Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-12-30 | Ostatnia aktualizacja: 2008-12-30
‘Inteligentny’ monitoring śledzący podejrzanych ludzi

‘Inteligentny’ monitoring śledzący podejrzanych ludzi
Podczas niedawnej konferencji 2008 IEEE Conference on Advanced Video and Signal Based Surveillance, James W. Davis i Karthik Sankaranarayanan z Ohio State University relacjonowali, iż ukończyli pierwszą z trzech faz projektu; stworzyli jeden algorytm, który tworzy szerokokątną panoramę ulicy, drugi który mapuje panoramę na wysokiej rozdzielczości zdjęciu lotniczym, oraz metodę aktywnego śledzenia wybranych celów.
Celem projektu jest stworzenie połączonego systemu ‘inteligentnych’ kamer wideo, które pozwolą nadzorującym ulice funkcjonariuszom szybko i efektywnie obserwować duże obszary. Dopomóc w tym mają komputery, które przejmą lwią część pracy.
„W moim laboratorium, zawsze próbowaliśmy opracować technologie, które poprawiłyby u funkcjonariuszy przegląd sytuacji, a teraz chcemy przekazać te umiejętności komputerom.” – powiedział Davis.
Celem projektu nie jest gromadzenie konkretnych informacji o poszczególnych osobach.
„W naszym projekcie, troszczymy się o to co robisz, a nie to o to kim jesteś. Naszym celem jest analiza i stworzenie modelu wzorców zachowań ludzi i pojazdów poruszających się po ulicy, a nie identyfikacja poszczególnych jednostek. Staramy się automatycznie uczyć typowych dla monitorowanego miejsca zachowań i tak ustawić system, by wyszukiwał anomalia w postaci zachowań nikczemnych, czy ludzi, którzy być może potrzebują pomocy.” – dodał Davis.
Funkcjonariusze obserwują za pośrednictwem kamer zaledwie maleńki wycinek całości obrazu i pozbawieni są świadomości większego kontekstu całej sytuacji.
Oprogramowanie stworzone na Ohio State wykonuje serię zdjęć i układa je w jedną ciągłą panoramę.
Dostępne na rynku oprogramowanie tego typu potrafi ułożyć zdjęcia w płaską panoramę. Natomiast ten nowy program tworzy pełny obraz wysokiej rozdzielczości tak jakby ktoś patrzył na całą scenę naraz.
Tak skonstruowany obraz nie jest na żywo, gdyż jego opracowanie zajmuje kilka minut. Jednakże operator w każdej chwili może kliknąć myszą na określonym miejscu i wyświetli się obraz tego fragmentu na żywo.
Drugi element oprogramowania odwzorowuje obraz z kamer na mapie lotniczej, jak choćby ‘Google Map’. Komputer może wykorzystać te informacje do określenia długości i szerokości geograficznej każdego piksela.
Trzeci element programu służy do śledzenia. Gdy człowiek idzie przez ulicę, komputer może precyzyjnie wyliczyć, gdzie on aktualnie znajduje się na panoramie, czy mapie lotniczej. Informacja ta może następnie zostać wykorzystana do ustawienia kamery tak, by automatycznie śledziła ona wskazaną osobę. Dzięki tej funkcjonalności, system może sam śledzić ludzi przemieszczających się pomiędzy kolejnymi kamerami.
„To jest zaleta połączenia wszystkich kamer w jeden system; można śledzić człowieka ciągle.” – stwierdził Davis.
Obecnie zespół pracuje nad modułem, który określać będzie kogo należy śledzić. System nie będzie opierał swoich wyborów na płci, rasie, czy wyglądzie, ale na zachowaniu. „Jeśli robisz coś dziwnego, chcemy mieć możliwość wykrycia tego i rozpracowania.” – stwierdził Davis.
Aby określić ‘normalne’ zachowania, zespół planuje śledzić ścieżki, którymi przez poszczególne ulice przemieszczają się ludzie. Tak zgromadzone trajektorie zostaną zapisane w bazie danych. Ludzie, którzy zatrzymują się w nietypowych miejscach, albo zostawiają za sobą paczkę, czy torbę, mogą być podejrzani.
Davis poszukuje teraz możliwości zainstalowania dużego systemu testowego w stanie Ohio.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Ohio State University

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
ABC systemów wizyjnych – część 2 - Komponenty przemysłowych systemów wizyjnych
Oświetlenie : jeżeli obiekt świeci samoistnie lub jest oświetlony przez niezależne, stabilne źródło światła – dodatkowy oświetlacz może być...
-
-
-