Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2014-11-27
Podciśnieniowe otwieranie torebek

Podciśnieniowe otwieranie torebek

Napełnianie bez rozlewania
Otwórz szeroko, przytrzymaj równo, wypełnij, zamknij, uszczelnij i odstaw – nowe opakowanie - otwórz szeroko, przytrzymaj równo, wypełnij, zamknij, uszczelnij i odstaw – i tak dalej ...
Oglądanie maszyn napełniających podczas pracy jest dość fascynujące. Wygląda to tak łatwo, ale precyzyjna technologia, wymagana aby mieć pewność, że worek po worku jest napełniany bez przerw, albo że jego oczekiwana zawartość nie trafia obok i nie marnuje się, daleka jest od prostoty. Niezależnie od tego, czy system działa w poziomie czy w pionie, należy upewnić się, że woreczki są otwarte, a następnie utrzymywane otwarte w trakcie napełniania. Ta część procesu wymaga specjalnego wyposażenia, które jest w stanie poradzić sobie z cienkimi i wrażliwymi arkuszami z tworzywa sztucznego, papieru lub folii metalowej bez ich uszkodzenia.

Użyj podciśnienia aby otworzyć i przytrzymać woreczki
Staranne i dokładne otwarcie woreczka można osiągnąć z pomocą niedawno opracowanych w technologii podciśnieniowej dostosowanych przyssawek. Wyposażone w specjalnie zaprojektowany na płaskiej powierzchni wzór ożebrowania, przyssawki takie zostały zoptymalizowane do otwierania woreczków wykonanych z bardzo cienkich arkuszy. Razem z cienkimi, dopasowującymi się stożkowo wargami z silikonu zgodnego z zaleceniami, ożebrowanie zapobiega uszkadzaniu i zasysaniu do wnętrza wargi delikatnych obiektów lub folii a jednocześnie zapewnia właściwą siłę, aby otworzyć i trzymać woreczek podczas procesu napełniania.

Siłownik do bezpiecznego przenoszenia
Siłownik podciśnieniowy z szybkim i samo dopasowującym się skokiem jest prostym rozwiązaniem do otwierania woreczków za pomocą przyssawek. Uruchamiany tylko przez próżnię tłok cofa się natychmiast gdy tylko obiekt zostanie dotknięty przez przyssawkę, bez naciskania siłą sprężyny tłoka lub kompensatora poziomu. W rezultacie istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia powierzchni wrażliwych. Tak zwane „vactivatory" mogą być używane do przenoszenia nawet delikatnych arkuszy papieru.

Raczej małe eżektory zamiast jednej wielkiej pompy
Przewymiarowane pompy elektromechaniczne są powszechnie obecne w wielu aplikacjach podciśnieniowych ze względu na uproszczenia projektowe lub błędy popełnione w wymiarowaniu systemu. Jednakże, system podciśnieniowy do otwierania torebek wymaga zdecentralizowanego systemu próżniowego wykorzystującego kilka małych eżektorów zamiast systemu centralnego - z jedną dużą pompą. Zdecentralizowane systemy eżektorowe są łatwiejsze do regulowania i dostrajania aniżeli centralne systemy pomp elektromechanicznych, zapewniając tym samym lepszą ochronę delikatnych torebek. Przy małych, napędzanych powietrzem eżektorach umieszczonych bardzo blisko miejsca użytkowania próżni, straty podciśnienia również są eliminowane, a eżektory mogą zostać wyregulowane do wymagań specyficznych materiałów torebek.

Optymalizuj podciśnienie oszczędzając energię
Pompy próżniowe zasilane sprężonym powietrzem są często używane przy o wiele za wysokim ciśnieniu zasilania, tworząc głębokie podciśnienie, ze względu na brak indywidualnych regulatorów. Dla otwierania torebek, wysokie ciśnienie zasilające może być katastrofalne, kiedy woreczki zostaną rozerwane. Prostym i skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie regulatorów umieszczonych lokalnie celem detekcji i automatycznej regulacji ciśnienia, zapewniających utrzymanie podciśnienia na dokładnym i stałym poziomie. Urządzenia regulacji proporcjonalnej sterowane podciśnieniem, dostosowane do zasilanych sprężonym powietrzem eżektorów i pomp próżniowych pomogą utrzymywać torby bez zakłóceń, aby podczas napełniania uniknąć rozlania.

O firmie Piab
Założona w 1951 roku firma Piab projektuje innowacyjne rozwiązania, które zwiększają produktywność i poprawiają środowisko pracy użytkowników podciśnienia na całym świecie. Jako wiarygodny partner największych producentów, firma Piab rozwija i produkuje kompletną linię pomp podciśnieniowych, akcesoriów, urządzeń do transportu próżniowego materiałów sypkich oraz przyssawek do zróżnicowanych procesów zautomatyzowanego przenoszenia materiałów i automatyzacji produkcji. Piab wykorzystuje technologię COAX®, nowy wymiar w technologii próżniowej, która może być stosowana w wielu oryginalnych produktach i rozwiązaniach. Wkłady ssące COAX® są mniejsze, bardziej wydajne i niezawodne niż konwencjonalne eżektory oraz mogą być integrowane bezpośrednio w maszynach. W efekcie pozwala to na projektowanie elastycznych systemów próżniowych o modułowej budowie. Firma Piab z centralą w Szwecji jest światową organizacją, która posiada oddziały i dystrybutorów w ponad 50 krajach na całym świecie. Więcej informacji o rozwiązaniach Piab w różnych aplikacjach można znaleźć na stronach internetowych www.piab.com.

Autor:
Josef Karbassi, VP Automation Division Piab AB
Źródło:
Piab AB
Dodał:
Piab Polska Sp. z o.o.

Czytaj także