Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2011-05-16
Wywiad z Robertem Sacherem - wiceprezesem zarządu w MPL Power Elektro
Jaka jest wartość polskiego rynku zasilaczy impulsowych?
Oszacowanie obecnej wartości rynku zasilaczy jest bardzo trudne. Wydaje się jednak, że jest on warty ponad 50 mln zł. W ostatnich latach Polska stała się częścią rynku światowego z udziałem zarówno dystrybutorów światowych marek, jak i krajowych producentów, działających głownie w niszach. Widać to po tym, że zanikają standardy wypracowane przez krajowych producentom na korzyść rozwiązań standardowych, pojawiania się nowe technologie, nowe obszary zastosowań zasilaczy, wymagania oraz po tym, że rośnie presja cenowa.

Jaka jest atrakcyjność zasilaczy z punktu widzenia działalności dystrybucyjnej?
W Polsce obecne są produkty wszystkich liczących się firm globalnych, co powoduje dość dużą konkurencję na rynku, który w najbliższych miesiącach nie będzie charakteryzował się deprecjacją. Jednak nie należy zapominać, że jest on w dalszym ciągu kilkanaście razy mniejszy od analogicznych rynków krajów zachodnich. Działalność dystrybucyjna na takim rynku nie jest łatwa, a fakt ciągłego realnego spadku cen w połączeniu z koniecznością utrzymywania wsparcia technicznego dodatkowo obniża atrakcyjność handlu. Pomijając kilka produktów niszowych rodzimej produkcji, trudno jest znaleźć na rynku taki produkt, który nie ma swojego konkurencyjnego odpowiednika. Dlatego dystrybutorzy i producenci muszą angażować dużo środków, takich jak lokalny magazyn, kredyt kupiecki i niskie marże, aby utrzymać właściwy poziom sprzedaży.

Na jakie cechy zasilaczy zwracają uwagę najczęściej klienci branżowi? Jakim czynnikiem jest tutaj cena?
Takie branże jak np. medyczna, część branży oświetleniowej, branża telekomunikacyjna zwracają uwagę w pierwszej kolejności na parametry techniczne, dostęp do dokumentacji, dostępność raportów z badań, niezawodność, możliwość wykonania wersji specjalnych itp. Aspekt ceny pojawia się później. W automatyce, gdzie główny prym wiodą zasilacze na szynę DIN, czynnikiem bardziej znaczącym jest cena i dostępność. Aspekty techniczne schodzą na drugi plan. Zasilacz stanowi tu bardziej element instalacji niż urządzenia i dla instalatorów nie stanowi on żadnej tajemnicy, jego cechy są tu z góry określone od wielu lat.

Co zmienia się w technologii tych produktów?
Zasilacze są mniej podatne na gwałtowne zmiany technologiczne. Tutaj zmiany pojawiają się wolniej, czas życia modelu zasilacza na rynku jest stosunkowo długi. Jednak i tu widać postęp technologiczny, poprawia się stosunek mocy do gabarytów zasilacza. Podnoszona jest ciągle sprawność, nowe zasilacze w stanie nieobciążonym pobierają mniej niż 1W. Rośnie niezawodność tych urządzeń co przekłada się na coraz dłuższy czas gwarancji.

Źródło:
MPL Power Elektro
Dodał:
MPL POWER ELEKTRO Sp. z o.o.