Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-09-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-09-15
Bardziej ludzki robot
Bardziej ludzki robot
Bardziej ludzki robot
Konwencjonalne roboty humanoidalne może i przypominają na pierwszy rzut oka człowieka, jednakże w rzeczywistości pokryte są skórą syntetyczną, a ich anatomia różni się od naszej bardzo dalece. Tymczasem zespół naukowców z pięciu europejskich krajów twierdzi, że taka konstrukcja robotów bardzo utrudnia im poruszanie się na naszą modłę.

Zainicjowali w związku z tym projekt ‘Eccerobot’, którego celem jest skopiowanie zasady działania ludzkich kości, mięśni i ścięgien połączonych w jeden organizm. Plastikowe kości przypominają kształtem te naturalne, poruszane są przez sztuczne ścięgna, elastyczne przewody naśladują napinanie się mieśni.

Naśladowanie ludzkiej anatomii nie jest w rzeczywistości drogą na skróty, gdyż najprostsza nawet ludzka czynność, jak podniesienie ręki obejmuje całą złożoną serię ruchów wielu kości, ścięgien i mięśni. Zespół jest jednak przekonany, że rozwiązanie tych problemów pozwoli skonstruować maszynę, która będzie wchodziła w interakcje ze środowiskiem w sposób bardziej ‘ludzki’.

„Chcemy rozwinąć tę ideę w nowy rodzaj ‘robota człekopodobnego’, który będzie reagował na otaczający go świat w sposób bardziej zbliżony do ludzkiego.” – stwierdził Owen Holland z University of Sussex, pełniący funkcję lidera projektu.

Zespół zamierza również wyposażyć robota w formę człekopodobnej sztucznej inteligencji.

W ramach projektu współpracują ze sobą: holenderska Sussex group, niemiecki Technical University of Munich, szwajcarski University of Zurich, serbski University of Belgrade, oraz francuskie The Robot Studio.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
NewScientistTech
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także