Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-07-27
Stal nierdzewna a wojna? Co ma wpływ na cenę stali

tares_stal.jpg

W obliczu kryzysowych sytuacji, rynek diametralnie się zmienia. Zmiany dosięgły także przemysłu stalowego. Jaki wpływ ma wojna na pozyskiwanie materiałów? Co wpływa na cenę stali?

 

Jak wojna zmieniła rynek polski?

Rynek uległ drastycznym zmianom. Jednak my w tym wpisie skupimy się nie na gazie i węglu, o czym teraz sporo się słyszy, ale na stali. W ostatnim czasie produkcja stali w naszym kraju malała, a wzrastał import tego surowca. Największym dostawcą są Niemcy, a zaraz po nich była Rosja, gdzie surowiec ten był stosunkowo tani. W sumie dostawy z Rosji i Ukrainy stanowiły aż 20% całego importu stali do Polski. Zmiana źródła pozyskiwania stali wpłynęła na funkcjonowanie obiektów, oferujących produkty i usługi bazujące na tym surowcu, podobnie jak centrum serwisowe stali.

 

Co ma wpływ na cenę stali?

Co kształtuję cenę surowców? Niewątpliwie wpływ na to ma wojna, natomiast żeby lepiej zrozumieć sytuację, warto zastanowić się nad pozostałymi elementami, które wpływają na koszt surowców. Wpływ na cenę stali ma:

1. Źródło, z którego jest pozyskiwana i kursy walut

Czy jest to stal pochodząca z importu (krajów zagranicznych)? By mieć świadomość tego, dlaczego czasami za coś płacimy więcej, warto przyjrzeć się kursowi walut. W końcu towary zakupione w innej walucie rządzą się swoimi prawami. Prawdą jest, że polska produkcja stali spada, zmuszeni więc jesteśmy do zakupu surowca zagranicznego.

2. Popyt, a podaż

Popytem nazywamy zainteresowanie danym surowcem bądź towarem, natomiast podażą: ilość, jaką dysponuje rynek. Łatwo można się domyślić, że jeśli popyt, czyli zapotrzebowanie na stal rośnie, a surowca brakuje, lub jest go niewystarczająca ilość, cena wzrośnie. Odwrotnie jest w sytuacji, kiedy surowca jest więcej, ale zainteresowanie zakupem spada. Wtedy ceny maleją.

3. Pozostałe komponenty

Do produkcji stali potrzebna jest energia, której ceny również poszybowały bardzo wysoko w górę. Wzrastają więc same koszty produkcji, a tym samym cena półproduktu i produktu, gotowego do dalszej odsprzedaży.

 

Jak wygląda obecna sytuacja na rynku stalowym?

Przyglądając się sytuacji od lutego, od razu można zauważyć, że w marcu ceny niklu znacznie poszybowały w górę. Wynika to z tego, że głównym dostawcą niklu była Rosja. Wzrost cen był spowodowany niedoborem (podażą) tego surowca, a jednocześnie wysokim popytem.

Wcześniej pozyskiwaliśmy stal z krajów zagranicznych m.in.: Rosji, Ukrainy, Niemiec, Chin, Turcji. Warto zaznaczyć, że polska produkcja stali z roku na rok malała. To również oznacza dla nas wzrost cen tego surowca. Odcięcie źródła, jakim były Rosja (największy dostawca zaraz za Niemcami) i Ukraina w dostarczaniu stali, powoduje olbrzymie zmiany dla Polski.

W lipcu 2022 odnotowano spadki w cenach stali.

 

Źródło:
tares.pl

Czytaj także