Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-09-29 | Ostatnia aktualizacja: 2010-09-29
Czujniki działające w ekstremalnych temperaturach

Czujniki działające w ekstremalnych temperaturach
Naukowcy pracują nad detektorami gazu i promieniowania, które dzięki elektronice z karborundu (SiC) będą mogły działać w temperaturze nawet kilkuset stopni Celsjusza.
Zespół skonstruował już niezbędne elementy i obecnie pracuje nad złożeniem ich w urządzenie wielkości iPhone’a, które będzie mogło służyć w różnych miejscach, jak elektrownie, silniki samolotów, a nawet wulkany.
„Jeśli ktoś zdetonuje w metrze bombę, na przykład, czujnik wciąż będzie działał i rejestrował co się dzieje.” – stwierdził Alton Horsfall z Newcastle University. „Po takim wybuchu, zanim kogoś tam poślesz, chcesz wiedzieć co się tam dzieje.” – dodał.
Nowe czujniki są w stanie wykryć różne rodzaje promieniowania i gazów, włącznie z siarkowodorem czy dwutlenkiem siarki, w stężeniach na poziomie kilkudziesięciu części na milion w temperaturze od 200 do 300 stopni Celsjusza.
Komponenty elektroniki zbudowane zostały z karborundu (SiC), gdyż wytrzymuje on znaczxnie wyższe temperatury niż krzem. „Krzem jest wspaniałym materiałem do temperatury 175 stopni Celsjusza, a karborund nawet do 600 stopni Celsjusza.” – stwierdził Horsfall.
Wyższa odporność temperaturowa związana jest ze znacznie silniejszymi wiązaniami między atomami krzemu i węgla, które wymagają też większej energii do uwolnienia elektronów. Równocześnie sprawia to jednak, że znacznie trudniejszy jest proces produkcji. Płytki z karborundu są przy tym mniejsze, ale droższe niż krzemowe pomimo tego, że ich koszt wciąż spada.
Dotychczasowy sukces naukowców z Newcastle polega na skonstruowaniu niezbędnych elementów dla czujników. „Nie można polegać na bateriach, więc zastosowaliśmy technologię pozyskująca energię z otoczenia.” – powiedział Horsfall.
„Możemy zbudować kondensatory wytrzymujące do 650 stopni Celsjusza. Możemy również zapewnić komunikację optoelektroniczną dzięki fotodiodom i LEDom działającym z częstotliwością 1 gigaherca przy temperaturze 300 stopni Celsjusza.” – dodał Horsfall.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Projekty w trudnych warunkach przemysłowych
Wprowadzenie: Zastosowanie skomplikowanych urządzeń elektronicznych i czujników do ulepszania i rozszerzania procesów produkcji,...
-
-