Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-07-27
Specjalistyczne technologie urzeczywistniają koncepcję Przemysłu 4.0

Według firmy Bosch Rexroth, czołowego specjalisty w dziedzinie napędów i sterowania, możliwość wykorzystania przez producentów potencjału Internetu Rzeczy i szybkiego przejścia do Przemysłu 4.0 staje się właśnie rzeczywistością.

Mike Lomax, kierownik ds. elektryfikacji w firmie Bosch Rexroth, zwrócił uwagę na kilka dziedzin rozwoju, które przekładają się na gwałtowny wzrost liczby sektorów wykorzystujących możliwości oferowane przez Przemysł 4.0. Przeczy to wynikom najnowszego raportu SAP, wskazującym, że tylko około 1/5 firm z Wielkiej Brytanii wdraża strategię Przemysłu 4.0.

Kluczowym aspektem Przemysłu 4.0 jest łączność umożliwiająca współpracę maszyny z człowiekiem, opartą na możliwości gromadzenia w czasie rzeczywistym ogromnych ilości danych i ich zoptymalizowanej analizie przez maszyny. Firma Bosch Rexroth jest pionierem w dziedzinie Przemysłu 4.0 — w pełni wdrożyła już tę koncepcję w wielu zakładach, między innymi w Homburgu, Lohr oraz Blaichach w Niemczech, zajmujących się produkcją komponentów hydraulicznych do zastosowań mobilnych oraz przemysłowych. Mike Lomax wyjaśnił: „Wdrożenie koncepcji Przemysłu 4.0 było technicznie możliwe już od pewnego czasu, ale dopiero teraz stało się dostępne dla większej liczby producentów, nawet tych, którzy prowadzą działalność od dawna.

Dziś możliwości w zakresie dostępu do Internetu, łatwego w użyciu oprogramowania i sprzętu, lokalizacji GPS, mocy obliczeniowej i opcji przechowywania danych są znacznie większe niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak tym, co stanowi rzeczywistą różnicę, jest znacznie większa dostępność nowych, opłacalnych technologii ukierunkowanych na wykorzystanie przez producentów prawdziwej wartości Internetu Rzeczy.

Na przykład, gromadzenie kluczowych danych w czasie rzeczywistym wymaga dużej liczby bardzo dokładnych czujników o najwyższych parametrach — takie czujniki są obecnie powszechnie dostępne w korzystnych cenach, dzięki wykorzystaniu sprawdzonej technologii używanej w telefonii komórkowej.

Jednocześnie wyspecjalizowane złącza spełniające założenia koncepcji Przemysłu 4.0 (urządzenia do zbierania i transmisji danych) można po prostu zainstalować na sprzęcie znajdującym się w zakładzie, gdzie będą zbierać informacje w czasie rzeczywistym i przesyłać je do chmury. W wielu przypadkach pozwala to uniknąć przeprojektowywania sprzętu lub zakupu nowego zakładu. Jest to rzecz szczególnie ważna, zwłaszcza że wiele zakładów, które właśnie rozpoczynają działalność, było pierwotnie zaprojektowanych nawet dekadę temu, kiedy to tempo rozwoju technologicznego było wolniejsze, a możliwości oferowane przez Internet rzeczy były znane w znacznie węższym zakresie".

Mike Lomax podsumował: „Oznacza to, że wdrożenie koncepcji Przemysłu 4.0 nie zawsze wiąże się z ponoszeniem znacznych nakładów finansowych lub tworzeniem nowego zakładu produkcyjnego — w wielu przypadkach kluczowe jest optymalne zastosowanie obecnie dostępnych specjalistycznych technologii w połączeniu z posiadanym wyposażeniem, tak aby umożliwić pozyskiwanie danych, które można wykorzystywać w czasie rzeczywistym w procesie decyzyjnym dotyczącym produkcji.

Raport SAP wskazuje na minimalne wykorzystanie możliwości w tym zakresie, jednak nasze doświadczenia mówią co innego. W rzeczywistości jest to obszar, w którym obserwujemy zwiększone zaangażowanie producentów OEM. Są oni bardzo zainteresowani tym, w jaki sposób można dzięki tym specjalistycznym technologiom lepiej wykorzystać możliwości istniejący park maszynowy i przekształcić go tak, aby spełniał założenia koncepcji Przemysłu 4.0".

Autor:
Arkadiusz Gierczak
Źródło:
https://www.boschrexroth.com/pl/pl/
Dodał:
Bosch Rexroth Sp. z o.o.