
Wśród objawów behawioralnych choroby Alzheimera, jednym z najbardziej znaczących jest zmiana tymczasowości struktury zachowań, czyli ilości czasu, jaką pacjent przeznacza na daną czynność. Mając to na uwadze, niemieccy naukowcy opracowali nową metodę wczesnego wykrywania, która wykorzystuje akcelerometry na ciałach pacjentów, w celu oceny ruchu.
We współpracy z Uniwersytetem z Rostcok, Niemieckie Centrum Schorzeń Neurodegeneracyjnych opracowało sposób detekcji takich zmian podczas codziennych czynności. Aby przetestować jego skuteczność, 46 pacjentów zostało wyposażonych w 3-osiowy akcelerometr. 23 z nich było chorych na Alzheimera – druga połowa stanowiła grupę kontrolną złożoną ze zdrowych ludzi.
Gdy nowoopracowany algorytm wykorzystywał dane z akcelerometrów, z dokładnością osiągającą trafność 91% oceniał, który człowiek należy do jakiej grupy. Mimo, że nie jest to pełna sprawdzalność wyników, według naukowców – jest to o wiele bardziej dokładna metoda niż wiele tradycyjnych. Dodatkowo, pacjenci podczas diagnozowania nie są obarczeni żadnymi uciążliwymi badaniami i mogą spokojnie realizować swój codzienny plan działań.
W przyszłości do tego typu zastosowań, mogą być wykorzystywane akcelerometry ukryte, na przykład w dzisiejszych smartphone'ach.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Adaptacja pochyłomierza AGS15 POSITAL do monitoringu budowli i konstrukcji...
I - WPROWADZENIE Monitoring geometryczny jest jednym z najważniejszych składników systemów monitoringu strukturalnego, służącego do bieżącej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-