empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
GRUPPO MONDIAL - The Future Oriented Group
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-09-03
System przemieszczeń liniowych ctrlX FLOWHS - szybki transport i pozycjonowanie
  • Otwartość: w pełni zintegrowany z zestawem narzędzi do automatyzacji ctrlX AUTOMATION
  • Elastyczne topologie i szybkie uruchamianie
  • Duża prędkość, precyzja i kompaktowa konstrukcja 

photo_1_pi_058_23_ctrlx_flowhs.jpg

Grupa produktów ctrlX FLOW to łatwe w integracji rozwiązania do optymalizacji i zwiększenia wydajności przepływu materiałów i towarów. (Źródło ilustracji: Bosch Rexroth AG)


W połączonych fabrykach wszystko musi ze sobą współdziałać szybko i bezproblemowo. Dotyczy to również transportu i pozycjonowania produktów i materiałów. System przemieszczeń liniowych ctrlX FLOWHS zapewnia to dzięki elastyczności i dużej prędkości przy mniejszym zapotrzebowaniu na miejsce. To kompaktowe rozwiązanie można elastycznie konfigurować w sposób dopasowany do różnych topologii i zastosowań. Jest w 100% zintegrowane z zestawem narzędzi do automatyzacji ctrlX AUTOMATION. Korzysta z otwartości i bezpieczeństwa całego ekosystemu.

System przemieszczeń liniowych FLOWHS stanowi integralną część zestawu narzędzi do automatyzacji ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth. Zapewnia użytkownikom dostęp do wszystkich funkcji, w tym interfejsów umożliwiających współpracę z innymi systemami, a dzięki rozwiązaniu ctrlX IOT jest zgodny ze standardami komunikacji i bezpieczeństwa. Korzystając z wbudowanego oprogramowania ctrlX MOTION, można również obsługiwać roboty i inne osie w zsynchronizowany sposób.

ctrlX FLOWHS bazuje na platformie sterującej ctrlX CORE z systemem operacyjnym ctrlX OS. Dzięki technologii aplikacji rozwiązanie jest przyszłościowe i można je łatwo rozbudować.

„Połączenie z naszym systemem automatyzacji oznacza, że można wykorzystać wszystkie elementy platformy, a także aplikacje sieci partnerskiej ctrlX World. Jest to duża zaleta w porównaniu z samodzielnymi systemami, ponieważ użytkownicy zyskują dostęp do wielu funkcji oraz możliwość rozbudowy poszczególnych części. W rezultacie firmy mogą łatwo dostosowywać swoje procesy do zmieniających się wymagań. Sprzyja to nie tylko innowacyjności, lecz również wydajności w całym łańcuchu procesów produkcyjnych" - wyjaśnia Steffen Winkler, wiceprezes ds. sprzedaży w dziale rozwiązań z zakresu automatyki i elektryfikacji w firmie Bosch Rexroth.

Elastyczne topologie i szybkie uruchamianie

System ctrlX FLOWHS został zaprojektowany z myślą o otwartości i elastyczności. Oparty na modułowym zestawie konstrukcyjnym, jest wyposażony w funkcję „plug and play". Proste i zakrzywione segmenty, a także przełączniki można w razie potrzeby łączyć, tworząc określone topologie, długości i ścieżki.

„Użytkownicy mogą łatwo skonfigurować i szybko uruchomić swoje zindywidualizowane rozwiązanie. Co więcej, system został zaprojektowany tak, aby później można było go łatwo modyfikować i serwisować" – powiedział Steffen Winkler. Dodał też: „ctrlX FLOWHS zasadniczo nie ma szafy sterowniczej. Cała elektronika jest zintegrowana z segmentami. Zmniejsza to potrzebną ilość miejsca i wymagany nakład pracy".

Duża prędkość i niewiele zajmowanego miejsca

Kolejną zaletą systemu ctrlX FLOWHS jest jego duża dynamika, która pomaga osiągnąć niezbędny poziom wydajności w nowoczesnych fabrykach. Dzięki przyspieszeniu do 10 G i prędkości 5 m/s, system umożliwia szybkie przemieszczanie produktów. Liczne wózki ze skalowalnym udźwigiem do 2,5 kg (pojedynczo) lub 5 kg (w grupie) zapewniają odpowiednią wydajność i precyzję. Konstrukcja w kształcie litery U usprawnia ruch i minimalizuje tarcie, zapewniając stałą prędkość maksymalną nawet na łukach.

Jednocześnie całe urządzenie zajmuje bardzo mało miejsca. „W porównaniu z innymi rozwiązaniami, system ten ma mniejsze wózki, a odstępy między produktami zostały w nim zmniejszone o 20%, do zaledwie 40 milimetrów. W rezultacie może być on efektywnie wykorzystywany nawet w niewielkich środowiskach produkcyjnych. Umożliwia tworzenie bardziej kompaktowych produktów, zwiększenie wydajności produkcji i ograniczenie zajmowanej powierzchni" – powiedział Winkler, podsumowując korzyści.