy prawie na każdym obiekcie 3D. I może to robić szybko oraz w wysokiej jakości. Dzięki tej drukarce, teraz nawet mniejsze przedsiębiorstwa mogą zdobywać nowych klientów oferując im spersonalizowane produkty w atrakcyjnych cenach.Przykładem jest sklep MyMuesli w Heidelbergu, w Niemczech gdzie została zainstalowana drukarka Jetmaster Dimension 250. Oprócz tworzenia własnych spersonalizowanych mieszanek muesli, klienci mogą teraz również wybierać obrazy, kolory i tekst na opakowanie.


Drukowanie na obiektach 3D

Przedmioty, na których wykonywany jest nadruk – np. papierowe kubeczki MyMuesli – często nie mają idealnego kształtu. Dlatego każdy przedmiot jest indywidualnie mierzony przed nadrukiem. Następnie powierzchnię przygotowuje się poprzez nałożenie powłoki plazmowej. Prędkość drukarki jest tak duża między innymi dzięki 6-kolorowej głowicy jednoprzebiegowej. Inaczej niż w przypadku tradycyjnego druku atramentowego w tym procesie cała farba jest nakładana na każdy punkt obrazu podczas jednego przejścia. Ultrafioletowa lampa LED natychmiast suszy (lub "przytwierdza") każdy punkt, aby uniknąć niepożądanego mieszania. Po zakończeniu kolejna lampa ultrafioletowa utrwala gotowy obraz, więc produkt jest natychmiast gotowy do użytku.
Maszyna drukarska Jetmaster Dimension 250 wyposażona jest w czteroosiowego robota, który ustala pozycję i obraca przedmiot na każdym z etapów obróbki – pomiar, przygotowanie powierzchni, drukowanie i suszenie. Aby osiągnąć dobrą jakość przy rozdzielczości 300 punktów na cal, ruchy pozycjonujące mają tolerancję mniejszą niż 20 mikrometrów. Oznacza to, że osie robota wymagają bezwzględnie precyzyjnego sterowania i doskonałej synchronizacji ze sterownikiem głowicy drukującej.

 

 

mymuesli_3_1.02_de.jpg

 

Partnerstwo technologiczne – obszar automatyzacja

Do projektu Jetmaster Dimension firma Heidelberg zaangażowała parterów technologicznych. "Od początku wiedzieliśmy, że chcemy stworzyć zespół z partnerami, którzy są specjalistami w swoich dziedzinach," stwierdził szef Działu Rozwoju Heidelberg, Dr. Bernard Beier. "Chodziło nam o zapewnienie sobie dostępu do najbardziej zaawansowanej technologii i szybkiej realizacji projektu. I mieliśmy rację – wystarczyło dziesięć miesięcy od pierwszego rysunku CAD do stworzenia roboczego prototypu."
W obszarze automatyzacji określono wymagania dotyczące technologii napędu i sterowania , tak aby zapewniały ogromną precyzję ścieżki, ale dodatkowo, system automatyki musiał być otwarty i wystarczająco elastyczny, aby różne podsystemy mogły zostać połączone w jedno spójne urządzenie. "Szukaliśmy technologii automatyzacji oferującej potrzebne nam funkcje," wyjaśnia Holger Leonhardt, szef zespołu Heidelberg ds. technologii 4D. "Ale jednocześnie musiała być także odpowiednia do produkcji seryjnej, do której nie nadaje się wiele ze sterowników dostępnych na rynku." Dla Leonhardta sterownik nadaje się do produkcji seryjnej jedynie, jeśli można go włączyć do eksploatacji bez konieczności jego programowania i jeśli można go skonfigurować w czasie pracy. Ponadto, w przypadku oprogramowania sterującego musi istnieć system sterowania źródłem i musi być możliwa automatyczna aktualizacja sterownika i połączonych komponentów automatyki.
Technologia B&R jest w 100% przyjazna produkcji seryjnej i doskonale wpasowała się w proces produkcyjny w firmie Heidelberg. Będąc więcej niż tylko rozproszonym układem I/O, system X20 stanowi kompleksowe rozwiązanie sterujące. Jego modułowe komponenty można zestawić w dowolnej konfiguracji, jaka jest potrzebna dla danej aplikacji.
W obszarze techniki napędowej wykorzystywane są napędy ACOPOS firmy B&R, które pobierają oprogramowanie z centralnej lokalizacji na sterowniku B&R bez konieczności interwencji ręcznej. Większa precyzja uzyskana za sprawą wykorzystanych napędów umożliwia drukowanie większych ilości, skrócenie cyklów produkcji i zapewnienie lepszej jakości.

 

100% przyjazność dla produkcji seryjnej

Jednym z najbardziej przekonujących argumentów B&R było to, że sterownik nadawał się do produkcji seryjnej. Środowisko programistyczne Automation Studio posiada wbudowaną funkcję sterowania źródłem. Zgodnie z wymaganiami firmy Heidelberg, oprogramowanie można załadować na sterowniki B&R za pośrednictwem napędów USB lub Ethernetu. Po każdym uruchomieniu systemu sterownik sprawdza możliwą do określenia lokalizację dla aktualizacji i instaluje je automatycznie.
Napędy ACOPOS również pobierają oprogramowanie z centralnej lokalizacji na sterowniku B&R bez konieczności interwencji ręcznej. Ponieważ oprogramowanie sterujące można skonfigurować w trakcie pracy urządzenia, a listy okablowania można modyfikować przy pomocy zapewnionych narzędzi, automatycy w firmie Hedelberg mogą wykorzystać to samo oprogramowanie do różnych konfiguracji maszyny.

 

mymuesli_2_1.0_de.jpg

Gwarancja optymalnego wyniku drukowania

Szerokie portfolio całkowicie skalowalnych produktów firmy B&R odegrało pierwszoplanową rolę w pomocy firmie Heidelberg w realizacji jej ambitnego planu rozwoju Jetmaster Dimension. Dzięki otwartości i elastyczności rozwiązań B&R nowe i różnorodne technologie zostały połączone w jedną całość obsługiwaną jednym sterownikiem. Rezultat działań jest zadowalający zarówno dla producentów jak i klientów, którzy dzięki Jestmaster Dimension mogą z powodzeniem realizować własne, spersonalizowane pomysły na różne okazje.

Czytaj także