Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-10-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-10-06
Bezprzewodowy system monitorowania jakości przydrożnego powietrza
Bezprzewodowy system monitorowania jakości przydrożnego powietrza
Bezprzewodowy system monitorowania jakości przydrożnego powietrza
Naukowcy z Newcastle University skonstruowali system MESSAGE (Mobile Environmental Sensing System Across a Grid Environment), który w czasie rzeczywistym rejestruje dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza przez ruch uliczny, w szczególności tlenku węgla i dwutlenku azotu, oraz hałasu.

W praktyce, czujniki nazywane ‘pyłkami’, są rozmieszczone przy ruchliwych skrzyżowaniach, gdzie stale monitorują poziom przydrożnego zanieczyszczenia. Zarejestrowane dane są przesyłane do centralnego komputera i umieszczane w czasie rzeczywistym w Internecie.

Skonstruowane przez Bayana Sharifa i Jeffa Neashama czujniki sprzedawane są obecnie przez brytyjską firmę EnviroWatch. Pozwolą one naukowcom zajmującym się transportem lepiej zrozumieć zależności pomiędzy ruchem ulicznym na konkretnych skrzyżowaniach a zanieczyszczeniem i poziomem hałasu.

„Celem tego projektu było lepsze zrozumienie jak zanieczyszczenie akumuluje się i rozprasza w naszych miastach, a w przyszłości, ma on pozwolić udoskonalić planowanie zarządzania ruchem, co wpłynie na poprawę jakości powietrza.” – powiedział Neasham.

„Funkcjonujące dziś systemy monitorowania środowiska wykorzystują przydrożne budki, ale te są drogie i dają bardzo niepełny obraz środowiska typowego miasta.” – dodał Neasham.

„Kluczowym elementem naszego systemu są małe, niedrogie i całkowicie bezprzewodowe urządzenia, które można tanio i szybko rozmieścić w dużych ilościach.” – powiedział Neasham.

Czujniki zasilane są energią słoneczną, a do przesyłu danych wykorzystują komunikację bezprzewodową.

„W ten sposób, możemy dokładnie zobaczyć gdzie i kiedy powstają problemy i natychmiast na nie zareagować, na przykład, automatycznie dostrajając sygnalizację świetlną.” - powiedział Neasham.

To pierwszy raz, gdy lokalne władze zyskały możliwość monitorowania zanieczyszczenia na tak dużą skalę. Umieszczone na latarniach, czujniki mogłyby potencjalnie przesyłać komunikaty do kierowców, rowerzystów, pieszych i innych uczestników ruchu, informujące ich o poziomie zanieczyszczenia na jakie są narażeni.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także