Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-12-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-12-23
Coraz bardziej zaawansowane sieci neuronowe
Coraz bardziej zaawansowane sieci neuronowe
Coraz bardziej zaawansowane sieci neuronowe

Nowa generacja sieci neuronowych pozwala rozpoznawać obrazy równie dobrze jak mózgi naczelnych. Główny autor badań nt. nowych osiągnięć w tej dziedzinie, profesor James DiCarlo z MIT podkreśla, że technologia naśladowania mózgu zmierza w dobrym kierunku.

Obecne modele pozwalają twierdzić, że naukowcy dobrze rozumieją strukturę i mechanizmy obecne w mózgu. Szczególną rolę w ich budowie odegrały trafnie przewidziane odpowiedzi neuronów oraz ich wzajemne odległości w sieciach neuronowych.

Pierwsze sieci tego typu powstały w latach 70. XX wieku właśnie w celu naśladowania mózgu w procesach przetwarzania informacji wizualnych, rozpoznawania mowy i rozumienia języka. Tym bardziej cieszy fakt, iż właśnie w jednej z tych dziedzin naukowcy z MIT wieszczą sukces.

Tamtejsi badacze przeanalizowali możliwości sieci neuronowych poprzez porównanie tworzenia reprezentacji widzianych obiektów przez mózg makaka oraz komputowego algorytmu. Okazało się, że symulacja komputerowa klasyfikowała je tak samo skutecznie.

Naukowcy z MIT, mimo dużej dozy optymizmu, podkreślają, że prace nad sieciami neuronowymi nadal znajdują się w początkowej fazie. Sztuczna inteligencja nie potrafi bowiem przetwarzać ruchomych i trójwymiarowych obiektów.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
kopalniawiedzy
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także