Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-03-18
Rozwiązania dla robotów EPSON: Jak elastycznie pozycjonować małe detale, by szybko przezbrajać stano

Wyzwaniem wielu aplikacji zrobotyzowanych jest krótka małoseryjna produkcja. Szczególnie trudne jest odpowiednie pozycjonowanie detali różnego typu tak, aby utrzymywać stały poziom wydajności i szybko przezbrajać stanowisko.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku Epson poszerzył swoje portfolio o podajniki części, które zapewniają proste rozwiązanie w zakresie podawania szerokiej gamy części montażowych w zaawansowanych zastosowaniach w przemyśle medycznym, towarów konsumpcyjnych, motoryzacyjnym, elektronicznym i innych.

Rozwiązanie jest dedykowane do aplikacji montażu, pakowania, grupowania, paletyzacji i przenoszenia drobnych metalowych, gumowych lub plastikowych detali.

Podajniki Epson Part Feeding są zintegrowane oraz elastyczne w zastosowaniu – umożliwia to wyeliminowanie kosztownego i czasochłonnego procesu przezbrajania stanowiska. Pozwala to producentom na pracę z szeroką gamą części bez konieczności zakupu dedykowanego sprzętu dla różnego typu detali.

 

schemat-epson.jpg

 

Rozwiązanie EPSON IntelliFlex™ Parts Feeding System oparte o robota, system wizyjny oraz podajnik wibracyjny
Podajniki części współpracują z oprogramowaniem narzędziowym Epson RC+ 7.0, które umożliwia skonfigurowanie systemu krok po kroku. Implementacja systemu oparta jest o wbudowane funkcje.

Najpierw należy odpowiednio skonfigurować system wizyjny Epson Vision Guide, gdzie odpowiednio obsługiwany jest obraz z kamery znad podajnika wibracyjnego, przyuczając wzorzec detalu, punkt pobrania i uwzględniając opcjonalne doświetlenie pojemnika (backlight). Automatyczne dostrajanie parametrów podajnika oparte jest o stężenie zwrotne z systemu wizyjnego, ucząc się wibracji kierunkowych. Detale mogą być grupowane oraz rozdzielane w odpowiednich kierunkach powierzchni pojemnika.

Łatwy w użyciu kreator ułatwia przezbrojenie podajników części w celu dopasowania ich do dokładnych parametrów wymaganych w przypadku wielu różnych typów elementów montażowych.

 

Integracja systemu w trzech krokach:

1.Konfiguracja systemu wizyjnego– kalibracja systemu wizyjnego EPSON Vision Guide.

2. Automatyczne dostrajanie – nauczanie wzorca, konfiguracja częstotliwości oraz amplitudy drgań podajnika z wykorzystaniem funkcji auto tune do separacji detali.

3. Definiowanie strefy pracy – wyznaczenie przestrzeni pracy i punktu pobrania detalu.

 

rozwiazania-dla-robotow-epson-tab.jpg

 

Kluczowe cechy modeli IF240 i IF530 to:

  • wysokowydajne rozwiązanie w zakresie podawania części – wspierane przez roboty, oprogramowanie i system EPSON Vision Guide,
  • proste przezbrajanie i konfiguracja– pełna integracja z oprogramowaniem projektowym Epson RC+,
  • interfejs typu „wskaż i kliknij" (point-and-click) – pomaga ograniczyć typowy czas projektowania wymagany w przypadku zaawansowanych zastosowań,
  • elastyczna obsługa części – obsługa części od 5 do 40 mm (IF240) i od 30 do 150 mm (IF530),
  • szybka zmiana obsługiwanych części – podajnik umożliwia proste przezbrojenie w celu przystosowania do produkcji różnych części i zmniejszenia całkowitego kosztu posiadania,
  • zgodność z szeroką gamą części montażowych– obsługa zarówno prostych, jak i złożonych elementów, a także delikatnych materiałów,
  • inteligentne automatyczne dostrajanie– automatyczne dostosowywanie parametrów podajników do ustawień nowych części,
  • unikatowe możliwości wibracji kierunkowych– wieloosiowa technologia wibracyjna zapewnia optymalną kontrolę części i ich rozdzielanie,
  • opcje światła czarnego (UV-A)– dostępne źródła światła czerwonego, zielonego, niebieskiego, białego i podczerwieni, gabaryty (długość × szerokość × wysokość) — 300 × 171 × 132 mm (IF240) i 600 × 372 × 320 mm (IF530).

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat robotów EPSON? Sprawdź na stronie: https://www.astor.com.pl/produkty/robotyzacja/roboty-epson.html

Autor:
Marcin Brydak
Źródło:
Poradnik Automatyka
Dodał:
ASTOR Sp. z o.o.

Czytaj także