Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber Polska. To nie sztuczka. To inżynieria.
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-05-15
Pomiar poziomu i rozdziału faz w produkcji paliw syntetycznych

Procesy Ekobenz pod kontrolą czujników VEGA

Globalne trendy w redukcji emisji CO2 w sektorze transportu wymagają poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich są biowęglowodory wytwarzane z odnawialnych źródeł energii, czyli tzw. paliwa syntetyczne całkowicie neutralne dla środowiska. Firma Ekobenz sp. z o.o. produkuje je w swoim zakładzie w Bogumiłowie, gdzie wykorzystuje zaawansowane technologie oraz instalację o wysokim stopniu automatyzacji. Duży nacisk kładzie się na ciągłą kontrolę i analizę jakości procesu – czujniki VEGA okazały się doskonale spełniać te wymagania, monitorując poziom oraz rozdział faz w procesie produkcji paliw syntetycznych.

 

Zakład Ekobenz
Zakład Ekobenz

Paliwa neutralne dla środowiska

Paliwa syntetyczne powstają w wyniku syntezy chemicznej i stanowią atrakcyjną alternatywę dla paliw kopalnych oraz innych rozwiązań mających na celu ograniczenie emisji CO2, takich jak elektromobilność. Główną zaletą paliw syntetycznych jest możliwość ich stosowania w już wyprodukowanych samochodach, które w zdecydowanej większości posiadają silniki spalinowe.

Zautomatyzowana produkcja i nowoczesna aparatura 
W procesie produkcji paliw syntetycznych wykorzystuje się alkohol etylowy, który poddany działaniu katalizatora inicjuje proces syntezy biowęglowodorów. Dalszy rozdział produktu otrzymanego w tym procesie pozwala na uzyskanie bio propan butanu (BIO LPG), biowęglowodorów ciekłych (biobenzyna) i biowęglowodorów aromatycznych. – Instalacja, z której korzysta firma Ekobenz wyróżnia się wysokim stopniem automatyzacji procesów produkcyjnych. – mówi Piotr Kobiec, Kierownik produkcji w zakładzie w Bogumiłowie. – Z myślą o zerowej emisji CO2 korzystamy z unikatowych na skalę światową technologii, możemy się pochwalić nowoczesnym parkiem maszynowym i wysokiej klasy aparaturą obiektową – dodaje.

 

Pomiar poziomu w kubie kolumny węglowodorów
Pomiar poziomu w kubie kolumny węglowodorów

Pomiar poziomu i rozdziału faz dla optymalnego przebiegu procesu

Nieodzownym elementem każdej takiej instalacji są czujniki, które pozwalają na precyzyjne monitorowanie parametrów procesu. W zakładzie Ekobenz urządzenia VEGA pełnią bardzo ważną rolę – w separatorze 3-fazowym sonda radarowa z falowodem VEGAFLEX 81 realizuje pomiar rozdziału faz węglowodory – woda. Pomiar ten służy głównie do kontroli ilości wody, która ma być odpompowana ze zbiornika do oczyszczalni. W ten sposób chroni się oczyszczalnię przed zrzutem niepożądanych węglowodorów. Ciągły pomiar poziomu jest prowadzony w kubie kolumn z wykorzystaniem sond VEGAFLEX 81 i VEGAFLEX 86 w kolumnie bocznikowej. Pomiar ten pozwala zapewnić stabilny poziom medium podczas całego procesu, co ma kluczowe znaczenie dla jego optymalnego przebiegu.

 

Rozdział faz węglowodory-woda
Rozdział faz węglowodory-woda

Dlaczego VEGA?

Przed zastosowaniem sond VEGA, firma Ekobenz wykorzystywała proste rozwiązania pomiarowe działające na zasadzie pływaka. Oblepienie pływaków będące skutkiem ubocznym procesu powodowało błędy pomiarów, a operatorzy instalacji praktycznie codziennie musieli czyścić urządzenia. Z powodu uciążliwej obsługi i wysokiej niestabilności pomiaru, zdecydowano się na wymianę urządzeń pomiarowych w zakładzie. Z rozwiązaniem przyszła VEGA, oferując precyzyjny, bezobsługowy pomiar poziomu i rozdziału faz za pomocą sond radarowych z falowodem z serii VEGAFLEX, które doskonale sprawdziły się w tej aplikacji. VEGAFLEX 81 to sondy dedykowane do pomiaru poziomu wszelkiego rodzaju cieczy w standardowych i wymagających warunkach procesowych, np. w aplikacjach, w których występuje oblepienie, para lub piana. Czujniki musiały być ponadto odporne na wysokie temperatury – w kubie kolumny występują wahania temperatur w zakresie od 140 do 280°C. Wymogiem zakładu Ekobenz były także dopuszczenia z zakresu ochrony przeciwwybuchowej (ATEX).

 

Rozdział faz węglowodory-woda
Rozdział faz węglowodory-woda

Proste uruchomienie i wygodna obsługa

VEGA nie tylko spełniła wszystkie warunki techniczne i udowodniła skuteczność czujników podczas testów na instalacji przy produkcji paliw syntetycznych, ale także zadbała o to, aby cały proces, od doboru urządzeń po ich uruchomienie i użytkowanie, był możliwie prosty i wygodny dla klienta. – Uruchomienie sond przebiegło bardzo sprawnie, dzięki wykorzystaniu oprogramowania PACTware, które pozwala na szybką i intuicyjną konfigurację urządzeń, a potem w ramach ich eksploatacji także na zmianę parametrów, diagnostykę i generowanie potrzebnej dokumentacji. – mówi Mateusz Żurawski, Inżynier sprzedaży VEGA Polska. – Prosta obsługa jest kluczową wartością VEGA, dlatego teraz PACTware, podobnie jak VEGA Data Viewer, są dostępne w bezpłatnym pakiecie DTM Collection dla wszystkich klientów VEGA – dodaje. Operatorzy doceniają także wysoką niezawodność pomiaru przy praktycznie bezobsługowej pracy czujników. Dzięki temu, że sondy są niewrażliwe na oblepienie, nie ma konieczności ich czyszczenia. Pozwala to ograniczyć nakłady na serwis i konserwację do minimum. Dodatkowo, klienci VEGA poza odczytem wartości pomiarowych na miejscu, mają możliwość korzystania z aplikacji VEGA Tools i obsługi całego procesu zdalnie – z dowolnego miejsca, z wykorzystaniem komputera, tabletu lub telefonu.

 

Autor:
VEGA Polska
Źródło:
www.vega.com
Dodał:
VEGA Polska sp. z o.o.

Czytaj także