empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber Polska. To nie sztuczka. To inżynieria.
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2014-11-27
Podnosząc ergonomicznie z użyciem podciśnienia

Lepszy pocałunek

Lepszy pocałunek
Oprócz przeciążania pleców, podnoszenie ciężkich przedmiotów może tak łatwo skończyć się katastrofą. Zgodnie z prawami fizyki, potencjalna energia grawitacyjna powstała przez podniesienie może przekształcić się w energię kinetyczną i w końcu doprowadzić do potężnej katastrofy, odkształcając metal lub rozbijając szkło oraz być może raniąc osoby znajdujące się w pobliżu.

Zmniejszenie obrażeń i zwiększenie wydajności są często realizowane za pomocą ergonomicznych urządzeń podnoszących.

"Lepszy pocałunek" nie pomoże, ale zastosowanie "właściwego przyssania oraz odpowiednich warg" jeszcze przed podnoszeniem, może rzeczywiście pomóc uniknąć uszkodzeń i obrażeń! Jak to jest możliwe? Cóż, pobierz nasz oficjalny dokument, aby dowiedzieć się jak najnowsza technologia próżniowa sprawia, że ergonomiczne urządzenia podnoszące są jeszcze bardziej bezpieczne.

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Termin ergonomia wywodzi się od greckich słów "praca" i "prawa natury". Chociaż ergonomia prawdopodobnie była praktykowana w całej historii ludzkości, najwcześniejsze mocne dowody na jej wykorzystanie sięgają starożytnej Grecji, gdzie wytwórcy narzędzi byli świadomi znaczenia dobrego dopasowania narzędzia do człowieka.
Uproszczona nowoczesna definicja może brzmieć: badania oraz projektowanie sprzętu i urządzeń w taki sposób, aby były lepiej dopasowane do ludzkiego ciała i jego ruchów. Sedno ergonomii opiera się na przekonaniu, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Unikanie obrażeń w przemyśle spowodowanych zarówno wypadkiem czy długotrwałym przeciążaniem jest celem kluczowym.

Nowe narzędzia przekraczają standardy
Narzędzia oparte o rozwiązania próżniowe są szeroko stosowane w przemyśle aby wspomóc ergonomiczne podnoszenie ciężkich przedmiotów takich jak duże tafle szkła do okien, drzwi czy pojazdów. Jako że ważnym jest aby podciśnienie było utrzymane w takich narzędziach podnoszących lub manipulatorach w przypadku nieprzewidzianych odcięć energii, ich zdolność do uszczelnienia jest ściśle uregulowana w kilku międzynarodowych normach, na przykład ASME B30.20-2003 w USA i EN 13155: 2003 w UE.
Z gwarantowaną maksymalną szybkością przecieku 0,4kPa/min w 50cm3, najnowsza innowacyjna technologia próżniowa przekracza normy określone w tych standardach, zapewniając jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa.

Zawory zwrotne utrzymują podciśnienie
W przypadku awarii zasilania lub systemu, podciśnienie można utrzymać za pomocą kilku różniących się metod. Dodanie zbiorników próżniowych może wydawać się najprostszym i najbardziej oczywistym rozwiązaniem. Jednak do prawidłowego działania, zbiorniki muszą być bardzo duże, w wyniku czego instalacja staje się nieporęczna i kosztowna.
Preferowaną alternatywą jest zastosowanie zaworów zwrotnych lub zaworów odcinających, które zapewniają solidne uszczelnienie pompy próżniowej w przypadku jej nagłej awarii. Mogą być one montowane zarówno na zewnątrz jak i zintegrowane wewnątrz nawet najmniejszych, zdecentralizowanych eżektorów próżniowych. Oprócz schludnego wykończenia, zintegrowane rozwiązanie stosowane w najnowszej dostępnej technologii pozwala zaoszczędzić miejsce i jest zazwyczaj bardziej opłacalne.
Ponadto, zdecentralizowany system próżniowy oparty na małych eżektorach zintegrowanych z każdą przyssawką, jest z natury bardziej bezpieczny niż system centralny zależny od jednej dużej pompy próżniowej. W systemie zdecentralizowanym, uszkodzenie lub utrata próżni w jednej przyssawce bądź eżektorze, nie zakłóci oraz nie wyeliminuje całego systemu.

Przyssawki z podwójnymi wargami nie pozostawiają śladów
Nowoopracowane, extra-duże przyssawki płaskie są przykładowo idealne do przenoszenia dużych tafli szkła o płaskich albo lekko wklęsłych powierzchniach. Przyssawki dostępne są w średnicach 150-300 mm i wyposażone w specjalnie zaprojektowany wzór ożebrowania, który jest dostosowany do pionowego przenoszenia szklanych lub metalowych arkuszy. Ożebrowanie to zatrzymuje arkusze przed ześlizgiwaniem się, nawet jeśli są lekko wilgotne lub tłuste.

Podwójna konstrukcja wargi działa jako dodatkowa bariera bezpieczeństwa. Jeśli zewnętrzna warga przyssawki jest przypadkowo rozdarta lub przecięta, warga wewnętrzna zapobiegnie dalszym fatalnym konsekwencjom takiego uszkodzenia. Zabezpiecza to również przed skutkami przeciążeń.
Przyssawki wykonane ze specjalnej jakości gumy Nitryl-PVC nie pozostawiają widocznych śladów na szkle. Materiał ten jest w 100% bezśladowy na poziomie równym poliuretanowi 60°Shore. Element gumowy jest formowany wtryskowo na aluminiowym mocowaniu, tworząc mocny i niezawodny interfejs.

Zwiększone bezpieczeństwo ze wskaźnikami i podwójną kontrolą
Ergonomiczna konstrukcja obejmuje również takie funkcje jak wskaźniki i sterowanie. Ważne jest, żeby operatorzy – przykładowo manipulatorów do przenoszenia szkła - mogli szybko i łatwo monitorować, czy system działa z prawidłowym poziomem próżni. Stąd poszczególne przyssawki muszą być wyposażone w wizualne wskaźniki analogowe lub konwencjonalne przełączniki próżniowe, które wyraźnie wskazują nieprawidłowe poziomy. Dźwiękowe sygnały ostrzegawcze mogą również być wymaganym dodatkiem do sygnalizowania groźnych sytuacji.
Dla zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa stosowany jest system podwójnego polecenia w odniesieniu do mechanizmu zwalniającego. Ma to na celu upewnienie się, że nie jest on uruchomiony przez operatora przypadkowo.

Niskociśnieniowy zawór zwrotny zapewnia prawidłowe uwalnianie
Dla dokładnego i bezpiecznego działania, mechanizm zwalniający musi reagować szybko i skutecznie. Zawory odcinające przedmuchu są stosowane w celu zapobiegania cofaniu podciśnienia do innych zaworów pneumatycznych o nieznanych właściwościach uszczelniających.
Jednak częstym problemem tradycyjnych zaworów odcinających przedmuchu jest to, że reagują one wolno, nie ewakuują próżni dość szybko i równomiernie by zapewnić bezpieczne uwolnienie. Na przykład, jeśli trzy z czterech przyssawek puściły arkusz szkła, ale trochę podciśnienia pozostaje w czwartej przyssawce, arkusz może zostać - niebezpiecznie zwisając.
Aby wyeliminować takie ryzyko, zostały opracowane nowe zawory odcinające przedmuchu o niskim ciśnieniu otwarcia. Gwarantuje to, że wszystkie zawory w układzie w pełni otworzą się podczas uwalniania. Jest to szczególnie ważne podczas zwalniania arkuszy szkła.
Zastosowanie wielostopniowych zdecentralizowanych eżektorów próżniowych opartych na technologii COAX® pozwala również skrócić czas reakcji/ewakuacji. W porównaniu z metodami alternatywnymi, eżektory te charakteryzują się o 50% krótszym czasem reakcji przy tym samym zużyciu energii.

Zaoszczędzić od 90 do 99 procent energii
Dodatkowa funkcja oszczędzania energii pozwala na redukcję zużycie powietrza od 90 do 99 procent. Po włączeniu tej funkcji, extra hermetyczny zawór zwrotny będzie utrzymywać pompę w trybie zerowego zużycia powietrza podczas praktycznie całego cyklu pracy próżni, nawet jeśli trwa on długo - 15-20 minut.

Lepiej dopieść projekt zanim zaczniesz podnosić
Jak pokazano powyżej, najnowsze osiągnięcia w technologii próżniowej oferują możliwość uchwycenia istoty ergonomii poprzez budowę optymalnego systemu podnoszącego, przykładowo do przenoszenia dużych tafli szkła. Stosując odpowiednie przyssanie oraz właściwe wargi dla wykonania zadania, naprawdę można lepiej „dopieścić urządzenie" przed rozpoczęciem pracy, zamiast po niewczasie.

O firmie Piab
Założona w 1951 roku firma Piab projektuje innowacyjne rozwiązania, które zwiększają produktywność i poprawiają środowisko pracy użytkowników podciśnienia na całym świecie. Jako wiarygodny partner największych producentów, firma Piab rozwija i produkuje kompletną linię pomp próżniowych, akcesoriów, urządzeń do transportu próżniowego materiałów sypkich oraz przyssawek do zróżnicowanych procesów zautomatyzowanego przenoszenia materiałów i automatyzacji produkcji. Piab wykorzystuje technologię COAX®, nowy wymiar w technologii próżniowej, która może być stosowana w wielu oryginalnych produktach i rozwiązaniach. Wkłady ssące COAX® są mniejsze, bardziej wydajne i niezawodne niż konwencjonalne eżektory oraz mogą być integrowane bezpośrednio w maszynach. W efekcie pozwala to na projektowanie elastycznych systemów próżniowych o modułowej budowie. Firma Piab z centralą w Szwecji jest światową organizacją, która posiada oddziały i dystrybutorów w ponad 50 krajach na całym świecie. Więcej informacji o rozwiązaniach próżniowych Piab w różnych aplikacjach można znaleźć na naszej stronie internetowej www.piab.com.

Autor:
Josef Karbassi, VP Automation Division Piab AB
Źródło:
Piab AB
Dodał:
Piab Polska Sp. z o.o.

Czytaj także