Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-04-14 | Ostatnia aktualizacja: 2010-04-14
Czujniki ruchu wspomogą GPS

Czujniki ruchu wspomogą GPS
Nowy system wykorzystuje nowatorskie oprogramowanie odszyfrowujące dane o położeniu z sygnałów generowanych przez niedrogie czujniki ruchu zbudowane na bazie mikrochipu, zupełnie takie jak te stosowane w Nintendo Wii, czy Apple iPhone.
Urządzenie konstruowane jest przez brytyjską firmę Tessella. Oprogramowanie przetwarza dane pochodzące z pokładowej kamery śledzącej gwiazdy, oraz laserowych żyroskopów, dzięki czemu system pozwala określić pozycję obiektu w przestrzeni.
Algorytmy te potrafią również rozpoznać lokalizację w oparciu o czujniki ruchu. Taki czujnik ruchu jest wielkości pudełka zapałek i może być wszyty w mundur żołnierza. Zawiera on trzy mikrochipowe przyspieszeniomierze, oraz trzy żyroskopy. Dzięki danym z czujników, algorytm jest w stanie określić pozycję w odniesieniu do określonego punktu startowego, na przykład punktu, w którym zaniknął sygnał GPS.
Nowy system będzie, według jego twórców, zdecydowanie wygodniejszy w użyciu, niż dotychczasowe rozwiązania tego rodzaju.
Jednakże wykorzystane w nim czujniki mikrochipowe są bardzo wrażliwe na zakłócenia pochodzące z wahań zasilania, czy temperatury, przez co na dzień dzisiejszy nie są one dostatecznie niezawodne, gdyż generują dodatkowo szum.
Tessella bada aktualnie szumy generowane przez dostępne na rynku czujniki ruchu po to, by znaleźć wzór pozwalający wyfiltrować jedynie istotne sygnały. Algorytmy te nazywają się ‘filtrami Kalmana’.
Są one algorytmami rekurencyjnymi wyznaczania minimalno-wariancyjnej estymaty wektora stanu modelu liniowego dyskretnego układu dynamicznego na podstawie pomiarów wyjścia tego układu.
Przedstawiciele firmy maja nadzieję, że gotowe urządzenie będzie dostępne w przeciągu sześciu miesięcy.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientist

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
ABC systemów wizyjnych – część 2 - Komponenty przemysłowych systemów wizyjnych
Oświetlenie : jeżeli obiekt świeci samoistnie lub jest oświetlony przez niezależne, stabilne źródło światła – dodatkowy oświetlacz może być...
-
-
-
-
-