Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-11-28   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-11-28
B&R buduje przyszłość jednolitego standardu komunikacji przemysłowej OPC UA over TSN
Stefan Schönegger, wiceprezes ds. strategii i innowacji w B&R.
Stefan Schönegger, wiceprezes ds. strategii i innowacji w B&R.

OPC UA over TSN stanie się jednolitym standardem komunikacji w ramach przemysłowego Internetu Rzeczy. Fundacja OPC będzie pracować nad standaryzacją i ciągłym rozwojem OPC UA. Jest to długo oczekiwana odpowiedź wobec potrzeb rynku na niezależną od dostawcy i wolnego od interfejsu komunikację przemysłową.

B&R jest najważniejszym uczestnikiem inicjatywy opracowania i standaryzacji OPC UA over TSN do celów komunikacji na poziomie sterownika i urządzeń roboczych. Firma odgrywa czołową rolę w organizacjach: OPC Foundation, IEC/IEEE oraz VDMA. Ponadto B&R aktywnie uczestniczy w prowadzeniu badań, w tym tych realizowanych przez Industrial Internet Consortium. „Pracujemy nad tym, aby zarówno projektanci, jak i operatorzy maszyn przemysłowych mogli możliwie jak najszybciej zobaczyć rzeczywiste korzyści płynące ze zharmonizowanej komunikacji", mówi Stefan Schönegger, wiceprezes B&R ds. strategii i innowacji. Ponadto do zarządu Fundacji OPC została powołana firma ABB - macierzysta spółka B&R.

18x szybciej

Protokoł OPC over TSN pozwoli na tworzenie sieci typu plug-and-produce, którymi łatwo zarządzać i konfigurować. Stacje sieciowe będą się komunikować 18 razy szybciej niż w przypadku innych protokołów dostępnych obecnie na rynku. To otwiera nowe możliwości w obszarach takich jak ściśle zsynchronizowane aplikacje sterowania napędami.
OPC UA over TSN będzie również spełniać wymogi przyszłych aplikacji Internetu Rzeczy. Technologia wspiera sieci obejmujące dziesiątki tysięcy węzłów i korzysta z rozszerzeń szerokości pasma do standardu Ethernet. Nawet duże ilości danych, na przykład generowane przez zintegrowane systemy wizyjne maszyn, mogą być bezproblemowo obsługiwane.

Połączenie IT i OT

OPC UA pozwala na bezproblemową, przejrzystą komunikację pomiędzy czujnikiem a chmurą. W ten sposób informatyka i automatyka łączą się w jedną harmonijną sieć, spełniając kluczowy wymóg wszystkich aplikacji przemysłowego Internetu Rzeczy. Zarówno OPC UA, jak i rozszerzenie TSN Ethernet są zarządzane przez niezależne organizacje, co sprawia że OPC UA over TSN jest protokołem niezwiązanym z określonym dostawcą. „Pod względem komunikacji, projektanci i operatorzy maszyn nie są już zależni od określonego dostawcy", wyjaśnia Schönegger.

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.