Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-11-10
Pro-face serii PS6000 rewolucjonizuje pracę fabryki

Wraz z rozwojem aplikacji i systemów operacyjnych do zaawansowanych programów służących monitoringowi procesów produkcyjnych coraz częściej stosuje się komputery przemysłowe. W takich urządzeniach niezwykle ważna jest niezawodność, stabilność oraz odpowiednia moc obliczeniowa – między innymi po to, aby mogły obsługiwać systemy SCADA. Wprowadzenie komputerów przemysłowych serii PS6000 przez markę Pro-face by Schneider Electric wyznacza nowe standardy w automatyce przemysłowej dzięki zastosowaniu wielu innowacyjnych rozwiązań.

Jesteśmy w trakcie rewolucji Przemysłu 4.0. Rewolucji, dzięki której możliwa jest optymalizacja procesów produkcyjnych, a tym samym zwiększenie konkurencyjności na niespotykaną dotąd skalę. Wszystko to dzięki skutecznemu wykorzystaniu technologii na różnych odcinkach łańcucha wartości w branży przemysłowej.

Przemysłowy system danych naczyń połączonych
Kluczem do prawidłowego zarządzania procesem jest jakość danych wsadowych. Jeśli na tym etapie popełnimy błąd, możemy osiągnąć negatywny efekt kuli śniegowej. Jednak im więcej urządzeń i różnych protokołów komunikacyjnych, tym większa trudność w zbieraniu oraz analizowaniu jakościowych danych. Świadomy użytkownik, wybierając narzędzia IPC, powinien mieć z tyłu głowy, że do pełni sukcesu potrzebuje dwóch składowych: niezawodnego hardware'u, który sprawdzi się w przemyśle, oraz uniwersalnego software'u do zarządzania danymi.

Obraz1.png

Fot. 1: Ideowy schemat IPC z oprogramowaniem Blue Open Studio

Rozwiązaniem, które spełni oczekiwania w zakresie elastycznego oprogramowania do zarządzania dużą ilością danych, jest Blue Open Studio. Software ten pozwala na swobodne przesyłanie danych bezpośrednio z IPC do różnego rodzaju baz danych (w tym MS SQL, MySQL, MS Access), korzystając z różnych języków programowania (w tym VBA, C+, C#) i łączy rozproszone systemy sterownia w jeden spójny system SCADA. Możliwości Blue Open Studio są ogromne. Pozwala ono na połączenie wielu rozproszonych paneli sterowniczych (HMI) w jeden system, gdzie każdy panel może mieć łączność ze sterownikami, falownikami, kontrolerami robotów lub innymi urządzeniami automatyki. Przekłada się to na dostęp do ogromnej ilości danych, które możemy wykorzystać do analizy. Wysyłając dane alarmów czy próbkowania bezpośrednio do bazy danych, można w bardzo łatwy sposób wpłynąć bezpośrednio na wzrost wskaźnika OEE (Overall Equipment Effectiveness) lub wyeliminować mikroprzestoje.

Obraz2.png

Fot. 2: Komputery z serii PS6000 z oprogramowaniem Blue Open Studio

Wdrożenie będzie kompleksowe dopiero wówczas, gdy zastosuje się niezawodny hardware. W tym roku oferta marki Proface by Schneider Electric wzbogaciła się o nowe komputery przemysłowe z serii PS6000 (fot. 2). To, co wyróżnia ofertę na rynku, to w pełni konfigurowalna specyfikacja oraz modułowa budowa.

Urządzenia są dostępne z dwoma rodzajami wyświetlaczy – panelami rezystancyjnymi (w wersji 12" lub 15" w formacie 4:3) oraz panelami pojemnościowymi (w wersji 10" lub 12" w formacie 16:10 oraz 15", 19" lub 22" w formacie panoramicznym 16:9). Komputery wyposażone są w procesory 8. generacji serii Celeron i3, i5 lub i7 i pamięć RAM DDR4. W zależności od zastosowań istnieje możliwość wyboru dysków HDD lub SSD. Pełna lista specyfikacji technicznych komputerów PS6000 dostępna jest w dedykowanym konfiguratorze znajdującym się na stronie internetowej produktu, w którym możliwe jest dobranie właściwości technicznych w oparciu o indywidualne potrzeby oraz łatwe złożenie zamówienia na podstawie wybranej konfiguracji.

Obraz3.jpg

Fot. 3: Advanced BOX z serii PS6000

Odpowiedź na wyzwania Przemysłu 4.0

Komputery serii PS6000 są wykonane z aluminium, dzięki czemu elementy obudowy są bardzo trwałe i odporne na trudne warunki przemysłowe. Wyświetlacz pokryty jest z kolei odpornym na zarysowania szkłem. Niski współczynnik odblasku, odporność na zabrudzenia wyświetlacza oraz bardzo szerokie kąty widzenia to zalety, które z pewnością ułatwiają pracę przy maszynie. W serii PS6000 wszystkie porty komunikacyjne umieszczone są w dolnej części komputera (fot. 3), co ułatwia do nich dostęp. Nie ma już potrzeby dodawania zewnętrznych kart komunikacyjnych przez złącze PCI. Istnieje za to możliwość zintegrowania zróżnicowanych interfejsów od razu przy konfiguracji komputera, wykorzystując miniPCI. Kolejną zaletą nowych komputerów jest pasywne chłodzenie, (fot. 3) dzięki czemu nie trzeba martwić się o odprowadzanie ciepła i przegrzanie komputera nawet w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku uszkodzenia matrycy nie ma już potrzeby wymiany całego komputera (fot. 4), a jedynie wyświetlacza, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Obraz4.png

Fot 4. Budowa modułowa IPC PS6000

Komputer przemysłowy PS6000 wyposażono w system Pro-face connect. Pozwala on na transparentne programowanie oraz monitorowanie pracy podłączonych do panela peryferiów (PLC, roboty, systemy wizyjne itp.) oraz samego HMI. Każdy panel serii PS6000 może pracować jako SiteManager. W chwili, gdy IPC pracuje w obiekcie przemysłowym, a przez ethernet pozostają wpięte do niego urządzenia zewnętrzne (PLC, napędy, regulatory itp.), dzięki tej usłudze możliwe jest zobaczenie ich w taki sposób, jakby znajdowały się na biurku użytkownika. Wykorzystanie w HMI dwóch oddzielnych kart ethernetowych pozwala odseparować sieć przemysłową od internetu, dzięki czemu jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne. Integrator, pracując na swoim komputerze, gdzie ma zainstalowane wszelkie konieczne narzędzia programistyczne, nie musi łączyć się zdalnie z zewnętrznymi komputerami, na których musiałby posiadać dodatkowe oprogramowanie.

Niemal wszyscy dostawcy systemów automatyki mówią o tym, że bliska jest im idea Przemysłu 4.0. Tylko nieliczni mogą pochwalić się zastosowaniem tej koncepcji w praktyce. PS6000 dzięki Pro-face connect pokazuje, jakie wymierne korzyści niesie automatyzacja pracy fabryki.

Firma Pro-face by Schneider Electric to wiodący producent interfejsów HMI opracowanych na podstawie najnowszych technologii cyfrowych dla specjalistów automatyki przemysłowej pracujących w wymagających warunkach.

 

Czytaj także