Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-05-29
RMA Sp. z o.o., jako członek zespołu rewolucjonizującego sposób komponentów do izolacji elektrycznej

Już od ponad 10 lat, spółka RMA z Gdyni podejmuje liczne projekty z zakresu automatyzacji procesów produkcyjnych. Automatyzacja jest niewątpliwie kluczem do przyszłości dla wielu firm, podnosząc nie tylko efektywność, ale też jakość i bezpieczeństwo produkcji. Nabyta wiedza pozwoliła również na udział w projekcie zrewolucjonizowania sposobu projektowania i wytwarzania transformatorów, jak również doprowadzić do automatyzacji linii produkcyjnych.


Coraz bardziej dynamiczny rozwój infrastruktury i urbanizacji, jak również ciągła ekspansja dystrybucji energii elektrycznej sprawiają, że istnieje spory popyt na materiały do izolacji elektrycznej. Odpowiedzią na potrzeby może być celuloza – odnawialny, nietoksyczny oraz łatwo dostępny, naturalny materiał stosowany już od tysięcy lat w przemyśle. Nie jest powszechną wiedzą że materiał ten stosuje się w elementach izolacji elektrycznej, w tym w transformatorach. Niestety, obecna technologia nie pozwala na efektywną produkcję tych elementów.


Program NOVUM (Pilot line based on novel manufacturing technologies for cellulose-based- electrical insulation compoments), jest projektem dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej, którego celem jest przede wszystkim udoskonalenie metod wytwarzania celulozy. Inicjatywa skierowana została do jednostek przemysłu, a na jej ramach zostanie zaprojektowana, przetestowana i uruchomiona pilotażowa linia produkcyjna oparta o najnowocześniejsze rozwiązania technologii, umożliwiając produkcję celulozowych komponentów izolacji elektrycznej w sposób automatyczny. Drugim celem projektu jest także wytwarzanie różnego rodzaju elementów izolacji spełniających wymagania techniczne na pilotażowej linii produkcyjnej.


Jak tłumaczą naukowcy:
„Transformatory wykorzystujące takie materiały zwykle mają bardzo zindywidualizowaną konstrukcję, co wpływa także na budowę izolacji. Dla każdego komponentu izolacji konieczne jest wytworzenie osobnej formy metalowej. Efektem jest konieczność przetrzymywania setek, a nawet tysięcy form, a tym samym duże straty materiału."


Odpowiedzią na te straty jest udoskonalenie procesu produkcyjnego komponentów izolacji elektrycznej pod względem zużycia energii, wytwarzanych odpadów, czasu trwania procesu jak również jego automatyzacji. Idealnym rozwiązaniem byłoby też ograniczenie stosowanie powszechnie dostępnych form, w szczególności metalowych.


RMA Sp. z o.o., jako członek międzynarodowego zespołu, weźmie udział w zrewolucjonizowaniu sposobu projektowania i wytwarzania transformatorów, jednak głównym zadanie spółki będzie automatyzacji linii produkcyjnych. Według oficjalnych komunikatów prasowych wiemy, że wdrożenie projektu pozwoli na poprawę efektywnego gospodarowania zasobami, „w tym skrócenie czasu produkcji o 40%, zmniejszenie ilości odpadów o 60%, ograniczenie zużycia energii o 20% oraz obniżenie kosztów operacyjnych o 40%".

 

 

Wymienniki celulozowy wydrukowany za pomocą technologi 3D
Wymienniki celulozowy wydrukowany za pomocą technologi 3D

 

 

Uczestnicy projektu NOVUM wspominają również o przestrzennym drukowaniu celulozowych materiałów o właściwościach termoplastycznych oraz formowaniu pianki i termoformowaniu włókien celulozowych. Decyzja dążąca koncepcji linii będzie oparta na wykonalności technicznej, a także na wymaganiach użytkowych oraz ocenie skutków ekonomicznych, społecznych


i środowiskowych, w tych kwestiach dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętych".
Koncepcja bazować będzie na zbudowaniu rozwiązania, umożliwiającego upowszechnienie materiałów celulozowych w przemyśle produkcyjnym i innych branżach.

Źródło: RMA Sp. z o.o., w oparciu o materiały prasowe projektu NOVUM.
http://novumproject.eu

Projekt ten otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badawczo-innowacyjnego "Horyzont 2020" w ramach umowy o grant nr 768604. Treść ta odzwierciedla jedynie pogląd autora; Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji, które zawiera.

Autor:
Grzegorz Kreft
Źródło:
RMA
Dodał:
RMA Sp z o.o.

Czytaj także

Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »