Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy szkoleń Ostatnia aktualizacja: 2012-06-06

Powrót do kalendarium
Rozwiązania komunikacyjne SIMATIC NET we współczesnych sieciach przemysłowych
Najbliższy termin:
Nie został okreslony

Nowoczesne sieci komunikacyjne oparte na standardzie Ethernet muszą spełniać wiele kryteriów dotyczących szybkości, niezawodności, jak również bezpieczeństwa. Z tego powodu firma Siemens jako dostawca globalnych rozwiązań posiada w swojej bogatej ofercie wiele produktów i rozwiązań pozwalających spełniać wszystkie wymagania i reżimy pracy dla urządzeń przemysłowych.
Industrial Ethernet, jako międzynarodowy standard komunikacyjny, zgodny ze standardem IEEE 802.3 (Ethernet) oraz IEEE 802.11 (Wireless LAN), przeznaczony jest do przemysłowych sieci lokalnych. Najnowszym standardem rozwiązań dla systemów automatyki jest PROFINET oparty na sieci Ethernet. Obecnie możliwa jest komunikacja w czasie rzeczywistym, jak również prosta integracja i realizacja rozproszonej automatyki procesowej oraz sterowanie napędami (technika Motion Control). Nowością w sieciach Industrial Ethernet jest standard PoE (Power over Ethernet) - dzięki niemu porty zastosowane w najnowocześniejszych przełącznikach pozwalają na bezpośrednie podłączenie urządzeń wraz z zasilaniem.
Bezpieczeństwo. Bardzo ważnym aspektem współczesnych sieci komunikacyjnych jest ich bezpieczeństwo. W tym zakresie rozwiązań Siemens oferuje wiele produktów pozwalających na zwiększenie bezpieczeństwa sieci komunikacyjnych. Przykładem są moduły SCALANCE S, które zabezpieczają obszary automatyki z urządzeniami, które nie posiadają swoich własnych funkcji bezpieczeństwa, przed nieuprawnionym dostępem. Aby uzyskać dostęp do zabezpieczonego obszaru, używana jest sieć VPN (Virtual Private Network) oraz dedykowane oprogramowanie SOFTNET Security Client.
Bezprzewodowo. Przy większych odległościach jest wymagana niezawodna i bezpieczna komunikacja bezprzewodowa, która może się odbywać nie tylko za pomocą sieci WiFi, ale również za pomocą sieci GSM/GPRS. Do komunikacji WiFi służą moduły SCALANCE W pozwalające na łatwą i szybką konfigurację bezprzewodowych sieci przemysłowych (IWLAN). Konfiguracja modułów odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej. Do komunikacji GSM/GPRS służą bezprzewodowe modemy SINAUT MD720-3 oraz routery EGPRS MD741-1. Tutaj sieci GSM pozwalają na uruchomienie serwisów do przesyłania danych, takich jak: CSD (Circuit Switched Data) – transmisja danych przy użyciu połączenia dial-up poprzez bezprzewodową sieć radiową; SMS (Short Message Service) – transmisja krótkich wiadomości tekstowych SMS; GPRS (General Packet Radio Service) – transmisja pakietowa.
Współpraca sieci bezprzewodowych ze standardem PROFINET. Generalna zasada dotycząca rozwijania i zastosowania rozwiązań sieciowych bezprzewodowych Siemens uwzględnia fakt, iż działanie infrastruktury PROFINET musi być zawsze zagwarantowane. Oznacza to, że technologia bezprzewodowa użyta do komunikacji PROFINET (IEEE 802.11b/g oraz IEEE 802.15.1) musi być zawsze zdolna do współistnienia bez zakłócania się nawzajem. Dlatego też technologie bezprzewodowe muszą zapewniać możliwości konfiguracji (wybór kanału, AFH – Advanced Frequency Hopping, blacklisting) pozwalające na odseparowanie częstotliwości pracy. Jednakże nawet takim wysublimowanym technologiom, połączonym do infrastruktury PROFINET poprzez bramy sieciowe, stawiane są coraz trudniejsze wymagania odnośnie do współpracy i komunikacji, nawet jeśli one same nie przenoszą pakietów PROFINET, np. są to bezprzewodowe sieci obsługujące czujniki i siłowniki – WSAN (Wireless Sensor and Actuator Networks). PROFINET nie może być zakłócany przez te technologie i sam nie może zakłócać tych technologii. Oznacza to, że te bezprzewodowe technologie muszą również zapewniać użytkownikowi możliwość konfiguracji częstotliwości pracy modułów radiowych lub mieć możliwość wykluczania częstotliwości (blacklisting). Zakres częstotliwości, który może być używany przez systemy WSAN, jest pokazany za pomocą numerów kanałów oraz środkowych częstotliwości kanałów, które graniczą z zakresem WSAN zgodnie ze standardem IEEE 802.11. Nie ogranicza to medium dla ruchu PNIO do IEEE 802.11, ale pokazuje tylko zarezerwowane dla PNIO częstotliwości.
Współczesne rozwiązania SIMATIC NET to całkowicie zintegrowane rozwiązania sprzętowo-programowe umożliwiające realizację trudnych zadań. Pozwalają zapewnić nowoczesną formę komunikacji i wymiany danych w środowiskach przemysłowych. Sieci i rozwiązania są oparte na modelu ISO/OSI oraz na sieciach Ethernet. W połączeniu z zastosowanymi protonami i platformą sprzętową są w stanie sprostać najwyższym wymaganiom stawianym urządzeniom stosowanym w zakładach przemysłowych.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą usług na stronie www.simlogic.pl oraz do składania zapytań za pośrednictwem sklepu internetowego
www.simlogic-automationtradecenter.pl.

Zespół SIMLOGIC.

Najbliższe terminy tego szkolenia

Obecnie nie ma wyznaczonych terminów tego wydarzenia. Jesteś zainteresowany tym tematem? Skontaktuj się z firmą

Porównaj ofertę z innymi dostawcami

To proste! Uzupełnij formularz i poznaj najlepsze oferty dostawców z branży automatyki przemysłowej.

Organizator

SIMLOGIC.

Adres: Piłsudskiego141, 92-318 Łódź

Nr telefonu: 42 648 66 77 Skopiuj

Faks: 42 648 67 00 Pokaż numer Skopiuj

Przy kontakcie powołaj się na portal automatyka.pl

Wyślij wiadomość

Dodaj plik...