Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-03-18
Pompy hydroforowe, czyli ekologia i żywotność

Choć Polska - jak długa i szeroka - niezmiennie inwestuje w kolejne instalacje wodociągowe i kanalizacyjne, pompy hydroforowe także niezmiennie zachowują wyjątkową popularność. Co decyduje o tym, że woda z własnego ujęcia to dla wielu osób nadal rozwiązanie idealne?

Pompa hydroforowa, do studni, hydrofor - jakąkolwiek nazwę przyjąć, urządzenia wykorzystujące zasoby wody ze studni kręgowej czy wierconej to typowy element polskich ogrodów, działek, ale i nieruchomości. Mimo zmian na rynku, indywidualne ujęcia to jeden z podstawowych elementów gospodarki wodnej dla gospodarstw domowych. Skąd ich popularność?

Kluczowe są tu przede wszystkim ograniczenia - sieci kanalizacyjne oraz dostarczeń wody nadal bywają nierozwinięte tak, jak wymaga tego obecność mieszkańców na danym terenie. W takiej sytuacji niezmienny jest montaż pompy hydroforowej. Ważne, że za ograniczeniami infrastrukturalnymi idzie szeroki wybór urządzeń do własnego ujęcia. Patrząc tylko przez pryzmat pompy do wody czystej, odbiorcy mogą wybierać między rozwiązaniami ręcznymi - wyporowymi - jak i elektrycznymi, wirowymi. Te pierwsze oczywiście schodzą już na drugi plan; trudno wykorzystywać tłok w sytuacji, gdy technologia pozwala na swobodne korzystanie z rozwiązań o napędzie elektrycznym.

Przestarzała technologia to mit

Wbrew powszechnym opiniom, pompy hydroforowe to dziś już nie przestarzałe rozwiązania o sporych ograniczeniach technicznych, ale mechanizmy regularnie dostosowane do potrzeb odbiorców. Rynek zapewnia nie tylko produkty starszej konstrukcji, które wymagają przed uruchomieniem odpowiedniego zalania pompy, ale i maszyny samozasysające - a więc w dużej mierze niezależne od ingerencji ludzkiej.

Ważna w tym kontekście jest uniwersalność i wszechstronność ulokowania, jaką dają pompy hydroforowe. To nie tylko rozwiązania stricte stacjonarne i z założenia mocowane do zewnętrznych elementów, a następnie łączone sztywną konstrukcją. Producenci wyraźnie idą ku mobilności; nowoczesne pompy hydroforowe to swoboda montażu i przenoszenia. W takiej sytuacji instalacja odbywa się przy wykorzystaniu elastycznych węży umożliwiających dostosowanie całej konstrukcji do założeń użytkownika lub specyfiki ukształtowania terenu.

Zgodność z eko-trendami

Coraz częściej pompy hydroforowe postrzegane są jednak nie tylko przez pryzmat uniwersalności i swobody wykorzystania. Rośnie znaczenie ich ekologii i wykorzystania wody z własnego ujęcia. Pompy hydroforowe wpisują się w najważniejsze trendy ochrony środowiska. To samowystarczalny obieg wykorzystujący niewielkie zasoby zasilający. Tworzy swoisty obieg zamknięty w pełni zgodny z założeniami ekologicznymi.

Pompy hydroforowe doceniane są tam, gdzie liczy się oszczędność. Woda pobierana z gleby wpisuje się w założenia ochrony środowiska oraz zrównoważonej gospodarki zasobami; daje jednak także realne korzyści finansowe. Automatyczne podlewanie ogrodu - przy stałym ciśnieniu i wręcz nieodczuwalnym działaniu pompy - nie przekłada się na rosnące rachunki za wodę dostarczaną przez okoliczne wodociągi. Zasoby z pompy hydroforowej można też wykorzystać np. do toalet lub mycia.

Wytrzymałość na lata

Dobrze dobrane pompy hydroforowe charakteryzują się dziś sporą wytrzymałością - ich poziom żywotności jest diametralnie inny od produktów z przeszłości. Ówczesne narażone były na potencjalnie szybkie uszkodzenia na skutek zmian napięcia zasilania czy wilgoci skumulowanej w kanałach. Obecne pompy hydroforowe, na skutek unowocześnienia systemów zabezpieczających oraz ich szczelności, charakteryzują się długoletnią wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Pompy jedno- i wielostopniowe, w układzie poziomym i pionowym mają dziś jedną wspólną cechę. To jakość - całości, ale i poszczególnych elementów: wirników, dyfuzorów czy technicznych detali. I choć trzeba liczyć się chociażby z faktem, że silnik pompy hydroforowej ma określoną żywotność, prawidłowy montaż oraz rozsądna eksploatacja sprawiają, że urządzenia gwarantują sprawne działania przez lata.

Autor:
SAGA
Źródło:
Własne

Czytaj także