Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2002-11-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2002-11-08
ABB się odchudza. Zostanie tylko automatyka i energetyka
ABB się odchudza. Zostanie tylko automatyka i energetyka
ABB się odchudza. Zostanie tylko automatyka i energetyka
10 tys. osób straci w najbliższych miesiącach pracę w szwajcarsko-szwedzkim koncernie przemysłowym ABB. Kolejne 30 tysięcy zmieni pracodawcę - znajdująca się w poważnych kłopotach finansowych firma sprzeda bowiem część swej działalności.

W koncernie ABB, który w ostatnich 24 miesiącach zwolnił już 13 tysięcy pracowników, szykuje się następna rewolucja - jego szef Jürgen Dormann ujawnił w piątek szczegóły zapowiedzianego dwa tygodnie temu kolejnego programu oszczędności. - Będzie radykalny - ostrzegł Dormann.

I tak, aby ograniczyć wydatki aż o 800 mln dol. rocznie, koncern będzie musiał zwolnić wkrótce dodatkowo od 9 do 12 tys. pracowników. Kolejne 30 tys. zmuszone będzie zmienić pracodawcę - ABB zamierza bowiem sprzedać dwa potężne działy - "techniki budowlane" oraz "olej, gaz i petrochemia". W efekcie przemysłowy gigant, który zatrudnia obecnie 143 tys. osób w 120 krajach świata, pod koniec 2003 r. będzie miał już tylko ok. 106 tys. pracowników. Będzie się zajmować wyłącznie automatyką i energią. Redukcja zatrudnienia przeprowadzona zostanie w większości państw, w których działa ABB. - Od Skandynawii po RPA i od Chin po Boliwię - stwierdził Dormann. Oszczędności dotkną także sowicie opłacanych dyrektorów - w piątek poinformowano, że nawet z siedmioosobowego komitetu kierowniczego koncernu ABB szybko zostaną usunięte dwa fotele. Cięcia obejmą też stanowiska kierownicze średniego i niskiego szczebla.

Szef ABB jest jednak przekonany, że planowane zmiany szybko przyniosą efekty. - Począwszy od przyszłego roku, nasza rentowność i obecność na rynku w tych dwóch dziedzinach, którymi będziemy się zajmować, będą systematycznie rosnąć - zapewnił. Według prognoz Dormanna wartość przychodów ABB będzie w ciągu najbliższych trzech lat wzrastać każdego roku o 4 proc. Z kolei marża operacyjna (EBIT) powinna osiągnąć w tym samym okresie 8 do 10 proc.

Dyrekcja ABB podtrzymała natomiast nadzieję na znaczne obniżenie zadłużenia koncernu przed końcem tego roku. W miniony wtorek władze antykartelowe w Brukseli wydały definitywną zgodę na sprzedaż przez ABB jego wydziału usług finansowych amerykańskiemu koncernowi General Electric. Transakcja ta ma przynieść ABB 2,5 mld dol.
Analitycy finansowi przyjęli te zapewnienia bez wielkiego entuzjazmu. Wielu z nich wciąż uważa, że aktualna dyrekcja ABB straciła nie tylko wiarygodność, ale i kontrolę nad firmą.

- W polskich spółkach ABB trwa obecnie proces łączenia w jeden podmiot prawny - powiedziała w piątek PAP Beata Syczewska, dyrektor ds. komunikacji w warszawskiej centrali ABB. Ma to się stać do końca pierwszego półrocza 2003 r. Na początku 2001 roku ABB miał w Polsce 14 spółek, obecnie jest ich sześć: ABB sp. z o.o. (powstała z połączenia m.in. ABB Eltra i ABB Zwar), ABB Centrum IT sp. z o.o., ABB Instal sp. z o.o., ABB Group Services sp. z o.o. oraz elbląskie ABB Zamech Gazpetro sp. z o.o. i Zamech Marine sp. z o.o. - Pełna restrukturyzacja spółek ABB w Polsce została przeprowadzona w ubiegłym roku. Spółki te dobrze wyglądają na tle całej grupy - dodała Syczewska. Jej zdaniem dzięki tej restrukturyzacji spółki w Polsce nie muszą się obawiać problemów, jakie ma obecnie cały koncern ABB.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Gazeta Wyborcza
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także