Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-08-31
Rosnący popyt na UPSy

Jeszcze w roku 2020, a więc na pierwszym etapie lockdownu, można było odnotować wyraźny wzrost zainteresowania mniejszymi, typowo domowymi UPSami. Z kolei wraz z powrotem do pracy biurowej bądź hybrydowej, wraca popyt na zasilanie gwarantowane znajdujące zastosowanie w biurach – to urządzenia bardziej zaawansowane, posiadające szereg dodatkowych funkcjonalności.

W ostatnich latach w Schneider Electric widzimy znaczny wzrost świadomości klientów, jeśli chodzi o potrzebę posiadania UPSów. Klienci zdają sobie sprawę, że zasilanie awaryjne, poza podtrzymaniem akumulatorowym, posiada dodatkowe funkcje, które mogą być niezbędne w użytku domowym. Dzięki szerokiemu dostępowi do internetu i możliwości porównania ofert różnych producentów, rynek UPSów stał się klientowi końcowemu znacznie bliższy. Klienci indywidualni zwracają uwagę nie tylko na markę producenta, ale i różne funkcjonalności urządzeń, takie jak czysta sinusoida lub dodatkowe oprogramowanie. Znaczenie ma także ergonomia rozwiązań – na przykład to, czy istnieje możliwość wymiany akumulatorów w urządzeniu bez potrzeby rozkręcania jednostki albo udawania się do serwisu. Wymogiem staje się też odpowiednie wsparcie posprzedażowe – również pogwarancyjne, obejmujące bieżący serwis oraz możliwość wymiany akumulatorów.

W segmencie SOHO największą popularnością cieszą się podstawowe urządzenia monoblokowe typu off-line lub line-interactive o mocy znamionowej do 2000 VA. W ofercie Schneider Electric mowa przede wszystkim o rozwiązaniach z rodziny Smart-UPS oraz Back-UPS.

Na rynku UPSów małej mocy coraz większą popularnością cieszą się także urządzenia zasilane akumulatorami litowo-jonowymi (Li-Ion). Takie zasilacze UPS – choć droższe od tradycyjnych kwasowo-ołowiowych – cechują się dłuższym czasem podtrzymania i znacznie większą żywotnością. Klienci zwracają więc uwagę na to, że są to rozwiązania długofalowo bardziej opłacalne. To, co widzimy obecnie i czego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach, to także dalsza miniaturyzacja zasilaczy – ma to jednak znaczenie przede wszystkim w kontekście klientów biznesowych i na przykład wyposażania serwerowni.

Czytaj także