empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
Woda Ultraczysta do wysokowydajnych ogniw słonecznych

Podczas wytwarzania paneli i ogniw słonecznych na etapach czyszczenia i płukania stosowana jest woda o bardzo wysokim stopniu czystości. Nowoczesne bardzo dokładne konduktometry i instrumenty do pomiaru ogólnego węgla organicznego (OWO) monitorują w czasie rzeczywistym jakość wody ultraczystej pod kątem obecności śladowych ilości zanieczyszczeń jonowych i organicznych.

Woda ultraczysta w procesie wytwarzania ogniw słonecznych

Podczas wytwarzania ogniw słonecznych potrzebne są duże ilości wody ultraczystej. Jest ona wykorzystywana do czyszczenia surowych paneli po ich wycięciu z bloków krzemowych, po teksturowaniu powierzchni, przed dyfuzją fosforu oraz nakładaniem powłoki oraz podczas składania samych ogniw.

Jakość wody ultraczystej w systemie dystrybucji oraz po zakończonej produkcji jest monitorowana w trybie in-line przy pomocy bardzo dokładnych konduktometrów oraz instrumentów do oznaczania OWO. W oparciu o wyniki tych pomiarów podejmowane są decyzje dotyczące dalszego postępowania z wodą po płukaniu, która zawiera często niewielkie ilości zanieczyszczeń. Woda może zostać ponownie użyta lub też skierowania do systemu obróbki wody ultraczystej. Taki sposób postępowania może pomóc obniżyć koszty przygotowania wody, które nie są wcale takie niskie.

Pomiar przewodnictwa o wysokiej dokładności

Już od 1964 roku firma Mettler-Toledo Thornton produkuje cieszące się dużym powodzeniem systemy pomiarowe dedykowane dla wód ultraczystych. Produkowane przez firmę instrumenty przeznaczone do oznaczania oporności właściwej / przewodnictwa elektrolitycznego w wodach czystych i ultraczystych są uznawane za jedne z najbardziej dokładnych. Stałe czujników przewodnictwa są wyznaczane u producenta. Stałe są wyznaczane z niepewnością na poziomie 1% na stanowisku z autopętlą. Jako medium kalibracyjne stosowana jest woda ultraczysta. Wyznaczane wartości stałych są odniesione do ogólnie uznanych wzorców ASTM i NIST charakteryzujących się odpowiednią spójnością pomiarową.

Bardzo szybkie oznaczanie OWO

Czujnik 5000TOC Thornton jest najszybszym instrumentem dostępnym w tej chwili na rynku. Zamiast utleniania próbki, które zajmuje zwykle od 7 do 15 minut, w czujniku 5000TOC wykorzystano dynamiczny proces utleniania za pomocą promieniowania UV. Jest to metoda bardzo szybka, a przy tym bardzo wygodna, ponieważ udało się wyeliminować pompy, chemikalia oraz membrany. Tylko lampa UV musi być wymieniana co pewien czas. System pomiarowy spełnia bardzo surowe wymagania przemysłu półprzewodników i ogniw słonecznych. Jego limit detekcji wynosi 0.025 ppb C przy czasie odpowiedzi < 1 minuty.

Wysoka wszechstronność

Przetwornik 770MAX Thornton jest instrumentem wielokanałowym posiadającym dwa wejścia impulsowe analogowe oraz cztery kanały typu Smart. Wejścia impulsowe analogowe są przeznaczone do pomiaru przepływu.

Nowy model czujnika

Czujnik 5000TOC został zastąpiony modelem 5000TOCe. Nowe funkcje oraz oprogramowanie czynią ten czujnik jeszcze bardziej niezawodnym i trwałym w porównaniu z jego poprzednią wersją.

Podsumowanie

Jakość wody ultraczystej jest czynnikiem decydującym o jakości paneli, ogniw i modułów słonecznych. Nowoczesne systemy analizy wody ultraczystej pozwalają utrzymać jakość wody w zakresie przewodnictwa i ogólnego węgla organicznego na odpowiednim poziomie. Modułowa konstrukcja tych systemów sprawia, że są one bardzo wszechstronne w zakresie kontroli i zapewnienia jakości.

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę METTLER TOLEDO.

Czytaj także