Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2010-08-30
Radiowe systemy identyfikacji RFID

                W ramach podpisanej umowy partnerskiej z firmą Siemens oferta SIMLOGIC rozszerzyła się o nowe rozwiązania.   Oprócz naszej stałej, tradycyjnej oferty z zakresu: sterowników programowalnych, napędów elektrycznych oraz systemów komunikacji,  poszerzyliśmy  działalność o szeroki asortyment działu Pomiary procesowe i transmisja danych. Powstałe w ramach umowy Autoryzowane Centrum Serwisowo Szkoleniowo-Kompetencyjne  jest synonimem: serwis i doradztwo w kompletacji sprzętu, produktowe wsparcie techniczne, działalności  profesjonalnie wyposażonych laboratoriów naukowo – technicznych, szerokiego spektrum działań w zakresie szkoleń technicznych i dedykowanych specjalistycznych. Jednym z zagadnień prowadzonych w Centrum są cyfrowe systemy identyfikacji radiowej RFID.

Problem szybkiej i bezbłędnej identyfikacji obiektów ma aktualnie kolosalne znaczenie w obszarze produkcji, magazynowania i dystrybucji. Podstawowe zadania jakie stawia się takim systemom to:

  • w pełni automatyczna, bezkontaktowa  praca ze 100 % niezawodnością,
  • odporność znaczników identyfikujących obiekt   na warunki środowiskowe, temperaturę, zanieczyszczenie wilgoć,
  • szybkość transmisji danych pozwalająca na komunikację bez konieczności zatrzymywania obiektów,
  • możliwość dwukierunkowej komunikacji ze znacznikiem w celu nanoszenia na bieżąco zmian w opisie elementu,
  • różnorodność znaczników z uwagi na koszty, warunki pracy i zakres pamięci,
  • łatwa integracja z nadrzędnymi systemami sterowania z wykorzystaniem różnych platform komunikacyjnych.

Firma Siemens posiada ponad 25-cio letnią tradycję we wdrażaniu systemów RFID w wielu sektorach przemysłu. Obszar zastosowań tych systemów to: linie montażowe, systemy transportowe, produkcja przemysłowa, hurtownie, logistyka, dystrybucja, magazynowanie, logistyka transportu.

Z uwagi na powyższe zastosowania systemy RFID dzielimy ogólnie na systemy bliskiego zasięgu (produkcyjne) służące do rozpoznawania elementów na linii, oraz systemy dalekiego zasięgu (logistyczne) stosowane w transporcie, logistyce i gospodarce magazynowej. Poniższy rysunek (rys. 1) przedstawia ogólny schemat systemu RFID niezależnie od klasy zastosowania. W prezentowanym na rysunku schemacie przedstawione są komponenty systemu RF300. Każdy taki układ składa się z przenośnych modułów pamięci (tagi), głowic zapisu-odczytu, anten, modułów komunikacyjnych (Profibus, Profinet, Ethernet itp.) oraz oprogramowania narzędziowego.   

Rys. 1 Schemat radiowego systemu identyfikacji RFID

W niniejszym artykule chcielibyśmy krótko przedstawić opis wybranych przedstawicieli obu rodzajów systemów z oferty firmy Siemens.

System RF300, to przedstawiciel systemów bliskiego zasięgu. W zależności od użytych komponentów zakres działania tego systemu to maksymalnie 150 mm. W zależności od użytych znaczników może  pracować zgodnie z zamkniętym standardem RF300 lub z otwartym protokołem ISO. Duży wybór zestawu tagów pozwala na ich dobór do każdych warunków pracy. Wykonane są w obudowach od IP65 do IP68 o różnych kształtach i wielkościach i mogą pracować w temperaturach od -25oC do 110oC  (okresowo do 220oC). Wszystkie znaczniki zasilane są indukcyjnie i nie wymagają żadnych czynności serwisowych (brak baterii). Ich trwałość wynosi ponad 10 lat. Posiadają od 20 B (bajtów) do 64 kB (kilobajtów) pamięci odczytu/zapisu z nieograniczoną ilością odczytów i ilością zapisów sięgającą  10 000 000 000. Część tagów może być umieszczana bezpośrednio na metalowych elementach bez konieczności stosowania odstępów.

                 Głowice odczytujące wykonane są w wersji ze zintegrowaną anteną oraz z dołączalną anteną zewnętrzną. Zasilane są przez kabel komunikacyjny.  Głowice odczytujące mogą komunikować się bezpośrednio z modułami ASM umieszczanymi na magistrali Simatic S7-300, ET-200M, elementami ET-200Pro wyposażonymi w różne moduły komunikacyjne (Profibus, Profinet, Ethernet). W systemie dostępny jest też wygodny czytnik ręczny – Rys. 2.


Rys. 2 Głowice odczytujące i czytnik ręczny dla systemów RFID

Przedstawicielem RFID dla systemów logistycznych jest system RF600. Zasięg jego działania w układzie czterech anten umieszczonych parami na przeciwko sięga 10 m. Tagi mają od 96  b (bitów) do 216 B (bajtów) pamięci zapisu-odczytu. Umożliwiają nieograniczoną ilość odczytów oraz do 500 000 zapisów, przy trwałości przekraczającej 10 lat. W systemie dostępna jest kompaktowa głowica z anteną wewnętrzną oraz trzy rodzaje głowic z antenami zewnętrznymi z możliwością podłączenia od dwóch do czterech anten. Dostępny jest również czytnik ręczny.

Z pracą obu systemów można zapoznać się w sposób praktyczny na warsztatach i szkoleniach organizowanych w siedzibie SIMLOGIC. Zapraszamy Państwa do kontaktu i współpracy.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą usług na stronie www.simlogic.pl oraz do składania zapytań za pośrednictwem sklepu internetowego www.simlogic-automationtradecenter.pl.

Źródło:
SIMLOGIC
Dodał:
SIMLOGIC.

Czytaj także