Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-07-27
Systemowe profile FIP firmy Bosch Rexroth z wewnętrzną prowadnicą kabla

Innowacyjne profile z prowadnicą kabla i specjalnymi łącznikami. Zapewniają projektantom wiele korzyści jako część systemowego zestawu podstawowych elementów mechanicznych.

  1.  Nowe elementy złączne profili pozwalają zachować ciągłość wewnętrznego okablowania
  2.  Szeroki wybór akcesoriów zwiększa elastyczność projektowania
  3.  System modułowy z możliwością łączenia i rozszerzania

Przy projektowaniu konstrukcji maszyny często zapomina się o okablowaniu, a w najlepszym wypadku jest ono sprawą drugoplanową. Kanały kablowe są zwykle montowane na profilach, co ma wpływ na wygląd maszyny oraz utrudnia jej składanie i montaż. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych łączników nowe profile FIP firmy Bosch Rexroth są wyposażone we wbudowaną prowadnicę kabla, która może przechodzić przez łączniki lub wyprowadzać przez nie przewód na zewnątrz. Pakiet FIP obejmuje 4 przekroje profili oraz wybór akcesoriów uzupełniających system modułowy. To rozwiązanie można łączyć ze znanym systemem profili modułowych firmy Bosch Rexroth, znacznie zwiększając elastyczność projektowania.

Profile ze zintegrowanymi funkcjami wykorzystują innowacyjną koncepcję umożliwiającą projektowanie solidnych konstrukcji maszyn z prowadnicą kabli wewnątrz profilu. Elementy łączące są cechą, która wyróżnia to rozwiązanie: złącza profili pozwalają zachować ciągłość okablowania umieszczonego wewnątrz wbudowanych prowadnic. Okablowanie może przechodzić przez łączniki lub być wyprowadzone w dowolnym miejscu. Dzięki temu można zrezygnować z montażu większości kanałów kablowych, które wcześniej byłyby potrzebne, a ponadto nie trzeba już wprowadzać zmian w konstrukcji maszyny. To oszczędność czasu i kosztów, również w obszarze używanych części.


Istotnym wymogiem w zakresie bezpieczeństwa pracy jest fizyczne odseparowanie przewodów obsługujących instalacje elektryczne o różnych parametrach. Stosuje się w tym celu przegrody montowane w przewidzianych do tego rowkach w profilach. Umożliwiają one oddzielenie okablowania do przesyłu danych, zasilające oraz węże. W ten sposób profile FIP spełniają wymagania w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej instalacji elektrycznych. Niewykorzystane przegrody prowadnicy kablowej można w przyszłości wykorzystać na okablowanie, które nie było przewidziane w pierwotnym projekcie. Profile zapewniają wystarczającą ilość miejsca np. na montaż gniazd w 10 mm zagłębieniu.


Rozwiązanie posiada certyfikat VDE (Niemieckiego Stowarzyszenia Inżynierów Elektryków i Elektroników) i zapewnia wyjątkową elastyczność w zakresie projektowania. Dzięki temu, że profile FIP oparto na standardowej 40-milimetrowej siatce, można je łączyć i rozszerzać za pomocą wszystkich podstawowych profili elementów mechanicznych w tym standardzie. Szeroki wybór akcesoriów, obejmujący pokrywy, przegrody, zaślepki, osłony narożników i płyty podstawowe zapewnia dodatkowe korzyści organizatorom produkcji i projektantom konstrukcji.


Jedną z wyjątkowych cech systemu FIP jest bezrowkowa powierzchnia zewnętrzna, która w połączeniu z gładką pokrywą na zawiasach zapewnia ujednolicone wykończenie profili. Cała konstrukcja zyskuje dzięki temu estetyczny wygląd. Elementy z tworzywa dostępne są w dwóch wariantach kolorystycznych – szarym sygnałowym i czarnym. Szare wykończenie mniej kontrastuje z ramą maszyny, a wersja czarna jest odpowiednia do miejsc zabezpieczonych przed wyładowaniami elektrostatycznymi.