Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-11-03
Ręczny montaż THT odchodzi do lamusa. Poznaj najnowsze rozwiązania

Widok pracowników monotonnie montujących elementy THT już niebawem będzie przeszłością. Wszystko wskazuje na to, że procesy produkcyjne elektroniki zostaną zrewolucjonizowane przez urządzenia do automatycznego montażu THT. Maszyny tego typu są już dostępne na rynku. Dowiedzmy się, dlaczego warto się nimi zainteresować.

Montaż THT – co to takiego?

Montaż THT (ang. Through-Hole Technology) to pojęcie, z którym w branży elektronicznej spotykamy się na co dzień. Inaczej określany jest montażem przewlekanym, gdyż jego idea polega na odpowiednim wygięciu i przewleczeniu nóżek elementów elektronicznych, takich jak kondensatory, tranzystory czy rezystory, na drugą stronę płytki PCB, przez specjalnie przygotowane w tym celu otwory.

Ręczny montaż THT to żmudna praca, wymagająca zręczności i precyzji, a przy tym obarczona dużym ryzykiem popełnienia błędów. Mogą one skutkować nieprawidłowym działaniem urządzenia, w którym płytka PCB zostanie zamontowana. Każda pomyłka to niemały problem dla producenta. Błąd montażowy wykryty na późnym etapie produkcji generuje wysokie koszty naprawy, a wykryty dopiero przez klienta finalnego – koszty reklamacji. Na szczęście z pomocą przychodzą zautomatyzowane rozwiązania od Fitech. Na jak duże korzyści możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się na wdrożenie ich w swojej firmie?

Automatyzacja montażu THT – ograniczenie błędów i kosztów

Skuteczność montażu na poziomie aż 99,8% i czas pracy porównywalny z czasem pracy operatora – taki wynik osiągają najnowsze urządzenia do montażu THT od Fitech (wg danych dostarczonych przez jednego z klientów firmy). To wynik znacznie lepszy od tego, jaki osiągany jest w tradycyjnym, ręcznym montażu. Wielu użytkowników przyznaje, że wdrożenie wspomnianych maszyn znacząco usprawniło proces montażu THT w ich firmie i podniosło jego jakość. Zastąpienie pracy ludzkiej zautomatyzowanymi rozwiązaniami w dłuższej perspektywie czasowej generuje także ogromne oszczędności.

Cieszymy się, że nasze urządzenia do zautomatyzowanego montażu THT zyskują uznanie w coraz szerszym gronie producentów elektroniki. Postawiliśmy sobie za cel stworzenie rozwiązania, które będzie odpowiedzią na trzy główne problemy tej branży, czyli rosnące koszty zatrudnienia pracowników, braki kadrowe i duże ryzyko błędów ręcznego montażu THT. Wszystko wskazuje na to, że cel ten udało się osiągnąć. Automatyzacja montażu THT w połączeniu z systemami kontroli wizyjnej, które również dostarczamy, może zapewnić doskonałość produkcji. To nowa era w procesach produkcyjnych elektroniki, która właśnie się zaczyna – mówi Krzysztof Pyclik, Kierownik Działu Automatyzacji Fitech. 

THT_maszyna (2).jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maszynowy montaż THT – kompleksowo i wygodnie

Ograniczenie błędów i kosztów to nie jedyne korzyści płynące ze zautomatyzowania montażu THT. Jak podkreślają specjaliści Fitech, ich urządzenia pozwalają też na montaż elementów wymagających wstępnego formowania. Dzięki temu, że obydwa procesy możemy przeprowadzić w jednej maszynie, znacząco zminimalizowane zostaje ryzyko uszkodzeń czy deformacji delikatnych wyprowadzeń elementów elektronicznych.

Na tym nie koniec. Zgodnie z zapewnieniami ekspertów Fitech, oferowane przez firmę maszyny do montażu THT umożliwiają montaż elementów nawet o niestandardowych wymiarach. Co ważne, maszyny doskonale radzą sobie też z elementami zapakowanymi w tuby, taśmy czy tacki.

Jak twierdzi Krzysztof Pyclik, wszyscy przedsiębiorcy, którym bliska jest idea technologii AI i którzy chcieliby dać sobie szansę na zyskanie przewagi rynkowej, powinni zainteresować się rozwiązaniami Fitech. Zanim pomyślimy o wysokich kosztach wprowadzenia takich rozwiązań, pomyślmy o zyskach, jakie możemy dzięki nim osiągnąć. Wielu klientów przekonuje się o opłacalności wdrożenia urządzeń do montażu THT dopiero wtedy, gdy pochylimy się nad konkretnym przypadkiem ich firmy i wyliczymy im aktualnie ponoszone koszty i koszty, jakie mogą ponosić po zautomatyzowaniu procesów montażowych, dlatego jeśli ktoś potrzebuje takiej kalkulacji, aby zdobyć przekonanie, to również zapraszamy do kontaktu.

Autor:
Fitech
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji